סיקור מקיף

נפרדים מיובל נאמן: פרופ' רבינוביץ': נאמן היה איש הרנסאנס

נשיא אוניברסיטת תל אביב איתמר רבינוביץ' "אנחנו לא משתמשים במילה גאון או גאוניות באופן חופשי אבל לגבי יובל מותר" * דברים מטקס האשכבה ליובל נאמן, אוניברסיטת ת"א, 27/4/2006

אבי בליזובסקי

דבריו של נשיא אוניברסיטת תל אביב פרופ' איתמר רבינוביץ'

"לא במקרה טקס ההלוויה יוצא מכאן (מרחבת סנט אוניברסיטת ת"א, א.ב.). האוניברסיטה היתה במשך שנים רבות ביתו של יובל ולא במקרה הוא יוצא לדרכו האחרונה מהאוניברסיטה שהיתה ביתו והוא נטל חלק מכריע בבנייתה. אני רוצה לפתוח במשפט ששמעתי בתוכנית דוקומנטרית על הפרשה המרתקת של האניגמה – פיצוח הקוד הגרמני במלחמת העולם השניה (ויבל היה הרי גם קצין בכיר במודיעין) רואיין מדען בכיר מקיימברידג' שעבד במקום שבו פיתחו את האניגמה, והוא דיבר על אלן טורינג, המתמטיקאי הגאוני, אבי המחשב. הוא אמר: בבלצ'לי פארק היו הרבה מאוד אנשים חכמים, מוכשרים. היו הרבה מאוד דיונים. מפעם לפעם מישהו השמיע משפט מאוד חכם והייתי אומר לעצמי אוי, למה אני לא אמרתי את הדבר החכם הזה, אבל כשאלן טורינג היה אומר את המשפט החכם הזה, לא הייתי אומר לעצמי את המשפט החכם הזה כי ידעתי שרק אלן טורינג יכול להגיד את המשפט הזה כי אלן היה גאון אמיתי.' אנחנו לא משתמשים במונחים גאון או גאוניות בחופשיות אבל לגבי יובל מותר. יובל היה איש גאוני במדע קודם כל. תרומתו המדעית לא זכתה לטעמנו להכרה המלאה שהיה ראוי לה אך היא היתה ניכרת. בכל העולם ניתן היה לפגוש פיזיקאים שידעו מי היה יובל נאמן, מה היתה תרומתו לפיזיקה, מהי תרומתו למדע. הוא היה איש רנסאנס במובן המלא של המילה. קודם כל מדען, איש עם שטחי התעניינות אדירים ומפתיעים.ידע עמוק מאוד בכל אותם שטחים, עם יכולת לחבר חיבורים. ככל שיכולת לשמוע את יובל מדבר על פיסיקה, יכולת לשמוע אותו מדבר על אבלה ועתיקותיה בצפון סוריה וידעת שהדברים, אמינים, מוסמכים, תמיד מרתקים, תמיד מקוריים. הוא היה איש עשייה. אנחנו מכירים את התופעה של אנשים מאוד מוכשרים, המנותקים מעולם המעשה. יובל לא היה כזה. בכל הקריירה שלו – מההגנה, דרך המודיעין, אגף תכנון, פוליטיקה, האוניברסיטה עצמה, הדגימה עד כמה הוא ידע לרתום את כשרונותיו גם בתחום של עשיה מאוד מאוד מעשית.
כל זה היה חשוב לאוניברסיטה שהתחילה את דרכה בדיוק לפני חמישים שנה. השנה, בחודש הבא יהיה יובל החמישים של אוניברסיטת תל אביב שיובל היה נשיאה השני, והטביע עליה חותם עמוק. הוא הקים קודם כל את המחלקה ואחר כך את בית הספר לפיזיקה ויחד עם שותפים את הפקולטה למדעים מדויקים ואת האוניברסיטה כולה ופיתח אותה ברוח כשרונותיו, המעוף שלו, הוא טבע את חותמו וקבע את הסטנדרטים. התמזל מזלה של האוניברסיטה, אבל יובל היה גם נשיא האוניברסיטה. הוא הניח תשתיות רחבות. הוא קשר קשרים טובים מאוד עם תורמים כולנו יודעים שמשפחת סאקלר היא משפחת התורמים הגדולה של האוניברסיטה. הקשר עם משפחת סאקלר החל בתקופתו של יובל. משפחת סאקלר התקשרה לאוניברסיטה משום שיובל היה נשיאה. אדם מתקשר לאוניברסיטה הוא מחפש בה את הערך, את העומק, את התנופה המדעית. יובל ייצג כל מה שתורמים ארוכי טווח כבדי משקל חיפשו ולכן תשתית התורמים של האוניברסיטה הונחה במידה רבה על ידי יובל.
יובל היה מקור השראה. יש באוניברסיטה כ-1,100 פרופסורים. מבחינה מסוימת כולם שווים אבל האוניברסיטה היא מריטוקרטית. המיצוב של האוניברסיטה ערכה נקבע על ידי אותם בודדים של פורצי דרך, שמתנשאים מעל כולנו ויובל התווה את רישומו. מבחינה זו הוא היה משכוכית שמשך אותנו קדימה, סימן לנו קו גובה בגובה גבוה, וגם כשפרש מהנשיאות ולאחר מכן פרישה פורמלית מהאוניברסיטה הוא המשיך להשפיע עלינו השפעה עמוקה.
יובל היה איש רנסאנס אבל הוא גם היה איש של אומץ וחזון. הוא ראה רחוק. הוא ראה מקורי. דברים שנראו דמיוניים להרבה אנשים, אולי לקונצנזוס בשלב מסוים לא נראו כאלה ליובל. אני רוצה לציין כמה תחומים: העליה מברית המועצות. הוא ניהל את המאבק למען פתיחת השערים ליהודי ברית המועצות ובעיקר למען מדענים מברית המועצות כשברית המועצות נראתה בשיא כוחה. זה היה נראה חלום מרוחק. הוא האמין בכך ופעל. אנחנו יודעים את מלאו הקיפו של הסיפור. אנחנו יודעים שאוניברסיטת תל אביב עצמה נהנתה מהמדענים שהגיעו בזכותו של יובל.
חלל – מה היה נראה יותר מנותק מהמציאות מאשר חלום על ישראל בחלל, לוויין. מי ששמע את החדשות לפני יומיים על לווין הביון הישראלי יודע עד כמה יובל ראה די רחוק. יש חלומות או חזונות שהיו ליובל שלא התגשמו. תעלת הימים. ביום חמישי האחרון נפגשנו לפגישתנו האחרונה. דיברנו גם על דברי יום יום אבל גם על דברים של שאר רוח ויובל ציין באכזבה שחזון תעלת הימים שהוא היה מזוהה איתו כל כך טרם מומש וקבענו בצער שיש דברים שעוד צריך לחכות להם.
אני יכול לסיים את דברי ההספד שלי במילים תם ולא נשלם.

https://www.hayadan.org.il/BuildaGate4/general2/data_card.php?Cat=~~~461667110~~~269&SiteName=hayadan

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן