סיקור מקיף

תיבת נוח האמיתית – נמצאו ממצאים מתרבות שהוצפה במי הים השחור

עלית מפלס הים השחור במאות מטרים חיסלה ככל הנראה יישובים רבים לפני 7,500 שנה

אחד החורים הגדולים ביותר בידע האנושי הוא הידע הפרה הסטורי, בעוד שבתקופות המאוחרות יותר ניתן להסתייע בתעודות, בשלב מוקדם יותר צריך להסתמך על כלים. התרבות הופיעה לכאורה יש מאין במצרים, בפרס וביוון ואולם בדיקות גיאולוגיות הראו שגובה מי הים לא היה אחיד לאורך השנים. בהתחשב בכך שבני האדם אהבו בתקופות הקדומות להתגורר ליד הים ולשוט בסירות, ברור כי כל הצפה יכלה לחסל את כל הישוב התרבותי של אז.
הארכאולוג הימי רוברט באלארד דיווח היום על תגלית של ישוב אננושי בעומק של עשרות מטרים מתחת לפני הים השחור קרני עץ וענפים התגלו במקום שהוצף בידי מי הים לפני 7,500 שנה הקרנים שימשו ככלי עבודה ליישומים רבים. מדענים רבים סבורים היום כי הצפה זו שחיסלה תרבויות שלמות, היא המקור לסיפור התנ”כי על נוח והמבול.

נמצאו שרידי מבנים בתוך הים השחור, באזור קו החוף הקדום

ההשראה לסיפור המבול: בית טבוע בלב ים
מאת וארן לירי, ניו יורק טיימס

תצלום: נשיונל ג'יאוגרפיק
אחד מעמודי העץ שנמצאו. כל הממצאים שמורים היטב ואשינגטון. חוקרים מסרו השבוע כי גילו שרידי מגורים בים השחור, עדות ראשונה להימצאותה של קהילה אנושית לאורך חופיו, לפני ששטפונות אדירים הציפו את האזור לפני אלפי שנים.

בראש משלחת החוקרים עומד ד”ר רוברט בלארד, חוקר תת ימי שהצליח לפענח תעלומות ימיות רבות באמצעות רובוטים, ובכללן מקום הימצאותה של ה”טיטאניק”. המשלחת גילתה מבנה משומר היטב בן כמה אלפי שנים, כ-20 ק”מ מחופי טורקיה, בסמוך לסינופ. האתר הוא אחד מני רבים, שיוסיפו מידע רב על סגנון החיים של תרבויות עתיקות, שנאלצו להעתיק את מקום מושבן בשל השטפונות.

רובוט תת-ימי, שצלל לעומק של כמאה מטרים, גילה מתחם מלבני שרוחבו כארבעה מטרים ואורכו כ-,15 שלתוכו קרס, ככל הנראה, מבנה עשוי עץ וטיט. “הממצאים באתר – עמודי עץ מגולפים, ענפי עץ וכלים מאבן – שמורים היטב”, אמר בלארד.

פעילות המשלחת, בחסות “נשיונל ג'אוגרפיק סוסיאטי” וגופים אחרים, היא חלק מתוכנית לאיתור סימני התיישבות אנושית בחופים הצפוניים של טורקיה בתקופת השטפונות הגדולים. לפי השערתם של חוקרים אחדים, שטפונות אלה היוו בסיס לסיפור המבול התנ”כי ותיבת נוח, ואולי גם לאגדת המבול בסיפור הבבלי על גילגמש.

גם ד”ר פרידריק הייברט מאוניברסיטת פנסילווניה, ראש צוות הארכיאולוגים בתוכנית, נלהב מהממצאים שהתגלו. “זו תגלית בעלת חשיבות עולמית”, הוא אומר. “מצאנו את האתר הראשון המהווה עדות לנוכחותם בני אדם לאורך קו החוף הישן. עתה אפשר לקבוע כי בני אדם חיו סביב הים השחור כאשר היה אגם של מים מתוקים, לפני שהוצף”.

לדברי ד”ר הייברט, המבנה שנמצא במצולות דומה מאוד למבני העץ והטיט שנבנים עד היום באזור. “זהו סגנון אופייני לים השחור”, אמר. “תגלית זו תביא לכתיבה מחדש של ההיסטוריה של התרבויות השונות באזור חשוב זה, בין אירופה, אסיה והמזרח התיכון העתיק”.

בלארד מספר כי חקירת הצדפים שנמצאו באזור סייעה לקבוע את גילו של קו החוף התת ימי. צדפי יצורים שנכחדו ושהתקיימו במים מתוקים הם בני יותר מ-7,000 שנה. צדפי מים מלוחים הם בני 6,500 שנה. “ידוע לנו כי לפני כ-7,000 שנה חל שינוי דרמטי ופתאומי ואגם המים המתוקים הפך לים של מים מלוחים”, אמר. “כתוצאה משטפונות אלה חלק גדול של הקרקע שקע בים”.

ד”ר ויליאם רייאן וד”ר וולטר פיטמן, גיאולוגים מאוניברסיטת קולומביה, העלו ב-1997 את הסברה בספרם “המבול של נוח”, שקרחונים אירופיים שנמסו בסוף עידן הקרח, גרמו לשטפונות שהפכו את אגם המים המתוקים הקטן לים השחור והמלוח. על פי הספר, הקרחונים שנמסו העלו את מפלס הים התיכון והזרימו את מימיו דרך מיצרי הבוספורוס לאגם. לדברי החוקרים, המים, שזרמו במהירות רבה, גרמו להגדלת שטחו של האגם בכקילומטר וחצי מרובעים ביום, הציפו את קו החוף והניסו את התושבים מהאזור. רייאן מספר כי התרגש לשמוע על תגליתו של ד”ר בלארד והופתע מהמהירות שבה נחשפו הראיות על נוכחות אנושית במקום.

ד”ר בלארד אומר שהמשלחת עדיין לא נגעה בממצאים מהאתר, וכי העדיפות הראשונה היא לגלות ולמפות אתרים נוספים. “רק עתה התחלנו לעבוד ולקלוט מה יש לפנינו”, הוא אומר. “בשלב מסוים, לאחר שנמלא בשלמותה את משימת מיפוי האתר, אנו מקווים להוציא כמה ממצאים, כדי ללמוד איזה סוג של בני אדם חיו כאן”.
{הופיע בעיתון הארץ, 15/9/2000 – אתר הידען היה עד סוף 2002 חלק מאתר IOL

3 תגובות

  1. سبحان الله

    (תרגום התגובה: השבח לאל, ותודה לדרור מויקיפדיה על התרגום)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן