סיקור מקיף

נוירודרם עולה שלב בפיתוח התרופה להחדרה עורית המיועדת לחולי פרקינסון

מציגה תוצאות הניסוי הקליני בבני אדם בפני באי הקונגרס העולמי לפרקינסון והפדרציה הנוירולוגית האירופאית

דר' עודד ליברמן
דר' עודד ליברמן

הסטארט-אפ נוירודרם ((Neuroderm, המפתח תרופות להחדרה עורית במחלות של מערכת העצבים המרכזית הציג את תוצאות הניסוי הקליני בבני אדם ((phase 1 ב- ,ND0611 תרופה המיועדת לחולי פרקינסון, בפני באי הקונגרס העולמי לפרקינסון והפדרציה הנוירולוגית האירופאית. תוצאות הניסוי הקליני הוצגו ע"י פרופסור לוויט, חבר הוועדה המייעצת של נוירודרם וחוקר בכיר בעל שם עולמי למחלת הפרקינסון.

מניתוח התוצאות הניסוי הקליני בבני אדם ב- ND0611 , פורמולציית תרופה אתית אשר מאפשרת, זו הפעם הראשונה, שחרור מושהה של הקרבידופה (הניתנת עם הלבודופה על מנת לעכב את פירוקה) באמצעות מדבקה עורית, ניתן לראות כי ריכוזי הלבודופה בדם עלו לאורך זמן כאשר ND0611 ניתן באופן רציף ביחד עם תרופה מסחרית המכילה לבודופה. בנוסף,ND0611 הוכח כבטוח לשימוש.

החברה מקווה שמתן רציף של קרבידופה ע"י ND0611 יאפשר לרמות גבוהות יותר של לבודופה להגיע לאורך זמן למוח, דבר אשר יאפשר לשלוט טוב יותר בהפרעות המוטוריות הנוצרות אצל חולי הפרקינסון כאשר התרופה מתפרקת במהירות.

ד"ר עודד ליברמן, יו"ר ומנכ"ל נוירודרם, אמר היום: "בעקבות תוצאות הניסוי ב- ND0611 אנו מתכננים להמשיך את פיתוח התרופה ולערוך בשלב הבא ניסויים קליניים בחולים. התרופה מסמנת גישה טיפולית חדשנית אשר, אם תצליח, תשפר את יעילות הטיפול בחולי הפרקינסון ותמתן בעיות המשפיעות על חיי היום יום של אותם חולים".

שוק התרופות למחלת הפרקינסון מוערך כיום ביותר משלושה מיליארד דולר לשנה. מספר גדול של חברות תרופות מובילות מוכרות מוצרים בתחום הטיפול התרופתי בפרקינסון, בכללן גלקסו-סמית-קליין, נוברטיס, בורינגר אינגלהיים, טבע ו- UCB. מספר חולי הפרקינסון בעולם מוערך ב- 4-6 מיליון חולים, מהם, עפ"י האגודה האמריקאית לפרקינסון, כ- 1.5 מיליון בארה"ב. כ- 70-80% מהחולים בפרקינסון מטופלים בתרופת הלבו-דופה.

ND0611 היא התרופה המתקדמת ביותר של נוירודרם, ומיועדת לטיפול במחלת הפרקינסון. כיום, הטיפול העיקרי והנפוץ בחולי פרקינסון מתבצע באמצעות גלולת הלבו-דופה (אשר 'מפצה' על החוסר בדופאמין האופייני למחלה) אך היא מאבדת את השפעתה בגוף תוך זמן קצר. נטילתה דרך הפה אינה מאפשרת שמירה על רמה קבועה בדם ומחישה את התפתחותם של סיבוכים מוטוריים וירידה ביעילות הגלולה.

התרופה של נוירודרם מבוססת על פורמולציה ייחודית שאמורה להבטיח רמה גבוהה ורציפה של לבו-דופה בדם. הטיפול מיועד להתאים הן לחולים מתקדמים והן לחולים בשלבים ראשונים של המחלה.

נוירודרם הוקמה בשנת 2003 במסגרת חממת אופקים, מקבוצת קפיטל פוינט. נוירודרם מתמחה בפיתוח תרופות הניתנות דרך העור לטיפול במחלות של מערכת העצבים המרכזית. המוצר הראשון והמוביל של החברה, ה- 1,ND061 הינו המדבקה הראשונה בעולם להגברת הזמינות של תרופת הלבו-דופה (Levodopa) בדם, לטיפול בחולי פרקינסון. הטכנולוגיה שה- ND0611 מבוססת עליה היא רפורמולציה ייחודית של תרופות ידועות המאפשרת מתן רציף שלהם דרך העור וכך להביר את יעילותן. עד כה, גייסה נוירודרם כ-.57 מיליון דולר בלבד. על משקיעי החברה נמנים רוברט טאוב, מייסדה של חברת הביו-פרמצבטיקה אומריקס (שהונפקה ב-NASDAQ ב-2006 ונרכשה ע"י ג'ונסון ןג'ונסון ב-2008 עבור $436M), אווה וושר (Uwe Wacher), ד"ר שמואל קבילי, ממציא וחוקר שע"ש מספר רב של פטנטים בתחום הביוטכנולוגיה וחממת אופקים, בבעלותה של חברת קפיטל פוינט. החברה ממוקמת בפארק המדע ברחובות ומעסיקה כ- 12 עובדים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן