סיקור מקיף

נאס"א תשגר בקרוב רובוט דמוי אדם לתחנת החלל הבינלאומית

הרובוט רובונאוט 2 או R2 הוא רובוט הדור הבא מסדרת דקוטורוס, שפותח במיוחד לתפקד בסביבת חלל בידי נאס"א וג'נרל מוטורס.

הרובוט R2 בפעולה לקראת שיגורו לתחנת החלל הבינלאומית. צילום: נאס"א
הרובוט R2 בפעולה לקראת שיגורו לתחנת החלל הבינלאומית. צילום: נאס"א
נאס"א תשגר בהמשך השנה, את הרובוט דמוי האדם הראשון לחלל, כדי שזה יהפוך להיות תושב קבע של תחנת החלל הבינלאומית. Robonaut 2, או R2, פותח במשותף ע"י נאס"א וג'נרל מוטורס, כך שיוכל לעבוד לצד בני אדם תחת הסכם שיתוף פעולה לפיתוח רובוטים עוזרים, בין אם הם נועדו לעזור לאסטרונאוטים בחלל או לעבוד במפעלי הייצור של ג'נרל מוטורס על כדור הארץ (לידיעה על הרובונאוט הראשון, משנת 2004).

הרובוט שמשקלו כ-135 ק"ג מכיל ראש וגוף עם שתי זרועות ושתי ידיים. R2 ישוגר במעבורת דיסקברי כחלק משימת STS-133 המתוכננת לחודש ספטמבר. לאחר הגעתו לתחנה, יפקחו מהנדסים על הרובוט ויבחנו כיצד הוא פועל.

R2 יוגבל לפעילות במעבדת דסטיני בתחנת החלל. עם זאת, שיפורים עתידים והתאמות נוספות יאפשרו לו לנוע יותר בחופשיות בחלל הפנימי של התחנה או אף מחוץ לקומפלקס.

"הפרויקט מדגים את ההבטחה התמונה בכך שהדורות העתידיים של הרובוטים יוכלו לסייע לאנושות הן בחלל והן על פני כדור הארץ, לא כמחליפים לבני אדם אלא כמלווים שיכולים לבצע משימות תמיכה" אומר ג'ון אולסון, מנהל משרד האינטגרציה של מערכות החלל במטה נאס"א בוושינגטון. "הפוטנציאל המשולב של בני אדם ורובוטים הוא דוגמה מצוינת לכך שהשלם גדול יותר מאשר חלקיו. הם יאפשרו לנו להתקדם הלאה ולהשיג יותר ויותר מטרות שקודם נראו בלתי אפשריות."

הרובוט המומחה לא רק ייראה כמו אדם אלא הוא גם תוכנן לעבוד כמו אדם, עם ידיים וזרועות דמויי מקביליהם האנושיים. R2 יוכל להשתמש באותם כלים שבהם משתמשים חברי הצוות של התחנה. בעתיד היתרון הגדול של רובוטים הומנואידים בחלל יהיה כעוזרים לאסטרונאוטים במהלך הליכות חלל או למשימות קשות או מסוכנות עבור בני אדם. נכון לעכשיו R2 הוא רק אב טיפוס ואין לו את ההגנה הנדרשת לשרוד מחוץ לתחנת החלל בטמפרטורות הקיצוניות של החלל.

בדיקת הרובוט בתוך התחנה תספק סביבת ביניים חשובה שבה. R2 ייבחן במיקרוכבידה ויהיה נתון תחנת הקרינה ותחת סביבת ההפרעות האלקטרומגנטיות. פעילות הפנים בתחנה תספק נתוני ביצועים באשר ליכולתו של הרובוט לעבוד לצד האסטרונאוטים. ככל שיתקדמו הפיתוחים על הקרקע יוכלו אנשי צוות התחנה לקבל חומרה ותוכנה כדי לעדכן אתR2 ולאפשר לו לבצע משימות חדשות.

R2 עובר כעת בדיקות מקיפות לקראת הטיסה שלו. בין היתר מנסים אותו בסביבות רטט, ריק וקרינה בדיקה יחד עם הליכי בדיקה אחרים גם על ידי צוותים של נאס"א וגם בידי צוות של GM. יצרנית הרכב מתכננת להשתמש בעתיד בטכנולוגיות שפותחו עבור R2 במערכות בטיחות מתקדמות לרכב וליישומים במפעלי הייצור.

הרמות הקיצוניות של הבדיקות הנערכות ל-R2 בעת ההכנות לשיגור לתחנת החלל דומות לאלו שאנו מנסים על רכיבי המכוניות שלנו במהלך הייצור" אומר אלן טאוב, סמנכ"ל המחקר והפיתוח הגלובליים של GM. "העבודה שנעשתה על ידי ג'נרל מוטורס ומהנדסי נאס"א גם תעזור לנו לאמת את טכנולוגיות הייצור, ותשפר את בריאותם ובטיחותם של עובדי מפעלי הייצור של GM ברחבי העולם. שותפויות בין ארגונים כגון ג' נרל מוטורס ונאס"א תבטיח שחקר החלל והבטיחות בדרכים וכן הייצור יוכלו להפוך עוד יותר בטוחים בעתיד.

לידיעה באתר נאס"א

25 תגובות

 1. כתבה מעניינת והייתי מעוניין להציג מצגת על נושא זה במכללה בה אני לומד אם יש למישו מידע נוסף ומורחב יותר על הנושא אשמח לשמוע תודה

 2. לאיציק השמן, זה סתם צירוף מקרים, עובדים על הרובוט הזה כבר עשר שנים ועכשיו סוף סוף יש גרסה רלוונטית, מה גם שחייבים לשלוח אותו לפני סיום טיסות המעבורות, כי לאחר מכן כל גרם יהיה רלוונטי.

 3. נראה כאילו זה הפתרון של נאס"א לעובדה שבקרוב מאוד הם לא ישלחו תקופה ארוכה בני אדם לחלל
  ויאלצו להסתמך על הרוסים, לא?

 4. תודה על התשובות.

  שאלת תם, מדוע בכלל צריכים את הרובוט הזה על תחנת החלל? אם הוא אינו אוטומטי לחלוטין ובכל מקרה אדם אחד מאנשי הצוות צריך לשלוט בו, אז מה בעצם היתרון של הרובוט הזה על פני אדם שיכול לבצע את אותן פעולות בדיוק ובצורה טובה יותר? הרי היום זה כבר דיי עניין של בשיגרה לצאת אל מחוץ לחללית ולבצע עבודות תחזוקה ושיפוצים, אם כך מה היתרון הגדול בכך שבמקום שהאסטרונאוט יבצע את התחזוקה בעצמו הוא יפעיל מרחוק רובוט שיבצע זאת? האם זה לא סתם סירבול מיותר?

 5. חזי:
  את דגל המרד המטופש הזה תמשיך לשאת לבד כל עוד יהיו כאן אנשים שפויים.
  אגב – כבר הצלחת להתמודד עם השאלה בפיזיקה שנתתי לך על חומר של תיכון?

  אגב, האם לדעתך רק טפשים מצליחים לקבל כסף וגאונים כמוך אינם יכולים?
  אם זה המצב – האם גם מי שנותן להם כסף טיפש?
  אם אתה כזה חכם – למה אינך עשיר?

 6. ל 14

  עם התקציבים שנשפכים לצורך זה,
  רק קופים לא היו מצליחים…

  לתזכורת: ההגיון המעוות של "המדענים" עדיין מחזיקים ב:

  א- האבולוציה האקראית.
  ב- המפץ הדגול.
  ג- שהמרחב "מתעקם" נוסח אינשטיין…

  צר לי להמשיך לבד לשאת את דגל המרד…

 7. אני מצטער, אבל צבי, אתה טועה.
  לא מדובר ברובוטים אלא באנשי לטאה. ע"ע אהוד אולמרט.

 8. אני מופתע,

  אינכם מבינים שזה לא מקרה שרובוטים נראים כמו בני אדם,
  המדענים במוחם המעוות מנסים לשעבד את האנושות ע"י יצירת רובוטים דמויי אדם אשר בהדרגה יתברגו (באמצעות יכולתיהם הבאיוניות) לעמדות כוח בחברה. האנשים הרגילים, שאינם חדי אבחנה, לא ישימו לב כי לאמיתו של דבר מדובר ברובוטים וכך בהדרגה ישתלטו המדענים על החברה באמצעות אותם רובוטים שיופעלו על ידם.

 9. ההיגיון ה"מעוות" של המדענים מרים טילים לירח.
  ההיגיון ה"ישר" של חזי מרים שטויות להנחתה.

 10. קרחוני,

  אין כל בעיה להסב מכשור שנועד לשימוש בני-אדם לשימוש ע"י רובוט,
  תוך הפעלה מקבילה לשימוש הרגיל, גם לשימוש שנעשה בשלט-רחוק.

  במקרה כזה, אין כל חשיבות לצורה של הרובוט, כי מדובר במשלוח סימנים אלקטרוניים
  (כמו בהפעלת ערוצי טלוויזיה, למשל) מתוך קופסה אלקטרונית.

  בניית רובןוט בדמות אדם לצורך תפקוד בחלל,
  היינה מעשה מטופש.

  זו עוד דוגמה להגיון מעוות של "מדענים"…

 11. חזי, אתה צודק בעיקרון, אבל תזכור שבסביבות שנועדו לבני אדם, יכול להיות הגיוני שגוף שדומה לאנושי יהיה יעיל- לדוגמא כל המכשירים בתחנה נועדו לידיים, מכשירים נפרדים רק יסבכו.. אתה צודק בנוגע לסביבות לא אנושיות..

 12. תסביך "רוובוט דמוי אדם".

  אין צורך ואף מזיק לחשוב שרובוט צריך להיות דומה חיצונית לאדם.

  האדם תוכנן ונוצר כגוף חי, אוכל, נושם ועד מטלות אנושיות.
  הרובוט "פטור" מצרכים בסיסיים של האדם.

  לכן,
  יש לתכנן רובוטים אשר צורתם החיצונית שונה בתכלית מצורת בני-האדם.

  מה שצריך לקבוע את הצורה: היעילות לתפקיד אשר הרובוט צריך לבצע.

  למשל: יתכן שצורה של נחש עם ידיים, תהיה הצורה העדיפה לטיפול בבעיות החלל…

 13. מוגין, הוא דומה יותר ל-C3p0.
  אמיר, אני לא יודע ספציפית לגבי הדגם הזה, אבל למיטב ידיעתי, טכנולוגיית הבינה המלאכותית הקיימת כרגע אינה מפותחת דייה לאפשר לרובוט שכזה "לקבל החלטות ולפעול בעצמו". הוא גם לא אמור להיות במצבים שיצריכו כושר החלטה שכזה: הוא יעבוד כעוזר מעבדה, כלומר, בן-האנוש יתן לו הוראות והוא יבצע, על פי תוכניות שתוכנתו בו מראש.

 14. יניב:
  זה אכן רעיון שיהודה סבדרמיש (ורבים אחרים) דברו עליו.
  חלק מאלה שדברו עליו גם עבדו על מימושו.
  כתבתו של יהודה היא אחת משלשת הכתבות המקושרות לכתבה זו.

 15. "המבדקים של הרגל אישרו את העובדה, שהרובונאוט יוכל לטפס על צידה החיצוני של חללית בעזרת ידיות, בעודו ממקם את רגלו באתר עבודה מסוים כדי לבצע תיקונים או להתקין חלקים. מטרתה של נאס"א היא בניית רובוטים שיוכלו "לחיות" על צידן החיצוני של חלליות ולעמוד בהיכון לתחזוקה שוטפת או מקרי חירום. בני אדם בתוך החללית יתפעלו את הרובונאוט בעזרת בקרה אלחוטית"

  תגידו, זה לא בעצם הרעיון שהיה בזמנו ליהודה סבדרמיש?

  (יהודה אתה עדיין כאן? :-))

 16. אבי, לא ברור מהכתבה, האם הרובוט הזה נשלט לחלוטין ע"י בני אדם מעמדת בקרה כלשהי בתחנה או על כדור הארץ? או שיש לו תכונות אוטונומיות כלשהן, ובינה מלאכותית המאפשרת לו לקבל החלטות ולפעול בעצמו? (במידה מסויימת לפחות)

 17. אם הוא יהיה קצת יותר עגלגל ויידע גם לשרוק, יהיה אפשר לקרוא לו R2D2 ולא סתם R2

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן