סיקור מקיף

פיענוח הגנום הניב ראיות להכלאה בין ההומו סאפיינס לאדם הניאנדרטלי

האם בארץ ישראל התרבו היוצאים מאפריקה עם הניאנדרטלים? מחקר שפורסם בסיינס מגלה כי 1-4% מהגנום של האירופים, הסינים ותושבי פפואה גינאה החדשה מקורו בניאנדרטלים, המקום היחיד בו היו יכולים להיפגש היה המזרח התיכון

האדם הניאנדרטלי - מתוך ויקיפדיה, איור מהמאה ה-19תמונה בנחלת הכלל
האדם הניאנדרטלי - מתוך ויקיפדיה, איור מהמאה ה-19תמונה בנחלת הכלל

לאחר מיצוי DNA עתיק מעצמות בנות 40,000 שנה של הניאנדרטלים, הצליחו המדענים להשיג טיוטת רצף הגנום הניאנדרטלי. מחקר זה הניב תובנות חשובות אודות האבולוציה של האדם המודרני. בכך אולי תיפטר המטוטלת של המחקרים שנעים בין היות המינים שונים לחלוטין ובין העובדה שהניאנדרטלים נטמעו באדם המודרני.

בין הממצאים, שפורסמו בגליון 7 במאי של כתב העת סיינס נמצא כי זמן קצר לאחר שבני האדם המודרניים הראשונים שהיגרו מאפריקה, חלקם התרבו ברביה הדדית עם הניאנדרטלים, זאת בעקבות גילוי פיסות דנ"א שאינם אפריקנים המצויים בגנום של האדם המודרני כיום.

כעת אנו יכולים לומר כי, ככל הנראה, היתה זרימת גנים בין הניאנדרטלים לאדם המודרני," אמר המחבר הראשון של המאמר, ריצ'ארד גרין מאוניברסיטת קליפורניה בסנטה קרוז.

גרין, כיום מרצה להנדסה ביומולקולרית בבית הספר בסקין להנדסה באוניברסיטת קליפורניה בסנטה קרוז, החל לעבוד על הגנום הניאנדרטלי כחוקר פוסט דוקטורט במכון מקס פלנק לאנתרופולוגיה אבולוציונית בלייפציג, גרמניה. סוונטה פאבו, מנהל המחלקה לגנטיקה במכון, מוביל את פרויקט הגנום הניאנדרטלי, הכולל קונסורציום בינלאומי של חוקרים. דוד רייך, גנטיקאי אוכלוסיות ב- MIT והרווארד, גם מילא תפקיד מרכזי במחקר חדש החקירה המתמשכת של הגנום הניאנדרטלי.

"רצף הגנום הניאנדרטלי מאפשר לנו להתחיל להגדיר את כל התכונות הללו בגנום שלנו שבו אנו נבדלים מכל האורגניזמים האחרים על פני כדור הארץ, כולל היחסים עם הקרובים האבולוציוניים שלנו- הניאנדרטלים" אמר פאבו.

החוקרים זיהו קטלוג של מאפיינים גנטיים ייחודיים לאדם המודרני על ידי השוואת הגנום הניאנדרטלי, גנום של אדם מודרני וגנים של שימפנזה. הגנים המעורבים בהתפתחות קוגניטיבית, מבנה הגולגולת, חילוף חומרים, מורפולוגיה של העור ופיזיולוגיה הם בין הגורמים הבולטים ביותר ש עברו שינויים חשובים באבולוציה האנושית האחרונות.

"עם המאמר הזה, אנחנו רק מגרדים את פני השטח," אמר גרין. "הגנום הניאנדרטלי הוא מכרה זהב של מידע על האבולוציה האנושית, וניתן יהיה להמשיך לבצע מחקרים מסוג זה עוד שנים רבות."

הניאנדרטלים חיו בשטחים נרחבים באירופה ובאסיה המערבית לפני שנכחדו לפני כ- 30,000 שנים. הם חיו בדו קיום עם בני האדם באירופה במשך אלפי שנים, וראיות מאובנים הובילו כמה מדענים לשער כי התקיימה הכלאה בין האדם המודרני לניאנדרטלים. עם זאת, מסתבר שהגנים הלא אפריקנים מצויים לא רק אצל האירופים אלא גם בקרב תושבי מזרח אסיה, ופפואה-גינאה החדשה, לשם לא הגיע האדם הניאנדרטלי.

"התסריט הזה הוא לא מה שרוב האנשים צפו," אמר גרין. "מצאנו את האות הגנטי של הניאנדרטלים בכל מקטעי הגנום שאינם מאפריקה, כלומר ההתרבות אירעה בשלב מוקדם, ככל הנראה במזרח התיכון, והיא משותפת לכל צאצאיהם של בני האדם הראשונים שהיגרו אל מחוץ לאפריקה."

המחקר לא ייחס משמעות תפקודית למוצא הלא אפריקני משום שרק 1-4% מהגנום של התושבים שאינם ממקור אפריקני מקורו בגנום ניאנדטרלי. לדברי גרין אין ראיות גנטית לכך שתכונה חשובה כלשהי הגיעה מהניאנדרטלים. מדובר בפירורים של גנום, המרמזים על מה שהיה בעבר.

ה-DNA שנחקר הופק משלוש עצמות של ניאנדרטלים שנמצאו במערת וינדיגה בקרואטיה, וכמויות קטנות יותר של רצף התקבלו משלוש עצמות מאתרים אחרים. אחת העצמות מוינדיגה היא של ניאנדרטל מלפני 38 אלף שנים והשניה של ניאנדרטל שמת לפינ 44 אלף שנים.

הפקת רצף הגנום – המייצג את הקוד הגנטי על כל הכרומוזומים של אורגניזם – מ-DNA עתיק כזה הוא הישג טכנולוגי יוצא דופן. עצמות האדם הניאנדרטלי לא השתמרו היטב, ועל יותר מ 95 אחוז DNA המחולץ מהם באו חיידקים ואורגניזמים אחרים שהשתלטו על העצם.

החוקרים נאלצו לפתח שיטות מיוחדות כדי לחלץ את ה-DNA של האדם הניאנדרטלי ולהבטיח שהוא לא זוהם עם דנ"א אנושי. הם השתמשו בטכנולוגיה חדשה להשגת נתונים ישירות מתוך רצף ה-DNA שחולץ ללא הגברה. עם זאת למרות שמדעני הגנום מעדיפים לעבור על רצף 4-5 פעמים לפחות כדי להבטיח דיוק, רוב הגנום הניאנדרטלי כוסה עד כה רק פעמיים.

טיוטת רצף הניאנדרטלי הוא כנראה מלאים שגיאות, אמר גרין, אך ההשוואה לגנום של אדם מודרני ולשימפנזה מאפשרת להשתמשו בו למרות מגבלותיו. מקומות שבהם בני אדם נבדלים שימפנזים, בעוד אצל הניאנדרטלים עדיין יש רצף מהאב הראשון המפריד בין האדם לשימפנזה עשוי לייצג תכונות גנטיות אנושית ייחודית. השוואות כאלה איפשרו לחוקרים לקטלג שינויים גנטיים שהפכו להיות קבועים או אצל האדם המודרני בעת האחרונה במאות אלפי השנים האחרונות.

"הממצאים שופכים אור על זמן קריטי באבולוציה האנושית מאז שאנחנו נפרדו מן הניאנדרטלים," אמר גרין. "אנו מבקשים לדהת מהן ההסתגלויות לשינויים שחלו ב-300,000 השנים האחרונות, שבהם הפכנו לאדם המודרני המלא. זה התחום שאני מוצא הכי מרגש. כרגע אנחנו עדיין מנסים לזהות זיהוי מועמדים למחקר המשך."

שושלת האבות של בני האדם והשיפנזים נפרדו ככל הנראה לפני 5-6 מיליון שנה. באמצעות ניתוח הגנום הניאנדרטלי והשוואתו לאדם המודרני העריכו גרין וחבריו כי אבותו אוכלוסית הניאנדרטלים התפצלו מהאדם המודרני לפני 270 אלף עד 440 אלף שנה.

העדות לכך שגנים טריים יותר זרמו בין הניאנדרטלים לבין בני האדם הגיעו מניתוח המראה כי הניאנדרטלים קרובים יותר לכמה גזעים של בני אדם מודרני מאשר לאחרים. החוקרים בחנו את המקום שבו רצפי ה-DNA ידועים כמשתנים בין בני אדם בודדים ב"אות" אחת. תוך השוואת בני אדם שונים עם ניאנדרטלים הם בדקו כיצד הרצף הניאנדרטלי דומה או שונה עם בני האדם השונים.

תדירות ההתאמות של הניאנדרטלים צריכה להיות דומה בכל האוכלוסיות אם הגנים זרמו בין הניאנדרטלים לבני האדם לפני ההפרדות. ואולם זה לא מה שהם מצאו. הם בחנו את המגוון של בני האדם המודרניים, לרבות תושבים מדרום אפריקה, מערב אפריקה, פפואה גינאה החדשה, סין ומערב אירופה. החוקרים מצאו כי תדירות הגנים הניאנדרטלים דומה לזו של הלא אפריקנים לעומת התדירות של השינויים בגנים של תושבי אפריקה.

לדברי גרין, אפילו מספר קטן מאוד של מקרים של רבייה הדדית יכול להסביר את התוצאות הללו. החוקרים מעריכים כי זרימת גנים בין הניאנדרטלים לאדם התרחשה בין 50,000 ו -80,000 לפני שנים. ההסבר הטוב ביותר הוא כי הרבייה הדדית אירעה כאשר האדם הקדמון יצא מאפריקה ונתקל בניאנדרטלים בפעם הראשונה.

"איננו יכולים לתאר לעצמנו כיצד התבצע קשר תרבותי בין בני האדם ובין הניאנדרטליים אבל הידיעה על זרימת גנים חשובה, וזה מרתק לחשוב על איך זה יכול היה להתרחש המפגש", אמר גרין.

החוקרים לא יכלו לשלול הסבר חלופי אפשרי ממצאיהם. בתרחיש זה, האות הגנטית שגילו יכולה לייצג מסד גנטי קדום שהיה קיים בתוך אפריקה, כך שאוכלוסיית האבות של ימינו שאינם אפריקנים היה יותר קרובים לניאנדרטלים מאשר היה אב קדמון של אוכלוסיית האפריקאים של ימינו. "אנחנו חושבים שזה לא המקרה, אבל אנחנו לא יכולים לשלול את האפשרות הזאת," אמר גרין.

החוקרים מצפים שממצאים חדשים רבים יצאו מהמחקר המתמשך של רצפי גנום ניאנדרטלי. קבוצתו של פאבו מצאה לאחרונה עדויות לסוג שלא היה מוכר עד כה של הומניד. לאחר ניתוח רצף ה-DNA של עצם האצבע שהתגלתה בסיביר התברר כי היא של ניאנדרטל.

35 תגובות

 1. עשין בן יצחק ורבקה היה אדום ובעל אדרת שיער סמיכה , עם הדגשים חייתיים..
  אמו רבקה הייתה עם עקרות זמנית… גם רחל…
  גדעון

 2. ליובל חייקין.
  בעבר טענו גם שאימו של שר הנפט הסעודי זאכי ימני הינה יהודיה מתימן והייתה תימניה אחת מרחובות שטוענת שהכירה את משפחתו ואותו כילד קטן בתימן.
  אני לא מבין מה זה מוסיף ומה זה תורם לחפש מוצא יהודי בכל מיני גויים, צוררים או צדיקים. אם נעשה בדיקות גנטיות אנו עשויים לגלות שלהרבה מאוד גויים יש מוצא יהודי וזה גם נעשה לגבי פורטוגל ואיטליה ונמא נכון.

 3. השימוש במילה "אדם" ובמיוחד במאמרים כאלה, היא פשוט עלובה ומגוחכת.
  "אדם" הוא כמובן על שם "אדם" מסיפור התנ"ך, סיפור מקורב יחסית בתולדות האנושות.
  הוא גם אינו נייטרלי וגברי מדי, אין מה לעשות.

  צריך להשתמש במושג הומו-ספיאנס, או להמציא מילה נייטרלית יותר מ"אדם" המחבר אותנו לאמונות מטופשות בסיפורי התנ"ך.

  מהר לבטל את המילה "זכר" "נקבה" "אדם" "גברים" "נשים" ולהמציא מילים אחרות המתארות טוב יותר את המציאות, בלי ההקשר התנכ"י שובניסטי.

  המילים האלה גם נותנות לגיטימציה למחלות מוח ממאירות וקישורים לא נכונים כמו של מגיב 1.

 4. צבי. תודה על תגובה מעניינת ומקורית. אופפססס – אתה גיזען מגעיל. גוליבר – מה? א.בן-נר – לא נראה שבאמת היה לך מה להגיד. מר בליזובסקי – תודה על הכתבה, אך, אנא, בקש מעורך האתר להעסיק מתרגם מקצועי. התרגום היה מבולבל ומבלבל.

 5. גוליבר

  שמע… אני לא מבין בכלל על מה אתה מדבר ונראה לי שכך גם אף אחד אחר כאן.
  מה עניין חלקיק היגס לכל הנושא?
  אשאל אותך בכנות: אתה יודע מהו שדה היגס – או שפשוט שמעת שחלקיק היגס חשוב ואל כך ביססת את ההערה שלך? – אני ממש לא רואה את הקשר.
  למעשה את אותה שאלה אני יכול לשאול, כמעט על כל מה שכתבת בתגובתך.

  אני ממליץ לך לכתוב הסבר ארוך ומפורט יותר של התיאוריה שלך ולכלול בו גם את המילים הבאות:
  אנטי-חומר, אנרגיה אפלה, על סימטריה, תורת המיתרים ומסע בזמן וליתר ביטחון תזכיר עוד כמה פעמים את תורת הקוונטים (היגס היה הברקה יפה).
  כמו כן עליך לדבר על ריבוי מימדים, חייזרים, דבר או שניים על מאיץ החלקיקים החדש בשוויץ (אולי הסתרת תוצאות???) ומשהו על זה שהמדענים חושבים שהם יודעים הכל.

  בתור התחלה זה יהיה טוב, אחר כך, אם תתרצה להתקדם, תצטרך לפתוח בלוג משלך ולמלא אותו בתובנותיך המרשימות.

  אינני חושב שמה שכתבת מהווה אתגר מעניין במיוחד.

 6. אינני יודע עם מי להסכים בוויכוח – אבל לדעתי קצת צניעות לא תזיק לאף אחד מהמגיבים, כולל כותב הכתבה. ו"על הדרך" – הייתי שמח אם התרגום וההגהה של הכתבה היו מעידים על רצינות, מעבר לרצון להפגין ידע. סליחה.

 7. לא.בן-נר.
  האם אתה מטיל ספק בקיומו של חלקיק "ראשוני"?
  תודה על המחמאות שהרעפת עליי, אך אינני ראוי להן. כמובן שמה שכתבתי על הדנא מכוון אך ורק למי שהגנום שלו מורכב מחומר כלשהו – בניגוד אליך, כנראה. ואני דווקא אשמח להכיר אותך, מאחר ומעולם לא פגשתי יצור שהינו אנרגיה רוחנית ואינטליגנטית טהורה.
  מעולם לא טענתי שאני רואה איזו תמונה שלמה וגם לא כתבתי כתבות כה פסקניות כאילו אני רואה אותה (מה שאינני יכול להגיד על מר בליזובסקי המתעקש לקרוא לכל מה שאנטי-דארוויניסטי –
  "דתי") .
  עם כל ההערכה לצניעות שהפגנת, הרי שהיא במקומה, מאחר שהבנת הנקרא עדיין מהווה אתגר בעבורך (במובן החיובי כמובן, אינך צריך להעלב, זה לא אישי, אני הרי לא מכיר אותך אישית, לצערי).

 8. עכשיו השחורים יכולים להתנשא על כל יתר בני האדם
  -כולל כל הגזענים. להם אין שום פירור של גן ניאדרטלי
  בניגוד לתושבי בני-ברק ועימנואל.

 9. שאלה: עד כמה קרוב הגנום הנאנדרטלי לזה של ההומו ספיינס ספיינס? האם כמו הקירבה בין הגנום של הקווקזי לנגרואיד, למשל?

 10. לגוליבר פויל המלומד מאד.
  בתגובה לדבריך המלומדים מאוד בתגובה מס'-18 לאמור :
  "……הכל זה אינפורמציה במהירות גבוהה (ראה פיזסיקה קוואנטית) ויש סדר – אם לא אינטליגנציה – בצורה שהאינפורמציה הזו מסודרת ביקום. אם תרצה תחליף את המילה אינפורמציה במילה חלקיקים תת-תת-אטומיים (היגס? – ביטים?) ……"
  האם אתה טוען כי בתוך ה-ד.נ.א של הניאנדרטלים היה חלקיק היגס ?
  האם אתה טוען כי לניאנדרטלים היתה מסה רחמנא לייצלן ?
  אכן טענות נועזות, מקוריות ומרחיקות לכת. שלא לאמר מטופשות במקצת (במובן החיובי כמובן, אינך צריך להעלב, זה לא אישי, אני הרי לא מכיר אותך אישית, ואולי טוב שכך).
  טרם הוכח קיומו של ה"היגס" ואתה כבר מבסס עליו את תורת האבולוציה. דרווין קטן לידך .
  אין ספק כי, אם אלו הן טענותיך לגבי איך שנראית ה"תמונה השלמה" כדבריך, הרי שלא אתפלא אם
  אכן אבי בליזובסקי מתקשה לראותה כדבריך. גם אני, עם כל הצניעות, מתקשה לראותה.
  אולי תאיר את עיננו ותפרט. או שמא אינך מאמין גם ביכולתם של יתר הגולשים גם הם "לראות" את מה שאתה מכנה "התמונה השלמה" ומה שאני מכנה (ברשותך) "האווילות בכסילותה".

 11. על-מנת להרגיע חלק מהויכוחים על אבולוציה, אני מציע (למי שטרם קרא), לקרוא את הספר "אבולוציה בארבעה ממדים" מאת: חוה יבלונקה ומריון ג' למב.
  אמנם ספר לא קל לקריאה למי שאינו בקיא במונחי יסוד בביולוגייה, אבל מומלץ בהחלט…

  חנן סבט
  http://WWW.EURA.ORG.IL

 12. ייתכן כי תכונות מעניקות יתרון נכנסו בהכלאה זו ולא משנה אם היא נעשתה בהסכמה או באונס:
  רחמים, סימפטיה, דאגה לזולת – מימצאים שעולים ממערות שבהן היה אדם ניאנדרטלי (קבורת מתים ועוד). זה על גבול תורת הגזע ולכן ניזהר. לא נשכח שאין הבדל גדול בין שחורים ללבנים – כלומר אולי
  הניאנדרטלי ואנחנו היינו מינים דומים מאד.
  כמו כן לא נשכח שהאדם הניאנדרטלי הסתגל במשך תקופה ארוכה לתנאים בארופה ובאסיה, ולכן היו לו תכונות מתאימות לסביבה. תמיד סברתי שאין מניעה לקיום יחסים בין 2 מיני אדם אלה – הם דומים מאד, אלא אם היתה עקרות בקיום היחסים – כלומר לא ניתן היה להביא צאצאים פוריים, כמו פרד מחמור וסוס.

 13. אני מסכים עם אבי.
  לטעמי דברי גוליבר מבטאים מוח של ליליפוט.

 14. בלי קשר, אני חושב שכדאי לעשות הגהה נוספת לפני שמפרסמים כתבה. זה נותן תחושה של כתבה יותר רצינית..

 15. שטויות במיץ. אם האבולוציה מספיקה כדי להסביר את המורכבות של הטבע לא צריך לסבך את ההסבר עם אלמנטים דתיים כאלה או אחרים .
  המרכיבים הלא אקראיים אינם בגנים אלא בתהליך האבולוציה.

 16. מר בליזובסקי – אני שמח שהעובדות לא מבלבלות אותך… אגב, לדעתי גם לבריאתנים וגם לדארוויניסטים יש אינטרסים "לא נקיים". אבל אני בטוח ששמעת על אסכולת "היד המכוונת" – למרכיבים לא אקראיים בגנום יש מקור וסיבה כלשהם… אבל אין לי כוח או זמן להסביר שהכל זה אינפורמציה במהירות גבוהה (ראה פיזסיקה קוואנטית) ויש סדר – אם לא אינטליגנציה – בצורה שהאינפורמציה הזו מסודרת ביקום. אם תרצה תחליף את המילה אינפורמציה במילה חלקיקים תת-תת-אטומיים (היגס? – ביטים?) …
  וסלח לי אם אני מטיל ספק ביכולתך לראות את התמונה בשלמותה.

 17. חזי (6):

  אני רואה שהתחלת לחסום ב"בלוג" שלך תגובות שמציבות בפניך קשיים שאינך מסוגל להתמודד איתם.
  אתה בהחלט אדם "נאור".

 18. מיכאל, תודה על ההפניה לצבי מסיני. תכף אתעמק בה. אבל חשוב לי להבהיר שמאז שלקיתי בסינדרום ירושלים וכתבתי את מה שכתבתי על הקשר בין היהדות והאסלאם, לקיתי בסינדרומים נוספים – חלקם מרגיעים.

  נקודה נגעה בנקודה חשובה מאד, אולי בלי משים: לא מזמן קראתי דעה מלומדת כי אחמדיניג'אד הוא יהודי מומר, וזה נשמע אפילו יותר משכנע מהסבא של היטלר.

  אגב כתיבת שורות אלה עלה לי רעיון קודח: להפיץ ברחבי אירן את עובדת יהדותו של מנהיגם הנערץ

 19. יובל:
  אינני יודע אם לכך התכוונת אבל אפשר למצוא הקבלה בין השאלה שאתה שואל בסוף תגובה 8, לשאלה ששאל נקודה בתגובה 11 (ודי לחכימא…)

  אגב, גיגלתי את שמך וראיתי תגובות שכתבת (אני מניח שזה אתה – אנא אמת או הכחש) בנושא הקשר בין ערביי ישראל לעם ישראל.
  רציתי לשאול אותך, בהקשר זה, האם אתה מכיר את צבי מסיני ואת יוזמתו?
  http://www.the-engagement.org/

 20. אבי (תגובה 10)

  על פי ההגדרה הביולוגית, דבריך מובנים מעליהם. על פי ההגדרה הדתית. לעומת זאת, ………

  עזוב. לא חשוב. רק התלוצצתי

 21. אחד הגנים בניאנדרטל שהיה זהה לספיינס הוא FOXP2 שקשור ליכולת הדיבור.

 22. האם יתכן שאותם גנים נאנדרטלים מתבטאים פה ושם אצל בני אדם יותר מאשר גנים של מודרני?
  לדוגמא אחמדיניג'ד

 23. ליובל, לא בהכרח. זה לא חיות אחרות. אלו בני אדם שכנראה יצאו מאפריקה מאה אלף שנה קודם לכן, ולמרות הנתק הזה, עדיין יכלו להתרבות עם אלו שיצאו אחריהם.

 24. חזי:
  עכשיו, משפתחת את אתר השטויות שלך, אולי תניח לנו?
  מי שרוצה להתקשקש אתך יכול לעשות זאת שם.

  אבי:
  אולי תגבה ממנו כסף על פירסום האתר שלו באתר שלך?

 25. מסתבר כי התנהגויות מיניות האסורות בתורה, "לא תעשה סקס עם חיות אחרות", דוקא מותרות ואפילו רצויות באבולוציה. האם הגענו להבנת שרשי הסכסוך בין הדרוויניזם והבריאתנות?

 26. תהיה להם בעיה, כי אין דבר כזה חסידי האבולוציה האקאית. יש אבולוציה שיש בה מרכיב אקראי אחד אבל הרבה מרכיבים לא אקראיים שמונעים מהרכיב האקראי הזה להשתולל. אני לא כותב את התגובה אליך כי אני יודע שהסבירו לך ואתה לא מבין, אבל צריך להבהיר לקוראים שהמונח הזה הוא מונח שהומצא על ידי בריאתנים כדי לתאר במכוון בצורה לא נכונה את האבולוציה באמצעות דחליל שלה, ואז להעיף את הדחליל ולהטעות את הקוראים או המאזינים כאילו מה שנפל הוא האבולוציה עצמה.

 27. אולי זה היה איזה אייטולה שחשק לו בניאנדרטלת שעירה ומזיעה…. כל הכבוד על התרגום המעולה וההגהה המדהימה…

 28. לנקודה

  אני מבין שמה שמטריד אותך אם הם התחתנו קודם נדת משה וישראל או שסתם השתעשהו רחמנא ליצלן?
  אכן זו שאלה קשה. אני מאמין שמה שקרה הוא שבת ישראל כשרה חמדה לה נאנדרטאלי ומאז השאיר הדבר את חותמו על מערך הגנים היקרים שלנו.
  אז שבת שלום לך ולכל עם ישראל
  סבדרמיש יהודה

 29. הכלאה? אולי זה היה אונס?
  בכחח זה נראה שהסיפור של קין והבל מקביל לסיפור של הסאפיאנס והנאנרדטלי
  🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן