סיקור מקיף

ננו-צמדן ולקרו (סקוץ') נקשר מהר יותר מהדבקים החזקים ביותר

דבק חזק במיוחד מתוכנן להעשות בעזרות רצועות פחמן מאונקלות.

דיקלה אורן (תרגום)

המחשה לפעילות הננו-צמדן
המחשה לפעילות הננו-צמדן

ננו-צמדן ולקרו יכול להחזיק חפצים בחוזקה כמו דבק חזק, אומרים חוקרים מארה"ב.

החומר, שניתן לשימוש חוזר, מצופה בשפופרות פחמן בעלות קצוות מאונקלים, כל אחת מהן ברוחב של כמיליונית המילימטר. הוא יכול לחזק מרכיבים ברובוטים זעירים, מציעים דייוויד טומנק ושותפיו לעבודה מאוניברסיטת מדינת מישיגן במזרח לנסינג.
החוקרים מעריכים, כי הננו-צמדן ולקרו יהיה חזק כפי שלושים מדבקים אפוקסיים שגרתיים. הוא יחבר את רוב החומרים המוצקים כה חזק, עד שהחומרים עצמם יישברו טרם היפרדות שני משטחי הצמדן. כמו כן הוא יהיה חזק בערך פי שלושת אלפים מגירסה אחרת של צמדן ולקרו מיקרוסקופי, שעשויה מפיסות סיליקון שחרוטים עליהן ווים.
הצוות של טומנק חישב, ששני ווים בננו צמדן הולקרו יכולים להתיישר כתוצאה ממשיכה חזקה מספיק, והם משתחררים ללא פגע לאחר ההפרדה. כשהם נדחפים חזרה, הווים מתחברים בשנית.
האנרגיה מאוחסנת בצמדן כשהווים הזעירים מתעקמים בזמן שההפרדה ביניהם מחממת אותם לטמפרטורה של כאלף מעלות צלזיוס כשהם חוזרים למקומם. אך שפופרות פחמן זעירות, מהן עשוי הצמדן, הן איתנות מספיק כדי לשאת בכך בלי להישבר, והן טובות מאוד בהולכת חום הרחק מקצותיהן.
למרבה הצער, עוד לא נמצאה שיטה לייצור שפופרות פחמן זעירות ומאונקלות ביחד בדרך שגרתית. הצליחו לייצר שפופרות בודדות לפני כעשר שנים, ומספר חוקרים הצליחו לגדל יערות שלמים של ננו-ווים כאלה, אך לא בצורה מסודרת

(פיליפ בול, נייצ'ר)

לידיעה באתר נייצ'ר

עוד בנושא באתר הידען

וולברין היה בעצם דו חי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן