סיקור מקיף

מחקר חדש על סרטן הכבד חושף מטרות פוטנציאליות לטיפול

ניתוח מקיף של סרטן כבד מסוג הפטוצלולר קרצינומה (Hepatocellular Carcinima, HCC), הסוג השכיח ביותר של סרטן הכבד, גילה מספר שינויים גנומיים שעשויים לייצג מטרות טיפוליות חדשות בסרטן קטלני זה. השכיחות של HCC עלתה במהלך 20 השנים האחרונות ושיעור ההישרדות של חולים קשים אלו עומד על כ- 15% בממוצע בלבד כעבור 5 שנים, כלומר: 3 חולים מתוך 20 יוותרו בחיים כעבור 5 שנים.

סרטן כבד מסוג הפטוצלולר קרצינומה. מקור: Ed Uthman.
סרטן כבד מסוג הפטוצלולר קרצינומה. מקור: Ed Uthman.

כרגע רק שתי תרופות מאושרות על ידי מנהל המזון והתרופות לטיפול ב HCC מתקדם וכדי להגדיל את מספר המטרות הטיפוליות הפוטנציאליות, החוקרים זיהו שינויים גנומיים ב- 96 גידולים אלה המשפיעים על התפתחות של HCC, כולל מוטציות בגן ה- TERT שזוהו ב- 44% מהמקרים, מוטציות ב- TP53 שזוהו ב- 31% מהמקרים, מוטציה ב- CTNNB1 (β-catenin) שזוהתה ב- 26% מהמקרים וביטוי גבוה של מספר גנים הקשורים בתהליכים אימונותרפיים של מערכת החיסון, כמו:  CTLA4, PD-1, ו- PD-L1. לאור ההצלחה האחרונה של טיפולים אימונותרפיים במספר סוגי סרטן, טיפולים אלה עשויים להיות יעילים גם בסרטן כבד.

ממצאים ממחקר זה של The Cancer Genome Atlas (TCGA) Research Network, בראשותו של David A. Wheeler, Ph.D, ממכללת ביילור לרפואה, יוסטון, עשויים לסייע בניסויים קליניים עתידיים שמטרתם לשפר את הפרוגנוזה של מחלה קטלנית זו. הניתוח פורסם ב- Cell ב -15 ביוני 2017.

ה- TCGA Research Network מובלת על ידי המכון הלאומי לסרטן (NCI) והמכון הלאומי לחקר הגנום האנושי, שניהם מהמוסד הלאומי לבריאות בארה"ב.

לקריאת הידיעה של המכון הלאומי לסרטן (NCI)

חודש אוקטובר הוא חודש המודעות הבינלאומי לסרטן כבד

חודש אוקטובר הוא חודש המודעות הבינלאומי לסרטן כבד. לפניכם מספר נתונים עדכניים על סרטן הכבד:

כבד יכול להיפגע מסרטן ראשוני, המתפתח בו עצמו, או מסרטן שמתפתח במקומות אחרים בגוף ואז מתפשט אל הכבד. ברוב המקרים סרטן הכבד הוא משני או גרורתי, כלומר מקורו של הגידול הממאיר נמצא במקום אחר בגוף. כאשר אנו מדברים על סרטן כבד, אנו מדברים על ראשוני וחשוב לדעת שכיום קיים סוג אחד בלבד הנקרא: הפטוצלולר קרצינומה, (HCC (Hepatocellular Carcinoma.

על פי נתוני רישום הסרטן בשנת 2014, 289 איש אובחנו עם סרטן כבד ראשוני חודרני ועד אז נצפתה מגמת עלייה במספר המקרים החדשים במשך מספר שנים. נתוני 2015-2017 טרם התפרסמו, אך בהינתן מגמת עליה זו, ניתן להניח שבישראל כיום ישנם לפחות 300 חולים בסרטן כבד.

על פי נתוני רישום הסרטן בשנת 2014, 289 איש אובחנו עם סרטן כבד ראשוני חודרני ועד אז נצפתה מגמת עלייה במספר המקרים החדשים במשך מספר שנים.
על פי נתוני רישום הסרטן בשנת 2014, 289 איש אובחנו עם סרטן כבד ראשוני חודרני ועד אז נצפתה מגמת עלייה במספר המקרים החדשים במשך מספר שנים.

מתוך נתוני המעקב של המכון הלאומי לסרטן בארה"ב, ה- SEER database, מאגדים את סרטני הכבד לשלושה שלבים של המחלה ולכל אחד מהם סיכויי הישרדות שונים:

  • "מחלה מקומית" בה הסרטן מצוי בגבולות הכבד עצמו. שלב זה כולל מספר מצבים, אשר חלקם קלים יותר לטיפול מאחרים. כ- 1 מתוך 3 חולים המצויים בשלב זה, יחיה כעבור 5 שנים.
  • "מחלה איזורית" בה ההסרטן גדל לתוך איברים הסמוכים לכבד או התפשט לבלוטות לימפה בקרבת הכבד. כ- 1 מתוך 10 חולים המצויים בשלב זה, יוותר בחיים כעבור 5 שנים.
  • "מחלה גרורתית" בה הסרטן התפשט, שלח גרורות, לאיברים ורקמות המרוחקים מהכבד. כ- 3 מתוך 100 חולים בלבד, יוותר בחיים כעבור 5 שנים.

באופן כללי, נתוני ההישרדות גבוהים יותר במקרים בהם ניתן להסיר בניתוח את הגידול. למשל, מחקרים הדגימו שבחולים עם גידול קטן ונתיח ושאינם סובלים משחמת או בעיה רפואית רצינית אחרת, ההישרדות כעבור 5 שנים עומדת על יותר מ- 50%. עבור חולים המצויים בשלבים מוקדמים של סרטן כבד ושעברו השתלת כבד, ההישרדות כעבור 5 שנים עומדת על בין 60% ל- 70%.

לסיכום, סרטן כבד ראשוני הינה מחלה אלימה ובקרב חולי סרטן כבד גרורתי, הפרוגנוזה קשה ביותר. מעבר לפרוטוקולים הסטנדרטיים בעלי ההצלחות המאכזבות, כדאי לדעת שברחבי העולם קיימים כ- 400 מחקרים פתוחים וזמינים עם תרופות וטיפולים מהמתקדמים ביותר בחזית המלחמה בסרטן ובארץ בין 5 ל- 10 בלבד.

לחולי הסרטן הגרורתיים ו\או החולים עם סרטן אלים, 'זמן' הוא משאב קריטי ומוגבל – ככל שנוקף הזמן, המחלה מתקדמת ובמקביל סיכויי ההצלחה הטיפולית הולכים וקטנים. לפיכך, חשוב שחולה במצב כזה יהיה אקטיבי, יפעל, יאסוף מידע על הטיפולים המתקדמים ביותר ועל כל החלופות בכל העולם לפרוטוקול הסטנדרטי ולבסוף יקבל את הטיפול בעל סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר, כמה שיותר מוקדם וחשוב במיוחד שאותו חולה לא יפספס מתחת לרדאר מידע על טיפול כזה, בפרט כשהוא עשוי להרוויח ממנו שנים לפני האישור הרגולטורי של אותה תרופה מתקדמת.


הכותב ניר ארז הוא מייסד ומנכ"ל חברת טרייל אין פארמה, מיזם ושירות חדש בהתאמה אישית לחולי סרטן.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן