סיקור מקיף

חוק שאמור לעבור בקרוב בקונגרס יאפשר לנאס"א לרכוש מקום בסויוז

בכך יימנע הצורך להאריך את תפעול מעבורות החלל, הצפוי להסתיים במאי 2010 ולפנות תקציב להתקדמות בפרויקט קונסטליישן – שעיקרו – חזרה לירח. בקונגרס מציעים שלא לאפשר השתתפות אמריקנית בשיגורי חלליות המטען פרוגרס

החללית פרוגרס 29 בעת התקרבותה לתחנת החלל, 17 במאי 2008
החללית פרוגרס 29 בעת התקרבותה לתחנת החלל, 17 במאי 2008

הקונגרס האמריקני על שתי הבתים שבו – הסנט ובית הנבחרים – עומד לאשר בקשה שתאפשר לנאס"א להמשיך ולרכוש רכבי חלל רוסיים עבור תחנת החלל הבינלאומית מעבר לשנת 2011, כחלק מחריגה לתקנה האוסרת מסוכנויות ממשל אמריקניות לשלם כספים לרוסיה מכיוון שמדינה זו לא מאפשרת נקיטת צעדים מעשיים נגד תוכנית הגרעין האיראנית.

תוקף ההארכה עד ה-1 ביולי 2016. כפי שמצטייר כרגע המחוקקים האמריקנים נוטים לאשר לנאס"א שימוש בחלליות סויוז מאוישות ואוסרות עליה לשלם על שיגורי חלליות אספקה מדגם פרוגרס מעבר לשנת 2011.

כזכור בנאס"א איימו לאחרונה כי אם לא יוארך הפטור הם עלולים לדרוש הארכת תפעול המעבורות עד שנת 2015 כדי לאפשר לסוכנות גישה לתחנת החלל הבינלאומית.

בתוך כך אישר הסנאט את תקציב נאס"א לשנת 2009, בסך 20.2 מיליארד דולרים. בהחלטה המלווה את האישור תנאים חדשים לתוכנית נאס"א להוציא את המעבורות לגמלאות. אם ההחלטה תאושר גם על ידי הקונגרס, נאס"א תידרש שלא לקבל שום החלטה הקשורה להשבתת המעבורות לפני 30 באפריל 2009. התקציב כולל הקצאה של מיליארד דולרים להאצת פיתוח החללית המאוישת (אוריון) והטיל ארס 1, ו-100 מיליון דולרים לפיתוח והדגמת חללית נוסעים מסחרית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן