סיקור מקיף

הסטארט-אפ נוירודרם סיים בהצלחה שלב חשוב בניסוי קליני ראשון בתרופה לפרקינסון

הסטארט-אפ נוירודרם ((Neurodermׂ המפתח תרופות להחדרה עורית במחלות של מערכת העצבים המרכזית מודיע על סיומו המוצלח של שלב הגיוס והמתן בניסוי קליני ראשון ב- ND0611, תרופה המייצבת את רמת הלבודופה בדם ומיועדת לטיפול בחולי פרקינסון.

דר' עודד ליברמן
דר' עודד ליברמן
מטרת הניסוי היתה, לבדוק את בטיחותה של התרופה, במינונים שונים. הניסוי נערך בישראל, בקבוצת מתנדבים, ובמסגרתו עוד יבוצעו בדיקות נוספות לקביעת רמת הלבודופה שהושגה בדם הנבדקים.

ד"ר עודד ליברמן, יו"ר נוירודרם, אמר היום: "תחילת ניסויים בבני אדם הוא בבחינת אבן דרך משמעותית עבור כל חברה המפתחת תרופות. ND0611 מיועדת להוות אלטרנטיבה חדשה וחדשנית לחולי פרקינסון, שכן התקווה היא שהתרופה תמתן את הבעיות המוטוריות המשפיעות על חיי היום יום של אותם חולים".

ND0611 היא התרופה המתקדמת ביותר של נוירודרם, ומיועדת לטיפול במחלת הפרקינסון. כיום, הטיפול העיקרי והנפוץ בחולי פרקינסון מתבצע באמצעות גלולת הלבו-דופה (אשר 'מפצה' על החוסר בדופאמין האופייני למחלה) אך היא מאבדת את השפעתה בגוף תוך זמן קצר. נטילתה דרך הפה אינה מאפשרת שמירה על רמה קבועה בדם ומחישה את התפתחותם של סיבוכים מוטוריים וירידה ביעילות הגלולה.

התרופה של נוירודרם מבוססת על פורמולציה ייחודית שאמורה להבטיח רמה גבוהה ורציפה של לבו-דופה בדם. הטיפול אמור להתאים הן לחולים מתקדמים והן לחולים בשלבים ראשונים של המחלה.

שוק התרופות למחלת הפרקינסון מוערך כיום ביותר משלושה מיליארד דולר לשנה. מספר גדול של חברות תרופות מובילות מוכרות מוצרים בתחום הטיפול התרופתי בפרקינסון, בכללן גלקסו-סמית-קליין, נוברטיס, בורינגר אינגלהיים, טבע ו- UCB. מספר חולי הפרקינסון בעולם מוערך ב- 4-6 מיליון חולים, מהם, עפ"י האגודה האמריקאית לפרקינסון, כ- 1.5 מיליון בארה"ב. כ- 70-80% מהחולים בפרקינסון מטופלים בתרופת הלבו-דופה.

נוירודרם הוקמה בשנת 2003 במסגרת חממת אופקים. מתמחה בפיתוח תרופות הניתנות דרך העור לטיפול במחלות של מערכת העצבים המרכזית. המוצר הראשון והמוביל של החברה, ה- 1,ND061 הינו המדבקה הראשונה בעולם להשגת רמה רציפה של תרופת הלבו-דופה (Levodopa) בדם, לטיפול בחולי פרקינסון. הטכנולוגיה של החברה מבוססת על רפורמולציות ייחודיות של תרופות ידועות המאפשר מתן רציף שלהם דרך העור ובכך להגביר את יעילותן.. עד כה, גייסה נוירודרם מיליון דולר בלבד. נוירודרם קיבלה תמיכה מקרן המחקר של השחקן מייקל ג'י פוקס לחקר מחלת הפרקינסון ועל משקיעיה נמנים רוברט טאוב, מייסדה של חברת הביו-פרמצבטיקה אומריקס (שנרכשה בשנת 2008 ע"י J&J בעבור 438 מיליון דולר), אווה וושר (Uwe Wacher), ד"ר שמואל קבילי, ממציא וחוקר שע"ש מספר רב של פטנטים בתחום הביוטכנולוגיה וחממת אופקים (בבעלותה של קפיטל פוינט) .החברה ממוקמת בפארק המדע ברחובות ומעסיקה כ-12 עובדים.

3 תגובות

  1. בעלי חולה פארקיסון מתקדמת. כיצד אפשר לכלול אותו בtrials שמתקיימים כרגע. אנו מתגוררים
    במיאמי. כל הכבוד לכם. כולם גאים ברפואה הישראלית. תודה

  2. כתבה מאוד מעודדת. בת דודה שלי סובלת מפרקינסון. גם אביה סבל מאותה מחלה. וחיו היו יסורים. עכשיו אוכל להעביר אליה את הכתבה ולעודד אותה שחייה לא יהיו כמו של אביה. תודה על הכתבה. הלואי ויהיה מזור לכל חולי המחלה המיסרת הזו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן