סיקור מקיף

שיטה חדשה להכנת פולימרים מחוזקים-מכאנית המכילים ננו-חומרים

בעבר, האפשרות לשימוש הטכנולוגי הנרחב בננו-חלקיקים בתחום הפולימרים נבלם בשל העדר שיטות יעילות לפיזור מבוקר שלהם בתוך החומר

החדרת ננו חלקיקים התמונה באדיבות אוניברסיטת קייס ווסטרן
החדרת ננו חלקיקים התמונה באדיבות אוניברסיטת קייס ווסטרן
החדרת ננו חלקיקים התמונה באדיבות אוניברסיטת קייס ווסטרן.

הכנסה של ננו-חלקיקים לתוך פולימרים הינה גישת תכנון המשמשת בכל התחומים של מדע החומרים, אומר כריסטוף ווידר מאוניברסיטת Case Western Reserve, כותב בכיר של המאמר שפורסם בכתב-העת Nature Nanotechnology, בהוסיפו כי בעבר, האפשרות לשימוש הטכנולוגי הנרחב בננו-חלקיקים בתחום הפולימרים נבלם בשל העדר שיטות יעילות לפיזור מבוקר שלהם בתוך החומר.

בשיטתם החדישה, הקבוצה השתמשה בתהליך בו הננו-חלקיקים המחזקים מוטמעים לתוך מערך תלת-ממדי באמצעות הקרשה (gelation) של תרחיף ננו-חלקיקים, לקבלת תבנית. בשלב הבא, תבנית זו יכולה להתמלא בכל פולימר רצוי על ידי החלפת תמיסת התבנית בתמיסה המכילה את הפולימר. “באמצעות השימוש בשיטה זו יכולנו לקחת את שילוב המרכיבים הבלתי-מתאימים ביותר ולהראות כי ניתן להשתמש בהם להכנת חומרים בעלי-התאמה,” אומר ווידר.

בעוד המחקר מתמקד בעיקר ב”שערות” תאית כחומר הנבחר לייצוג ננו-חלקיקים בשל תכונותיהן המכאניות היעילות ונוחות הפקתן ממקורות ביולוגיים מתחדשים כגון עץ וכותנה, מסביר החוקר, הצוות החל לחקור גם מגוון רחב של פולימרים וננו-סיבים אחרים המוכיחים כי השיטה הינה בעלת יישום נרחב. המחקר פורסם בגיליון דצמבר של כתב-העת Nature Nanotechnology והאוניברסיטה הגישה בקשה לפטנט שיגן על זכויות הקניין הרוחני של טכנולוגיה חדשה זו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן