דור חדש של רובוטים חברתיים

אמרו שלום לנדין, פקידת הקבלה באוניברסיטה הטכנולוגית נאניאנג (NTU) בסינגפור. היא ידידותית ותנופף לך לשלום. בפעם הבאה שתראה אותה היא תזכור את שמך ואת השיחה הקודמת שלך איתה

 

פרופ' נדיה תהלמן (משמאל) ליד הרובוטית נאדין שנבנתה ב-NTU.מימין רובוט הנוכחות מרחוק אדגר
פרופ' נדיה תהלמן (משמאל) ליד הרובוטית נאדין שנבנתה ב-NTU.מימין רובוט הנוכחות מרחוק אדגר

אמרו שלום לנדין, פקידת הקבלה באוניברסיטה הטכנולוגית נאניאנג (NTU) בסינגפור. היא ידידותית ותנופף לך לשלום. בפעם הבאה שתראה אותה היא תזכור את שמך ואת השיחה הקודמת שלך איתה.

היא נראית כמעט כמו אדם – עם עור רך ושיער חום פזור. היא מחייכת כאשר היא מקבלת את פניך, תסתכל עליך בעיניים כשתדברו, והיא גם יכולה ללחוץ ידיים. היא הומנואידית (רובוט דמוי אדם).

שלא כמו לרובוט רגיל, לנדין יש אישיות משלה, מצבי רוח ורגשות. היא יכולה להיות שמחה או עצובה, כתלות בשיחה. יש לה גם זכרון טוב והיא יכולה לזכור את האנשים שפגשה ומה אותו אדם אמר בפעם הקודמת.
נאדין היא דגם הרובוט החברתי האחרון עד כה שפותח בידי מדענים ב-NTU. המפתחת הראשית שלה האחראית ליצירתה, פרופ' נדיה תהלמן, אומרת כי נאדין מצויידת בתכנה חכמה הדומה לסירי של אפל או קורטנה של מיקרוסופט. היא יכולה לשמש כעוזר אישי במשרדים ובבתים בעתיד, וניתן להשתמש בה כמלווה חברתית לצעירים ולקשישים.

הומנואידית כמו נאדין היא רק אחת מהממשקים שבהם ניתן להשתמש בטכנולוגיה. היא יכולה גם להיות וירטואלית ולהופיע על מסך טלוויזיה או מחשב, ולהפוך למלווה חברתית זולה.
עם ההתקדמות ברובוטיקה בזכות השיפורים בטכנולוגיית השבבים, החיישנים והמחשוב, רובוט פיזי כמו נאדין צפוי להיות נפוץ במשרדים ובבתים בעתיד.

עלייתו של הרובוט החברתי

פרופ' תהלמן, מנהלת המכון לחקר המדיה מומחית לבני אדם וירטואליים וחברת סגל בית הספר להנדסת מחשבים ב-NTU שהובילה את הפרויקט, אומרת כי רובוטים חברתיים אלה הם רק סוג אחד של טכנולוגיות המדיה החדשות שפותחו ב-NTU ואשר חברות יכולות למנף למסחור.

הטכנולוגיות הרובוטיות התפתחו מאוד בעשורים האחרונים וכבר משמשים בייצור ובלוגיסטיקה. כאשר מדינות נוספות ברחבי העולם עומדות בפני אתגרי הזדקנות האוכלוסיה, רובוט חברתי עשוי להיות המענה לכוח העבודה המצטמק, כשיהפוך לבן לווייה אישי לילדים ולקשישים בביתם ואפילו ישמש כפלטפורמה לשירותי רפואה עתידיים" מסבירה פרופ' תהלמן.

"במשך ארבע השנים האחרונות NTU קידמה מחקרים רב תחומיים בטכנולוגיות רובוטיקה חברתית בהם מעורבים מהנדסים, אנשי מדעי המחשב, לשונאים, פסיכולוגים ומומחים מתחומים נוספים כדי להוציא את האדם הווירטואלי מתוך המחשב וליצור יישות פיזית המסוגלת לסרוק את סביבתה ולתקשר עם בני אדם אחרים.

"זה דומה למלווה אמיתי שנמצא תמיד איתך ומודע למתרחש. כך שבעתיד, הרובוטים החברתיים הללו יהיו דומים ל– C-3PO, האנדרואיד הזהוב מסרטי מלחמת הכוכבים בעל ידע בשפות ומוסר.

רובוט בעל נוכחות מרחוק יאפשר לאנשים להיות בשני מקומות ויותר בו זמנית.

קרוב משפחתה של נאדין, אדגר, הופיע אף הוא בתערוכה של המדיה החדשה ב-NTU, הוא מכיל מסך עם הקרנה אחורית עבור הפנים, ושתי זרועות נגררות.

אדגר הוא רובוט נוכחות מרחוק שמתוכנן לבצע את המחוות של המשתמש האנושי. באמצעות הופעה מול מצלמת רשת מתמחה, המשתמש יכול לשלוט באדגר מרחוק מכל מקום בעולם. פני המשתמש והבעותיו יוצגו על הפנים של הרובוט בזמן אמת, בעוד הרובוט יחקה את תנועות החלק העליון של גוף המשתמש.

אדגר יכול גם לשאת נאומים באמצעות הפעלה עצמאית של תסריט מוכן. עם מצלמת רשת משולבת הוא עוקב אוטומטית אחר האנשים שהוא פוגש כדי לעודד אותם לשוחח והוא מספק להם תשובות מעניינות, מחכימות ושנונות לשאלות שלהם.

רובוטים חברתיים כאלה יוכלו לשמש באתרים ציבוריים כגון אטרקציות לתיירים ומרכזי קניות, כשהם יוכלו להציע מידע שימושי למבקרים.את המחקר מוביל פרופ' ג'רלד סיט מבית הספר להנדסת מכונות ואווירונאוטיקה, ומרכז התכנית BeingThere ב-NTU, רובוט זה מתוצרת סינגפור הוא תוצאה של שלוש שנות מחקר ופיתוח.

"אדגר הוא הדגמה מוחשית כיצד שילוב של נוכחות מרחוק ורובוט חברתי יכולים לשמש לעסקים ולחינוך." אומר פרופ' סית. "נוכחות מרחוק מוסיפה ממד חדש לניידות. המשתמש עשוי להקרין את הנוכחות הפיזיקלית שלו במקום אחד או בכמה מקומות בו זמנית, משמעות הדבר שגיאוגר פיה אינה מכשול."

"בעתיד, יהיה נפוץ המראה של מרצה בעל שם המרצה או מלמד קבוצות גדולות של בני אדם במקומות שונים בו זמנית, או שהתלמיד יוכל להגיע לשיעור או לפגישת עסקים מכל מקום בעולם תוך שימוש ברובוט כנציגו, ולחסוך את זמן הטיסה ועלותה."

אם מספר חברות יתעניינו בטכנולוגיות הרובוטיקה, הצעד הבא של מדענים אלה מ-NTU יהיה לראות כיצד הם יכולים לשתף פעולה עם התעשיה כדי להביא אותם לשוק."

 

להודעה של החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. הצליחו להכניס לה כמה טכנולוגיות של החושים שלנו, בנוסף לימדו אותה תנועות שלנו, ועיבוד שפה שלנו.
    אין לה תודעה כפי שאנו מודעים לעצמנו (ואולי כן). החיקוי של דבר דומה להתנהגות אנושית ומספיק להיות פקיד קבלה אפשרי עוד לפני היות התודעה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן