הניאנדרטלים דיברו

הניאנדרטלים, המתוארים לרוב כבהמות נוחרות נושאי אלות היו ככל הנראה בעלי יכולת לדיבור מתוחכם, אולי אפילו דומה לשלנו פרסמו חוקרים ביום חמישי בכתב העת Current Biology

ניתוח ה-DNA הראה כי הניאנדרטלים חולקים עם ההומו ספיינס שני שינויים עיקריים – בגן FOXP2 הידועים כמעורבים בדיבור, מעלים את האפשרות כי יצורים אלה הוציאו מפיהם משהו שנראה כמו קדם שפה.
"מנקודת מבט של גן זה, לפחות הניאנדרטלים יכלו לדבר כמונו" אומר יוהאנס קראוס, ביוכימאי במכון מקס פלנק בלייפציג שהוביל את המחקר.. ואולם לדבריו, יתכן שגנים שעדיין לא זוהו אחראים גם הם ליכולת הדיבור.

FOXP2 מייצר חלבון המכבה ומדליק גנים אחרים ובני אדם הנושאים העתק לא מתפקד של הגן סובלים מבעיות שפה ודיבור. הגן נמצא אצל שורה ארוכה של בעלי חיים – החל מעכברים ועד לאורנגוטנים והמדענים סבורים כיום כי שינוי קל מאוד בגן זה הופיע אצל בני האדם לפני פחות מ-200 אלף שנים. הממצאים המתפרסמים בכתב העת Current Biology מביאים את המדענים להשערה כי השינוים הגנטיים הופיעו כנראה קודם לכן, אולי אף לפני 400 אלף שנים.

"הופתענו למצוא את אותו ואריאנט של הגן FOXP2 שיש לבני האדם גם אצל הניאנדרטלים, הדבר מעלה את האפשרות שהאב הקדמון האחרון המשותף לנינדרטלים ולבני האדם נשא אף הוא את הגן."
הניאנדרטלים הם קו שמסתיים במבוי סתום, באבולוציה של האדם, ואשר יישבו את אירופה וחלקים ממערב ומרכז אסיה. החוקרים זיהו כי התמחו בייצור כלים, שימוש בעורות בעלי חיים לשמור על חום גופם ודאגו זה לזה.
מרבית החוקרים מאמינים כי הניאנדרטלים שרדו באירופה עד לבואם של בני האדם המודרניים הראשונים לפני כ-30 אלף שנים, אף כי ממצאים שנויים במחלוקת משנה שעברה מעלים את האפשרות שהם שרדו עד לפני 24 אלף שנים.
"איש אינו יודע אם הניאנדרטלים יכלו לדבר, אך ממצאים אלו מראים כי היה להם לפחות השינוי הגנטי המרכזי האחראי לדיבור – התפתחות אבולוציונית החשובה לשרידות בני האדם", אומר קראוס.

"שפה היא יותר מאשר דרך מתוחכמת להעביר את הידע לדור הבא" אמר. "אתה חי כמו תינוק אם אינך לומד". במחקר שלהם, מיצו החוקרים דגימות DNA מאוסף שרידי ניאנדרטלים שהתגלו לאחרונה באתר בצפון ספרד.
"מכיוון שהעצמות השתמרו היטב, יכלו המדענים להשיג DNA מגרעיני התא של נינדרטלים כדי לפתוח דרך להבנה טובה יותר של האבולוציה של בני האדם המודרניים ושל הניאנדרטלים", אומר קראוס.
"ה-DNA של  התא מכיל בתוכו את המידע הגנטי שנושאים בני האדם. ואנו יכולים כעת לחקור כל גן נאנדרטלי שנתעניין בו."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

 1. להלן תגובה רצינית בנושא לכבודו שלמר/גברת נקודה.
  אז קודם כל וברצינות צריך להגדיר מה זה דיבור.יש הרבה קולות שהכלב שלי אומר שברורים לי לחלוטין מה הוא רוצה, האם זה אומר שהוא מדבר? האם נכון להגיד שתוכי מדבר?
  בקצור מה הגדרת שפה?
  לקופים מסויימים יש קולות שונות לסכנות שונות, לדוגמא נמר, נחש, עוף דורס, ולא רק זה, גם חיות נוספות ששומעות את הקופים מבינות על מה מדובר, האם הקופים מדברים?, אז ברור שגם הניאנדרתלים דיברו!
  סבדרמיש יהודה

 2. לסבדרמיש. הם יותר קרובים למין שלנו מאשר לקופים. ככה שהסבירות נוטה לטובת זה שהם דוקא דיברו.

 3. המגיב הקודם זה לא אני. חוץ מזה, עד שאני לא שומע הקלטות, אני לא מאמין שהניאנדרטלים דיברו.
  סבדרמיש יהודה

 4. מוזר שלא מוזכרת בכתבה "עצם הלשון", איבר זה שנמצא בין השאר במערת כבארה אצל שלדים ניאנדרטלים הראו שלפחות מבחינה אנטומית היתה האפשרות לתקשורת מילולית לפחות בכל מה שקשור לעצם הלשון דבר שהיה מוטל בספק לפני התגלית הזאת. הוריאנט של הגן שהתגלה בניתוח ה-D.N.A הוא נדבך לא קטן להשערה הזאת.

 5. הכותרת צריכה להיות:
  "הניאנדרטלים חולקים עמנו גן האחראי לדיבור".
  הכותב איננו מסיק כי הניאנדרטלים דיברו.
  חבל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן