סיקור מקיף

תרכובות חדשות לטיפול בהתמכרות לאלכוהול

קבוצה חדשה של תרופות תאפשר לטפל במחלה מבלי לגרום לתופעות לוואי בלתי רצויות המופיעות בטיפולים הקיימים כיום

אלכוהול. המחשה: <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-256990p1.html">Taurus</a>/<a href="http://www.shutterstock.com" target="_blank">Shutterstock</a>
אלכוהול. המחשה: Taurus/Shutterstock

[תרגום מאת ד”ר נחמני משה]
התמכרות לאלכוהול טומנת בחובה מחיר פיזי, נפשי ופיננסי כבד, הן על האדם והן על החברה כולה. תגליות ומחקרים חדשים בבע”ח מציעים כעת שביב של תקווה כי קבוצה חדשה של תרופות תאפשר לטפל במחלה מבלי לגרום לתופעות לוואי בלתי רצויות המופיעות בטיפולים הקיימים כיום.

התמכרות לאלכוהול מהווה בעיה רצינית בארה”ב”, מסביר החוקרPhani Babu Tiruveedhula מאוניברסיטת ויסקונסין. שימוש לרעה באלכוהול מסב לכלכלה האמריקאית נזק כלכלי בעלות של 220 מיליארדי דולרים מדי שנה, וזוהי עלות מדהימה. אנו צריכים שיטות טיפול יעילות יותר וכבר היום”.

הסיבות המדויקות המולידות התמכרות לאלכוהול אינן מובנות די צורכן, אולם, החוקרים מסבירים כי הדחף לשתייה קשור למרכזי העינוג שבמוח. מדענים גילו כי האלכוהול עצמו גורם למוח לשחרר את החומר דופאמין, אותו נוירו-כימיקל שריכוזו עולה בתגובה לחוויות נעימות, כמו אכילה, קיום יחסי מין או האזנה למוזיקה. חלק מהתרופות הקיימות היום אשר מיועדות לטיפול בהתמכרות לאלכוהול מתמקדות בדופאמין. “תרופות אלו משככות במעט את מערכת הדופאמין, כך שהמטופל הנוטל אותן אינו חש באותה הרגשה נעימה בעקבות שתיית המשקה האלכוהולי כבעבר”, מסביר החוקר. אולם, תרופות אלו, המבוססות על קבוצת תרכובות המכונות ‘חוסמי קולטנים אופיואידיים’, גורמות לדיכאון בחלק מהמטופלים, מציין החוקר. בנוסף, תרופות אלו בעצמן ממכרות, מה שעלול להוביל להתמכרות לתרופות. התרופה המוכרת ואליום היא דוגמה אחת לתרופה נפוצה המשמשת לטיפול בהתמכרות לאלכוהול שהיא עצמה ממכרת. החוקרים החלו לבחון תרכובות בעלות תכונות דומות, אולם כאלו שאינן גרומות לתופעות לוואי שליליות. מחקרם זה, שנערך בשיתוף פעולה עם מדענים מאוניברסיטת הרווארד, נמשך כעשור. כעת, החוקרים מציגים את משפחת התרכובות החדשה המבטיחה ששמה ביתא-קרבולין (beta-carboline, וויקיפדיה) שתוכלנה לסייע בפיתוח טיפולים יעילים בעתיד. החוקרים הצליחו להכין את התרכובות הללו בשני שלבים סינתטיים בלבד, במקום שמונה בעבר, תוך הגדלת הניצולת פי עשרה ומניעת האפשרות לקבלת תוצרי לוואי בלתי רצויים. החוקרים מסבירים כי את התרכובות הללו ניתן ליטול באופן פומי (דרך הפה).

במסגרת ניסויים בחולדות, החוקרים מצאו כי תרופות אלו גורמות לצמצום ניכר בדחף של החולדות לשתיית משקאות אלכוהוליים. בנוסף, שיעור תופעות הלוואי שנצפו במסגרת ניסויים אלו, למשל התפרצות דיכאון, פחת. הממצאים הראו כי התרופות מפחיתות את החרדה בחולדות “מכורות לאלכוהול”, אולם לא בחולדות בקרה. לאור העובדה כי ממצאים אלו שונים מהותית מהממצאים שהתקבלו בתרופות אחרות המיועדות לאותו הטיפול, החוקרים סבורים כי התרכובות החדשות פועלות במנגנון שונה מזה של התרופות ממשפחת חוסמי הקולטנים האופיואידיים. לאור זאת, החוקרים מקווים כי תרכובות חדשות אלו תהיינה גם פחות ממכרות. “מה שמרגש אותי היא העובדה כי התרכובות שלנו פעילות פומית, כלומר מתמוססות בדם, ושהן לא גורמות לתופעות לוואי כפי שקורה בתרופות קיימות”, מציין החוקר. קבוצת המחקר ממשיכה לבחון את התרכובות במסגרת ניסויים נוספים בבע”ח. החוקרים הגישו בקשה לקבלת פטנט על חלק מהתרכובות המבטיחות ביותר, ומחפשים אחר שותפים מתעשיית התרופות שיקדמו אותם לעבר הפיתוח של תרופות המבוססות על תרכובות אלו. אם הכל יתנהל כשורה, מקווה החוקר הראשי, תרופה מעין זו תהיה זמינה בשווקים תוך שש שנים.

הידיעה על המחקר באתר האגודה האמריקנית לכימיה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן