סיקור מקיף

בזרועות נטויות – חוקרים הצליחו לאפשר לקטוע שתי ידיים להפעיל ידיים ביוניות

לראשונה הצליח אדם להפעיל בו זמנית שתי ידיים מלאכותיות, המתחברות למערכת העצבים שלו באזורי הקטיעה, ולבצע פעולות עדינות. להפעלת הידיים החומריות קדם תרגול ארוך בסימולציה

לזלי בו, קטוע שתי ידיים שהצליח להפעיל לראשונה שתי זרועות רובוטיות בו זנמית. צילום: אוניברסיטת ג'ונס הופקינס
לזלי בו, קטוע שתי ידיים שהצליח להפעיל לראשונה שתי זרועות רובוטיות בו זנמית. צילום: אוניברסיטת ג'ונס הופקינס

לראשונה הצליח אדם להפעיל בו זמנית שתי ידיים מלאכותיות, המתחברות למערכת העצבים שלו באזורי הקטיעה, ולבצע פעולות עדינות. להפעלת הידיים החומריות קדם תרגול ארוך בסימולציה.
כך מדווחים חוקרים באוניברסיטת ג'ונס הופקינס (ראו כתבה בפופויולר סיינס).

לזלי בו (Baugh) איננו האדם הראשון השולט בזרועות רובוטיות באמצעות מוחו. כמה חוקרים כבר הצליחו לספק לקטועי גפיים תחושה של מגע, ואולם הטכניקה חדשה מדי ולפיכך נוסתה עד כה רק בגף אחד לכל מטופל. זה הנסיון הראשון בעולם להשתיל שני זרועות רובוטיות.
כדי להכין את גופו להתקנים הללו עבר בו ניתוח המכונה "עצבוב מחדש של השריר" (targeted muscle reinnervation). ההליך ניתב מחדש עצבים שפעם שלטו בזרועות שלו כך שיפעלו מול הזרועות המלאכותיות.

בשלב הבא אומן בו על מחשב ועובד עם מודלים וירטואליים כאשר תוכנה לזיהוי תבניות למדה להתאים את הסימנים ממוחו לתנועות הרצויות. לאחר מכן, התאימו החוקרים תושבת מותאמת אישית שתצמיד את הפרוטזות לגופו ויתרגמו את הפקודות המוחיות שלו.

פעולות עדינות בזרוע ביונית

חוקרים באוניברסיטת פיטסבורג פיתחו יד מלאכותית דמוית יד אדם, הנשלטת ע"י אותות ממוח המשתמש. בסרטון שבכתבה ניתן לראות כיצד חולה משותקת מצליחה להניע את היד ולבצע פעולות עדינות כגון נטילת חפצים קטנים, באמצעות אלקטרודות זעירות שהושתלו במוחה.

המערכת שפותחה בידי ג'ניפר קולינגר מאוניברסיטת פיטסבורג ועמיתיה השתילו רשת של אלקטרודות בקליפת המוח השמאלית של ג'אן שומאן, שאיבדה את השליטה על גפיה ב-2003. והיא הצליחה להניע את זרועה וידה הימנית. ההתקן חובר למחשב שניתח את הפעילויות החשמליות של המוח כפי שנרשמו ב-96 נקודות ברשת.
החוקרים פיתחו מספר אלגוריתמים המזהים את האותות העצביים ומסיקים מהם את התנועות הנדרשות. יתכן שישנם הבדלים באותות בין אנשים שונים, ולכן יידרש סנכרון של האלגוריתמים לכל אדם באופן אינדיבידואלי. (לידיעה בניו סיינטיסט)

עוד בנושא באתר הידען
זרוע תותבת הוכנסה לגוף ומספקת חוש מישוש
מדענים הצליחו להניע זרוע ביונית באמצעות מחשבותיהם של קופים

4 תגובות

  1. שמענו כבר כמה ידיעות דומות בשנים האחרונות שכבר קשה לעקוב, אבל בכל מקרה זה אכן מדהים ונראה שהפער בין המדע בדיוני והמציאות הולך ומצתמצם במהירות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן