סיקור מקיף

לגלות כוכבי לכת במערכת שמש אחרת באמצעות מדידת ההפרעות, כמו שגילו את אורנוס ונפטון

טכניקת ההפרעות ההדדיות של כוכבי לכת שבעזרתה התגלו אורנוס ונפטון עשויה לשמש לראשונה גם לגילוי כוכבי לכת חדשים מחוץ למערכת השמש

כוכב לכת מחוץ למערכת השמש. באדיבות UNIVERSE TODAY
כוכב לכת מחוץ למערכת השמש. באדיבות UNIVERSE TODAY

טכניקת ההפרעות ההדדיות של כוכבי לכת שבעזרתה התגלו אורנוס ונפטון עשויה לשמש לראשונה גם לגילוי כוכבי לכת חדשים מחוץ למערכת השמש.

כוכב הלכת TrES-2b הוא מקרה קלאסי של כוכב לכת שמישור הקפתו את השמש שלו TrES-2 נמצא כמעט ישירות בקו הראיה שלנו. נסיבות אלה משמעותן שכוכב הלכת יחצה את דיסקת הכוכב בכל הקפה.

אף כי איננו יכולים להפריד את הדיסקה שלו מדיסקת הכוכב, מתפאשר לנו להבחין בעמעום בהירות הכוכב, שעשוי לחשוף מידע נוסף אודות המערכת כגון קביעה מדויקת יותר של הרדיוס הן של הכוכב והן של כוכב הלכת, ונטייתו של מישור ההקפה של כוכב הלכת. מידע נוסף זה מאפשר לנו ללמוד על פרמטרים נוספים של ההקפה כדי לחזות את המעברים הבאים.

צוות אסטרונומים גרמנים צפה במערכת TrES-2 בשנים 2006 ו-2008 במטרה ללמוד על תכונות הקפת כוכב הלכת את השמש שלו. ואולם כאשר הם המשיכו בתצפיות בשנת 2009 הם גילו שינויים משמעותיים בהטית המסלול ובמשך המסלול. אף כי הגירת כוכבי לכת עשויה לשנות את הפרמטרים, אין זה סביר שתופעה כזו תתררחש בתוך זמן כה קצר. בנוסף, צורה לא שגרתית של הכוכב האם עשויה להסביר את השינוי, אך שיעור ההתזה של חומרים מקו המשווה של הכוכב היתה אמורה להיות גדולה באופן שעושה אותה לבלתי סבירה, בהינתן משך הסיבוב הארוך הידוע של TrES-2.

תחת זאת, הניחו החוקרים כי קיים גוף שלישי במערכת בדמות כוכב לכת נוסף שיספק הסבר טבעי. אף כי הסבר זה איננו אלא נסיבתי, הוא מאפשר יצירת תרחיש סביר. אם מישור כוכבי הלכת במערכת זו נמצא לאורך קו הראיה שלנו, הדבר מספק את המצב האידאלי של נסיון לאתר כוכבי לכת תוך שימוש במהירות הרדיאלית של הכוכב המלווה. החוקרים הולכים אפילו צעד נוסף ומציעים מגוון של תקופות הקפה לכוכבי לכת אלו כדי שניתן יהיה לצפות בתופעה. הם הגיעו למסנקה שכוכב לכת בעל מסת צדק אחת ובעל תקופת הקפה של 50-100 יום יהיה מספיק כדי לגרום לשינויים הללו.

יתרה מכך, החוקרים העירו כי כמה מערכות דומות מכילות כוכב לכת קרוב וכוכב לכת מאסיבי יותר מקיף במרחק גדול יותר מהכוכב. לדוגמה במערכת הכוכב HIP 14810 ישנו כוכב לכת המקיף את השמש שלו אחת ל-6.6 ימים וכוכב לכת קל יותר מקיף אותה אחת ל-147 ימים. במערכת HD 160691 כוכב הלכת הקרוב מקיף את השמש שלו אחת ל-9.6 ימים ושני כוכבי לכת חיצוניים בעלי מסות דומות לזו של צדק מקיפים אותה במסלולים של 310 ו-643 ימים.

לידיעה ביוניברס טודיי

3 תגובות

  1. לא הצלחתי להבין (גם מהקישור) אם במערכות המתוארות בסוף נצפו ממש 23 כוהבי הלכת, או שנצפה אחד והסיכו את האחרים.
    אני מניח גם שמבחינתם האישור הסופי לקיום הכוכב הנוסף הוא תצפית ממשית בזמן שהוא עובר בינינו לבין השמש שלו, אבל במערכות מסוימות זה עשוי לקחת כמה עשרות שנים.. וצריך אמצעי תצפית שתמיד בודק את העניין…
    מעניין גם אם ה"כוכב לכת בעל … יהיה מספיק" זה אומר שיש להם עוד כמה אפשרויות בשרוול או שזה "פתרון יחיד", ככלל אם כבר גילו כוכבי לכת, אני לא מוצא סיבה שלא יהיו כמה כאלה כמו אצלנו…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן