סיקור מקיף

נויטרינו עם קרח

אביטל דרי, דוקטורנטית במכון ויצמן זכתה בתחרות פיימלאב ישראל 2015 * חוקרת את חלקיקי הניטרינו הנקלטים בניסוי IceCube באנטארטיקה *  גמר תחרות פיימלאב התקיים הערב (ה') במרכז חמד"ע בת"א, בשיתוף חמד"ע, האקדמיה הלאומית למדעים, והמועצה הבריטית * זו היתה תחרות פיימלאב השביעית, ובכולם זכו מדעניות

אביטל דרי, זוכת תחרות פיימלאב 2015 שהתקיימה במרכז חמד"ע בת"א ב-7/5/15. צילום: סיון שחור
אביטל דרי, זוכת תחרות פיימלאב 2015 שהתקיימה במרכז חמד"ע בת"א ב-7/5/15. צילום: סיון שחור

אביטל דרי, דוקטורנטית בקבוצה החוקרת את התיאוריות של פיזיקת החלקיקים במכון ויצמן היא הזוכה בגמר הישראלי של תחרות פיימלאב, שבמסגרתה מדענים מסבירים מדע לציבור הרחב בשלוש דקות. דרי היא הזוכה השביעית. גם בכל שש התחרויות הקודמות זכו מדעניות בפרס – נסיעה לפסטיבל המדע בצ'לטנהם בבריטניה והשתתפות בגמר תחרות פיימלאב העולמית.

המתמודדים בתחרות, בוגרי תואר ראשון ושני העוסקים בפיסיקה, הנדרשים להציג בפני קהל נושא מדעי ב-3 דקות באופן מלהיב, מדויק ובהיר. בדרך כלל הנושא חופשי אך הפעם הוקדשה התחרות לתחום הפיזיקה, לציון יובל ה- 60 למאיץ החלקיקים CERN בז'נווה ולרגל הצטרפותה של ישראל השנה כחברה-מלאה במרכז המחקר האירופי בז'נווה ומיוחדת להרצאות בפיסיקה. את התחרות עורכת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים עם חמד"ע – המרכז לחינוך מדעי בת"א. בשל כך כמובן כל המשתתפים השנה היו פיזיקאים, לרבות, כמובן, חמשת משתתפי הגמר.

השופטים השנה היו פרופ' יורם רוזן מהפקולטה לפיזיקה בטכניון, פרופ' משנה איילת ברעם צברי, חוקרת תקשורת המדע מהמחלקה להוראת המדעים בטכניון, והעיתונאי אביב לביא (גל"צ).

דרי הסבירה לקהל מהם חלקיקי הניטרינו: "כל הזמן עובר דרך כל אחד מאיתנו שטף של טריליון חלקיקים בשניה. הם שקופים לנו ואנחנו שקופים להם."
הפיזיקאי האוסטרי וולפגנג פאולי, נתקל בניסוי שערך בשנת 1930 ובו נראה שמאזן האנרגיה הפר לכאורה את חוק שימור האנרגיה. בשל כך הוא ניבא את קיומו של חלקיק הנוטל עימו חלק מהאנרגיה וחישב את תכונותיו, ואולם תכונות אלה – העדר כמעט מוחלט של מגע עם החומר הרגיל, יגרום לכך שלא ניתן יהיה לגלות אותו. הוא התערב על ארגז שמפניה.

"ניבאתי את קיומו של חלקיק שאף אחד לא יגלה", אמר והתערב על ארגז שמפניה אך בסופו של דבר הנייטרינו התגלה ניסיונית על ידי צוות בראשות פרדריק ריינס, בשנת 1956, בניסויים בכור הגרעיני "סוואנה ריבר". פאולי, שהיה עדיין פיזיקאי פעיל, נאלץ לממש את הבטחתו בהתערבות.

"הניטרינו הם חלקיקי יסוד כמו לדוגמה אלקטרונים, אבל אין להם מטען חשמלי. הם נעים במהירות האור אך חודרים כל מכשול. הניטרינו אינם מקיימים קשר עם החומר אלא לעיתים נדירות, פעם אחת בחיים יזיז חלקיק ניטרינו אטום אחד בגופינו."
ואולם כדי להגדיל את הסיכוי למדוד מפגש של ניטרינו עם חומר רגיל, הוקם באנטארקטיקה ניסוי המכונה "IceCube" שבמסגרתו נתחמה קוביה באורך רוחב ועומק של קילומטרים בקרח (קילומטר מעוקב), ובתוכה חיישנים שנועדו לגלות את עקבות פגיעה כזו בקרח. בממוצע נרשמות בכל שנה עשר אינטראקציות כאלה שהושארו על ידי חלקיקי ניטרינו שנוצרו במפץ הגדול ועשו את דרכם לקוטב הדרומי במשך 14 מיליארד שנה. בעוד כמה שנים נוכל לבנות תמונה של הרגעים הראשונים של היקום בזכות החלקיקים האדישים ביותר ביקום."

"יש לנו כבר תמונה של היקום כשהיה בן 370 אלף שנה. לפני כן היקום היה אטום לאור אך היה שקוף לניטרינו עד עשר במינוס עשר השניה הראשונה. כל 370 אלף השנים הראשונות נעו חלקיקי הניטרינו בחופשיות בעוד האור היה סגור. לפיכך הניטרינו הם המפתח לללמוד על מה שקרה בראשית היקום לפני שהאור .
בשיחה עם אתר הידען לאחר הזכיה אמרה דרי כי היא נמצאת כעת בתחילת הדוקטורט. "למדתי באוניברסיטה העברית תואר ראשון בפיזיקה, ולאחר מכן עשיתי הסבה והלכתי ללמוד מוזיקה באקדמיה למוזיקה (זמרת נוזיקה קלאסית) ורק לאחר מכן ואז הגעתי למכון ויצמן לתואר שני ושלישי. אני מתעניינת בחינוך, העברתי השנה חוג לילדים באסטרונומיה במכון ויצמן ומרצה בכיתות בתי ספר שמגיעים למכון על חלקיקים. בעיניי חשוב."

איך הגעת לחקור את חלקיקי הניטרינו?
דרי: "תמיד ידעתי שמעניין אותי המדע הכי בסיסי שיש. אחרי קורס של המנחה שלי יוסי ניר בפיזיקת חלקיקים הבנתי שזה התחום שמדבר אלי. זה תחום מאוד אסטטי בעיניי. מרתק ללמוד על אבני הבניין של החומר של המרחב ולראות איך הדברים הכי קטנים כמו הניטרינו מתקשרים לדברים הכי גדולים כמו המפץ הגדול שבדרך כלל מדברים עלים בהקשר לאסטרופיזיקה. זו דוגמה יפה איך הקטן ביותר מתחבר לגדול ביותר לומדים אחד מהשני לומדים מהחלקיקים על המפץ הגדול והתפשטות היקום ומדברים שקורים באסטרופיזיקה אנחנו לומדים על חלקיקים."

איך את מסבירה שרק בנות זכו עד כה בתחרות פיימלאב?
"כבר בחצי הגמר כל המתחרים שלי צחקו שיש כבר זוכה לא צריך כבר לעשות את כל הטררם. אמרתי להם שעד עכשיו כל הזוכות היו ביולוגיות."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן