הלווין אקווה של נאס"א צילם את הסופה גוסטב

בזכות התחזיות הללו פונתה העיר ניו אורלינס, משום שפגיעה בה עלולה לגרום לנזק רב, ובממשל מעדיפים כי הוא יסתכם ברכוש בלבד

הסופה גוסטב כפי שצולמה בידי הלווין אקווה
הסופה גוסטב כפי שצולמה בידי הלווין אקווה

נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש הזהיר את תושבי חוף מפרץ מקסיקו ביום ראשון כי הסופה גוסטב פונה לעברם, ראש עירית ניו אורלינס, ריי נאג'ין דרש מהתושבים להתפנות. בינתיים נמסר מהחזאים כי ההוריקן גוסטב יגרום לנזק ברכוש בשווי 29 מיליארד דולר כאשר יחלוף דרך מפרץ מקסיקו. התוכנה, שפותחה בידי הסוכנות הפדרלית לניהול מקרי חרום (FEMA) והמכון הלאומי למדעי הבניה גם חוזה כי 4.5 מיליון בני אדם מתגוררים במסלול הסופה, שתגרום להריסת כ-60 אלף מבנים, ובהם 170 בתי חולים ולמעלה מ-1,100 תחנות משטרה וכיבוי אש.

בנאס"א מוסרים כי היום, שני צפויה נחיתת ההוריקן בלואיזיאנה, וכי בכירי ניו אורלינס החליטו על פניוי ונעילת העיר. כמו כן הוצבו בעיר כ-3,000 חיילים של המשמר הלאומי לצורך שמירה על רכוש העוזבים.

אתמול, 31 באוגוסט, הגיעו הרוחות באיזורי ההשפעה של גוסטב למהירות של כ-200 קמ"ש. גוסטב נחשב כהוריקן בדרגה 3 בסוללם סטאפיר-סימפסון. במהלך השעות הבאות צפויה התחזקותו לקטגוריה 4. בבוקר יום ראשון התייצב מרכז הסופה כ-500 קילומטרים דרומית מזרחית לשפך נהר המיסיפי. הסופה נעה לכיוון צפון מזרח במהירות התקדמות של כ-20 קמ"ש (הבדלי המיקום של מרכז הסופה בכל שעה). הסופה צפויה להמשיך בכיוון זה ביומיים הבאים. בעין הסערה מדדו ציידי הוריקן של חיל האוויר האמריקני לחץ אטמוספירה של 960 מיליבאר. אם ימשיך בדרך זו, הוא יחצה את החלק הצפוני של מפרץ מקסיקו ביום שני בצהרים זמן מקומי.

במרכז החיזוי הלאומי להוריקאנים צופים גלים גבוהים של 6-13 מטרים מעל גובה פני הים המרבי (בגיאות) באיזורים שימצאו מזרחית לעין הסערה ואילו אלו שימצאו מערבית לעין הסערה יסבלו מגלים בגובה של 30-90 סנטימטרים בלבד. גוסטב צפוי להמטיר באיזורי לואיזיאנה, דרום מסיסיפי, דרום ארקנסו שיעורי גשמים ממוצעים של 15-30 סנטימטרים, ובאיזורים מסוימים אפילו 50 סנטימטרים עד יום רביעי בבוקר. כמויות גשמים נכבדות צפויות גם באיזורי הקיז ודרום פלורידה. סופות טורנדו פזורות אפשריות גם בחוף המפרץ.

צילום אינפרה אדום זה צולם בידי מכשיר ה-AIRS – Atmospheric Infrared Sounder הנמצא על סיפון הלווין אקווה של נאס"א. הצילום בוצע ב-30 באוגוסט בשעה 19:05 שעון גריניץ' (22:05 שעון ישראל). למעלה רואים את תכסית העננים המשתרע מעל קובה ופלורידה, וכן את עין הסערה של גוסטב, המעידה כי מדובר בסופה רבת עוצמה. כוחות ההוריקן משתרעות עד למרחק של כ-80 קילומטרים מהמרכז, והרוחות יכולות להגיע למהירויות של 300 קמ"ש. התמונה באינפרה אדום מראה את טמפרטורת שיאי העננים או שטח כדור הארץ באיזורים הנקיים מעננים. הטמפרטורה הנמוכה – בסגול – היא זו השוררת בשיאי העננים הקרים. הנתונים של AIRS מספקים מפה תלת ממדית של הטמפרטורה באטמוספירה, אדי מים ועננים והכל כדי לסייע לחזאים.

הסופה גוסטב כפי שצולמה בידי הלווין אקווה
הסופה גוסטב כפי שצולמה בידי הלווין אקווה

הקרינה האינפרה-אדומה שבה משתמשים ב-AIRS אינה חודרת דרך העננים, ובמקרה שאין עננים האותות מגיעים ממי האוקיאנוס, ואז רואים אותם בצבעים כתום ואדום, ככל שהמים חמים יותר.

ובתוך כך התפתחה סופה חדשה – חנה, HANNA, שתשפיע בעיקר על איי הבהאמה, טורקס וקאיצ'וס, אך גם עשויה לפגוע בחופי מזרח ארה"ב. הסופה היתה אמורה אף היא לפנות למפרץ מקסיקו אולם לחץ אוויר גבוה הסיט אותה מזרחה וכאמור היא צפויה להחלש אך לפגוע בחופי האוקיאנוס האטלנטי.

לידיעה באתר נאס"א

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. רגע.. ולמה נשארו 3000 חיילים בעיר לשמור על הרכוש? O_O
    הם לא ייפגעו מהסופה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן