סיקור מקיף

נאס”א: החללית ניו הוריזונס חזרה לתפקוד מלא לאחר מעבר המחשב למצב בטוח בשבת

כשלושים צילומים אבדו, אך בנאס”א אומרים כי מדובר באחוז אחד מכלל התצלומים שתוכננו, וכי הם לא קריטיים

תמונה צבעונית של פלוטו ממצלמות החללית ניו הוריזונס, 6/7/15. בתמונה רואים את הנקודות הכהות המסתוריות. צילום: נאס"א

ההתאוששות מהאנומליה שגרמה למחשב החללית ניו הוריזונס לעבור למצב בטוח ב-4 ביולי מתקדמת כמתוכנן, כאשר החללית צפויה לחזור לפעילות מלאה בשעות הקרובות.
מנהלי המשימה דיווחו במסיבת עיתונאים משודרת ב-6 ביולי כי התחדשה פעילות המחשב הראשי. סדרת הפקודות לקראת המעבר ליד פלוטו שודרו לחללית במלואן. פקודות אלה כוללות תצפית על פלוטו, ירחיו ורוח השמש.
בנאס”א אומרים כי התגובה המהירה לתקלת המחשב מסוף השבוע מבטיחה כי המשימה תחזור למסלול כדי לבצע את כל רצף הפקודות כמתוכנן לרבות אלו שתבצע ב-14 ביולי, היום שבו תחלוף במרחק הקרוב ביותר לפלוטו.
יש לציין כי במרחק שבו נמצאת החללית כרגע, נדרשות ארבע וחצי שעות לאותות לעבור את המרחק במהירות האור בכל כיוון.
“אנו שמחים מכך שניו הוריזונס הגיבה לאנומליה” אומר ג’ים גרין, מנהל תחום המדעים הפלנטריים של נאס”א. “כעת אנו שמחים לחזור למדע ולהתכונן לתמורה שאנו צפויים לקבל.”

חקירת האנומליה שגרמה לניו הוריזונס להיכנס למצב בטוח ב – 4 ביולי העלתה כי כי המחשב הראשי היה עמוס בשל התנגשות עיתוי ברצף הפקודות שקיבלה החללית. על המחשב הוטל עומס גדול בקבלת החלטות בזמן שבו היה עסוק בדחיסת נתונים מדעיים קודמים. המחשב הראשי הגיב בדיוק כפי שתוכנת לעשות, על ידי כניסה למצב בטוח ומעבר למחשב הגיבוי.
עם זאת, כשלושים תצפיות אבדו במהלך תקופת ההחלמה של המחשב שנמשכה שלושה ימים, מדובר בפחות מאחוז אחד מסך התצפיות המדעיות שאנשי צוות ניו הוריזונס ציפו לאסוף בין ה-4 וה-16 ביולי. אף אחת מהתצפיות הקריטיות ביותר של המשימה לא הושפעה. ובסוכנות מוסרים כי לא קיים סיכון שאנומליה מסוג תתרחש שוב לפני טיסת ההתקרבות, שכן לא מתוכננות פעולות דומות בהמשך המפגש עם פלוטו.
מדובר בהאטה שולית במונחים של התשואה הכוללת שאנחנו מצפים לקבל ממשימה היסטורית זו”, אמר ד”ר אלן סטרן, החוקר הראשי של ניו הוריזונס ממכון המחקר הדרום מערבי בבולדר, קולורדו. “כאשר נקבל מראה ברור של פני השטח של פלוטו בפעם הראשונה, אני מבטיח, זה יהמם את כולם”.

לידיעה באתר נאס”א

6 תגובות

  1. קרפטי
    את המילה הצתברות כותבים הצטברות. עברית עברית. משגיאות כתיב אני מקבל התקפי לב. אז בבקשה.

  2. תחושת בטן: צפויות הרבה הפתעות לרבות בכל מה שקשור לחיים מחוץ לכדור הארץ.
    ניחוש פרוע: על טיטן מצאו אוקיינוסים של מתאן. אולי ימצאו גם כאן אוקיינוסים של מתאן או חנקן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן