סיקור מקיף

נאס”א צילמה מהחלל תמונות “לפני” ו”אחרי” הציקלון בבורמה (מיאנמר)

צילומי לווין חדשים של נאס”א הראו את תוצאות האסון שנוצר מההצפות כתוצאה מהציקלון נארגיס בו נהרגו כמאה אלף בני אדם

בורמה זמן קצר לאחר הציקלון נארגיס, 5/5/2008
בורמה זמן קצר לאחר הציקלון נארגיס, 5/5/2008

סופת הציקלון הראשונה לשנת 2008 בצפון האוקיאנוס ההודי היתה הרת אסון לבורמה. לפי דיווחים מטאורולוגים נשבו בחופי בורמה רוחות במהירות של קרוב ל-200 קמ”ש ופרצי רוח רגעיים שהגיעו אפילו ל-250 קמ”ש, שווה ערך להוריקן בעוצמה 3-4. דיווחים חדשותיים מוסרים כי 100 אלף איש נהרגו ועוד אלפים נעדרים מאז ה-5 במאי.

קשה להבחין במי הצפות בתמונות לווין המתקבלים בספקטרום הנראה, במיוחד כאשר המים בוציים. זוג תמונות אלה מספקטרומטר ברזולוציה בינונית MODIS על גבי לווין TERRA של נאס”א משלבות אור נראה ואור אינפרה אדום כדי להפוך את מי השטפונות לנראים. המים כחולים או כמעט שחורים, הצמחיה היא בצבע ירוק בהיר, והקרקע חומה-צהבהבה. העננים בתמונות אלה נראים בצבע לבן או כחול בהיר.

הלווין טרה, TERRA של נאסא צילם את חופיה של בורמה ב-15 באפריל 2008, שבועות ספורים לפני שהציקלון נארגיס הציף את האיזור. צילום: נאסא/MODIS
הלווין טרה, TERRA של נאסא צילם את חופיה של בורמה ב-15 באפריל 2008, שבועות ספורים לפני שהציקלון נארגיס הציף את האיזור. צילום: נאסא/MODIS

בתמונה שצולמה ב-15 באפריל 2008 הנהרות והנחלים נראים מובדלים בבירור כנגד רקע הצמחיה והאדמות החקלאיות. נהר אירראוואדי זורם דרומה דרך החלק השמאלי של התמונה, ומתפצל לאלפי תעלות באיזור הדלתא. אדמת הביצות ליד החוף נראית בצבע כחול-ירוק עמוק. הציקלון חצה את פתח הנהר ועקב אחר קו החוף מצפון מזרח.

הלווין טרה של נאס”א צילם שוב את האיזור ב-5 במאי 2008, ובתמונה זו ניתן לראות את ההרס שגרם הציקלון.

בתמונה שצולמה ב-5 במאי נראה כל מישור החוף מוצף. שדות הבור והשטחים החקלאיים נראים כנפגעים מאוד. לדוגמה, איזור הבירה יאנגון (רנגון) שאוכלוסיתה מעל 4 מיליון בני אדם מוקפת כמעט כולה בשטפונות. כמה ערים גדולות יחסית – בנות 100-500 אלף תושבים נמצאים באיזור הפגוע. זרימת בוץ במפרץ מארטאבן צבועים בטורקיז.

התמונה צולמה ברזולוציה מקסימלית של 250 מטרים לפיקסל. צוות התגובה המהירה של MODIS צילם את האיזור הפגוע פעמיים ביום במגוון רזולוציות לרבות בצבעים כמעט טבעיים.

לידיעה באתר נאס”א

4 תגובות

 1. איזה ציניות מרושעת ….

  מה אתה חושב שהם יכלו לעשות משהו אם היו יודעים מראש?…כל החיים שלהם כמו שהכירו אותם היו הולכים כך או כך קפוט…פשוט תראו מה שאנחנו עושים לעולם שלנו…

  אגב..ממש מעורר ייראת כבוד הדבר הזה..זה כאילו צילומים מסרט אסונות ולא מציאות..פשוט לא ייאמן שכל כך הרבה הפך ככה בטבעיות לחלק מהים..

  בלי שום קשר..גם אני לא בדיוק אוהב את החמאס פתח וכל צעיר בעיר שהחליט לפתוח סניף מקומי של חיזבלוניה אצלו בחצר…ככה שזה לא פוליטי ..פשוט עניין אנושי..באמת מסכנים.

 2. כבר יש דיווחים על זה שהמוצרים מהסיוע מגיעים למרכולים בבורמה.

 3. החונטה הצבאית בבורמה מחזיקה את העם שלה כבני ערובה ממש כמו שעושה החמס בעזה.
  החונטה הזאת "שכחה" להזהיר את אזרחי בורמה מפני הציקלון המתקרב.
  ברור לחלוטין שרוב העזרה שתימסר לחונטה לא תגיע לניצרכים.
  עולם דפוק.

  חוץ מזה, חג שמח
  סבדרמיש יהודה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן