סיקור מקיף

היסטוריון: גרמניה הנאצית ערכה ניסויים גרעיניים

טענותיו של ריינר קארלש, שיתפרסמו החודש בספר, זוכות בשלב זה להתייחסות ספקנית מצד המומחים, הטוענים שגרמניה היתה רחוקה מפצצת אטום מבצעית. לטענת קארלש, בניסויים נהרגו מאות שבויי מלחמה

סוכנויות הידיעות, חדשות וואלה!

גרמניה הנאצית לא רק ניסתה לפתח נשק גרעיני, אלא אף ערכה ניסויים גרעיניים לקראת סוף מלחמת העולם השנייה – כך טוענת הוצאת ספרים העתידה לפרסם בקרוב ספר שכתב בנושא היסטוריון גרמני. טענותיו של ההיסטוריון ריינר קארלש זכו לכותרות בעיתוני יום שישי בגרמניה, אך בהוצאת הספרים DVA סירבו למסור פרטים רבים בנושא, והבטיחו שכל התשובות יימצאו בספר עצמו, “הפצצה של היטלר”, העתיד להתפרסם ב-14 במארס.

רוב היסטוריונים פוסלים על הסף את הטענה שגרמניה היתה אפילו קרובה לניצחון על ארה”ב במירוץ להשגת פצצת האטום. ואולם, לטענת ההוצאה, קארלש קובע שהגרמנים ערכו ניסויים ב”פצצות גרעיניות” ב-1944 וב-1945 באי הבאלטי רוגן ובמרכז גרמניה, תחת השגחת האס-אס. הפצצות, עם זאת, לא הגיעו ליכולת מבצעית לפני תום המלחמה. עוד נטען, כי מדענים גרמנים רשמו את הפטנט לפצצת הפלוטוניום כבר ב-1941, וכי ב-1944-45 היה הכור הסמוך לברלין מבצעי.

ההתייחסות לטענה החדשה בקרב מומחים לנושא היא ספקנית. “אני פוסל את הסברה שניתן להשוות ניסויים אלה לניסויים הגרעיניים שערכה ארה”ב באותה עת ב’פרויקט מנהטן'”, אומר ברנארד פולדה, מרצה להיסטוריה גרמנית במאה ה-20 באוניברסיטת קיימברידג’. לדבריו, התעניינותה של גרמניה הנאצית בייצור אנרגיה גרעינית מוכרת וידועה, אך הטענה שגרמניה כמעט ניצחה את ארה”ב במירוץ החימוש הגרעיני היא “בלתי סבירה”.

מרקוס דסגה, דובר של הוצאת DVA, מסר שהספר מבוסס על דו”חות מחקר, תוכניות בנייה, יומנים, תצלומים, דו”חות מודיעין, עדויות של חלק מהמדענים שהיו מעורבים בתוכנית הגרעין הגרמנית, מדידות קרינה ודגימות אדמה. הוא הוסיף כי בניסויים הגרעיניים מתו מאות שבויי מלחמה.

ריינר קארלש הוא חבר סגל באוניברסיטת הומבולדט ובאוניברסיטה החופשית בברלין. הוא מומחה להיסטוריה כלכלית, ופירסם ספרים גם על התפתחות הנשק הגרעיני. לדברי דסגה, הוא לא יתראיין עד לפרסום הספר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן