סיקור מקיף

שביט שזה עתה התגלה הוא ככל הנראה מבקר מחוץ למערכת השמש

השביט C/2019Q4 בוריסוב שהתגלה לאחרונה ריגש את הקהילה האסטרונומית השבוע מכיוון שנראה שמקורו מחוץ למערכת השמש. האישור הרשמי לכך שהשביט C / 2019 Q4 הוא שביט בין כוכבי טרם הושג אך אם הוא אכן כזה, זה בסך הכול העצם השני מסוג זה שהתגלה עד כה אחרי אומואמואה ב-2016

השביט C/2019Q4 כפי שצולם על ידי הטלסקופ קנדה-צרפת-הוואי באי הגדול של הוואי ב - 10 בספטמבר 2019. צילום: טלסקופ קנדה-צרפת-הוואי
השביט C/2019Q4 כפי שצולם על ידי הטלסקופ קנדה-צרפת-הוואי באי הגדול של הוואי ב – 10 בספטמבר 2019. צילום: טלסקופ קנדה-צרפת-הוואי

שביט שהתגלה לאחרונה ריגש את הקהילה האסטרונומית השבוע מכיוון שנראה שמקורו מחוץ למערכת השמש. העצם – C/2019 Q4 (בוריסוב) – התגלה ב – 30 באוגוסט, 2019, על ידי גנאדי בוריסוב במצפה הכוכבים MARGO בנאוחניץ שבקרים. האישור הרשמי ששביט C / 2019 Q4 הוא כוכב שביט בין כוכבים טרם ניתן, אך אם הוא אורח בינכוכבי זה יהיה העצם השני בסך הכול מסוגו שהתגלה – הראשון היה ‘Oumuamua, שנצפה ואושר באוקטובר 2017.

השביט החדש, C / 2019 Q4, עדיין עושה את דרכו לכיוון השמש, אך הוא יישאר רחוק יותר ממסלולו של מאדים ולא יתקרב לכדור הארץ יותר מכ-300 מיליון ק”מ.

לאחר הגילוי הראשוני של השביט סימנה מערכת ההתראה האוטומטית במעבדה להינע סילוני של נאס”א בפסדינה, קליפורניה את העצם כבין כוכבי. דייוויד פרנוצ’יה, מהמרכז לחקר עצמים קטנים של נאס”א ב – JPL, עבד עם אסטרונומים במרכז התיאום של סוכנות החלל האירופית בפרקאטי, איטליה, כדי לקיים תצפיות נוספות. לאחר מכן הוא שיתף פעולה עם עם מרכז העצמים הקטנים הלאומי בחסות NASA בקיימברידג ‘, מסצ’וסטס, כדי להעריך את מסלולו של השביט וכדי לקבוע אם מקורו במערכת השמש שלנו או שמקורו במקום אחר בגלקסיה.

השביט נמצא כרגע במרחק של כ-400 מיליון ק”מ מיילים מהשמש ויגיע לנקודה הקרובה ביותר שלו – הפריהליון, ב – 8 בדצמבר, 2019, במרחק של כ – 300 מיליון ק”מ.

פרנוצ’יה אמר: “המהירות הנוכחית של השביט גבוהה, כ-150,000 קמ”ש, שהיא הרבה מעל המהירות האופיינית של עתציםהמקיפים את השמש באותו מרחק”. “המהירות הגבוהה מעידה לא רק על כך שמקורו של העצם מחוץ למערכת השמש שלנו, אלא גם שהוא יצא ממערכת השמש ויחזור לחלל הבין-כוכבי.”

אורח בין כוכבי - מסלול השביט בוריסוב. איור: נאס"א
אורח בין כוכבי – מסלול השביט בוריסוב. איור: נאס”א

מגיע מלמעלה

השביט פונה כאמור לעבר מערכת השמש הפנימית והוא ייכנס לתוכה ב-26 באוקטובר מלמעלה בזווית של כ-40 מעלות יחסית למישור המלקה, המישור שבו כדור הארץ ושאר כוכבי הלכת מקיפים את השמש.
המראה המטושטש של C / 2019 Q4 מצביע על כך שיש לאובייקט גוף קפוא מרכזי המייצר ענן של אבק וחלקיקים מסביב כשהוא מתקרב לשמש ומתחמם. מיקומו בשמיים (כפי שאפשר לראות מכדור הארץ) מציב אותו בסמוך לשמש – אזור בשמיים שלא נבדק בדרך כלל על ידי סקרי האסטרואידים הגדולים הקרקעיים או החללית NEOWISE של נאס”א המשמשת לזיהוי שביטים.

אפשר יהיה לצפות ב – C / 2019 Q4 באמצעות טלסקופים מקצועיים למשך חודשים ארוכים. “העצם יגיע לשיא בהירותו באמצע דצמבר וימשיך להיות ניתן לצפייה עם טלסקופים בגודל בינוני עד אפריל 2020”, אמר פרנוצ’יה. “לאחר מכן אפשר יהיה לצפות בו רק באמצעות טלסקופים מקצועיים גדולים יותר עד אוקטובר 2020.”

תצפיות שערכו קארן מיי וצוותה באוניברסיטת הוואי מצביעות על גרעין השביט בקוטר של בין 2 ל-6 ק”מ אסטרונומים ימשיכו לאסוף תצפיות כדי לאפיין עוד יותר את תכונותיו הפיזיות של השביט (גודל, סיבוב וכו ‘) וגם כדי לחשב טוב יותר את מסלולו.

איור של מראה השביט אומואמואה שהתבסס על תצפיות המצפה האירופי הדרומי (ESO)
איור של מראה השביט אומואמואה שהתבסס על תצפיות המצפה האירופי הדרומי (ESO)

כאמור מחקר של שני אסטרונומים ישראלים מאוניברסיטת הארווארד הסעיר את עולם האסטרונומיה ולפיו ייתכן שהאסטרואיד אומואמואה, שנראה כמו מעין סיגר אדמדם מוארך ואורכו כ-400 מטרים, נשלח על ידי “תרבות חייזרית”. השניים פרופ’ אבי לייב ושמואל ביאלי, העלו את ההשערה כי ייתכן שמדובר בחייזרים שמחפשים חיים במקום אחר.
בדצמבר 2016, זמן לא רב לאחר גילויו נשלחו אל האסטרואיד אותות בתקווה שאולי יספק הוכחות לקיומם של חיים מחוץ לכדור הארץ, אבל למרבה האכזבה של חובבי הקונספירציות התברר כבר אז כי המבקר מכוכב אחר הוא “רק” אסטרואיד בין-כוכבי, שאין בו כל סימני חיים.

להודעה באתר נאס”א

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן