נאס"א משחררת קלטות נוספות מהקולומביה, בהן גם של הניסוי הישראלי

קלטות נוספות ובהן, בין היתר, צילומים המתעדים את הניסויים שערך אילן רמון בחלל פורסמו אתמול, המידע שנמצא בקלטות ובצילומים לא מוסיף מידע ביחס לנסיבות ההתרסקות *  מתגבש: הפגיעה בכנף גרמה לאסון

 
אילן רמון ז"ל על מעבורת החלל קולומביה. בשורת ההפוכים

סוכנות החלל האמריקנית (נאס"א) הודיעה כי צילומים מהניסוי שערך האסטרונאוט הישראלי אילן רמון ז"ל נמצאו בתא הטייס של המעבורת "קולומביה". מדובר בקלטות וידיאו ובתצלומים שנמצאו במצב טוב יחסית, המאפשר צפייה וניתוח הנתונים שעליהם.

בקלטת הווידאו שצולמה על מעבורת קולומביה וששוחררה לפרסום שלשום, בידי סוכנות החלל האמריקאית, נראה האסטרונאוט הישראלי אילן רמון פונה לבני משפחתו בעברית. "אני אוהב אותך, רונה, ואת הילדים. מתגעגע מאוד מאוד", אמר רמון כשפניו למצלמה.
לאחר בדיקה ראשונית התברר כי בצילומים ישנם קטעים שונים שצולמו במהלך תצפיות על הניסוי הישראלי לחקר אבק מדברי שנערך על-ידי רמון וחבריו לצוות. החומר המצולם שרד את נפילת המעבורת המרוסקת מגובה של כ-60 ק"מ. הקלטות שוחררו לפירסום לאחר שוועדת החקירה הבודקת את נסיבות ההתרסקות של "קולומביה" מצאה שהן לא רלבנטיות לחקירה. נאס"א התירה לפרסם עשר שעות הקלטה ו-92 תצלומים. בסך הכל היו על המעבורת 337 קלטות, אך רק 28 מהן נמצאו במצב שמיש או במצב הניתן לשיחזור. הקטעים המדעיים מכילים תצפיות לילה על אופק כדור הארץ וייתכן שגם תצפיות נוספות.

ד"ר יואב יאיר מתאם, פרוייקט הניסוי שנערך על-ידי רמון, אמר כי טרם ברור אם הקטעים המצולמים שנמצאו חופפים למה ששודר מהמעבורת לקרקע או שמדובר בנתונים חדשים, שלא היו קודם בידי המדענים.

גם אם הנתונים שודרו, הם ישמשו לכיול ולהשוואה מול התוצאות ששודרו לקרקע בהלך טיסת ה"קולומביה". נאס"א הודיעה אתמול כי תכין העתק מהקלטות ומהחומר המצולם ותעביר אותו בהקדם למדענים בישראל.

הניסוי שערך רמון בוצע בתום ארבע שנים וחצי של הכנות ותיכנונים מדוקדקים. במהלך הטיסה עצמה פעלו כל מערכות הניסוי החללי והאווירי ללא דופי, למעט בעיות שוליות שהמהנדסים טיפלו בהן תוך כדי המשימה. גם מערכות הצילום וההקלטה פעלו בצורה מושלמת.

שר המדע והטכנולוגיה, אליעזר (מודי) זנדברג, אמר כי מציאת הקלטות היא חוליה מקשרת בין סיומה הטראגי של טיסת החלל 107 לבין המשך מחויבותה של ישראל לחקר החלל. "אנו נחושים בעמדתנו להמשיך ולחזק את מעמדה של ישראל כמעצמת חלל", הוסיף זנדברג.

 מתגבש: הפגיעה בכנף גרמה לאסון

אחרי ניסויים רבים, מסרה הוועדה הבודקת את נסיבות האסון כי הדעה המתגבשת היא שאכן פגיעת שבר של קצף הבידוד שנפל בעת ההמראה ממכל הדלק הענקי, ופגע באריחי ההגנה התרמיים הקרמים של הכנף השמאלית, היא שגרמה את האסון הנורא.

85 אלף חלקים נאספו משטחים נרחבים בארה"ב, ביניהם קטעי הווידאו החדשים. עבודת השיחזור של קטעי הצילום נעשתה במשך כמה חודשים בזהירות ובקפדנות.
בצילומים נראים אנשי צוות המעבורת – ריק האזבנד, וילי מק'קול, קלפאנה צ'אולה, אילן רמון, לורל קלארק, דייב בראון ומייקל אנדרסון – מתעוררים ליום עבודה נוסף על רקע השיר "אהבת חיי", שבחרה רונה, אשתו של אילן רמון ז"ל.
רמון עצמו נראה מציץ מתוך ארון השינה שלו עם חיוך, מוסר באנגלית ובעברית לאשתו רונה והילדים כי הוא אוהב אותם ומתגעגע אליהם מאוד. וילי מק'קול נראה משחק כדורעף עם גוש ניירות. אסטרונאוט נוסף נראה מתגלח ואחרים כשהם מבצעים בדיקות שגרתיות.

בסרט החדש נראים גם צילומים של אזור המזרח התיכון מבעד לחלון המעבורת. במרכז נראית בבירור מדינת ישראל.  

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן