סיקור מקיף

חברת הננוטכנולוגיה ננופלייט מפתחת משטחים המנקים את עצמם

מנכ"ל החברה, ריקרדו בורשטיין, הציג את פיתוחי החברה בכנס ננו-ישראל שהתקיים השבוע בת"א

ד"ר ריקרדו בורשטיין, מנכ"ל ננופלייט מתוך סרטון של החברה. קטע זה לקוח מתוך ראיון שערך לערוץ 9 בתערוכת ווטק 2009. מתוך יוטיוב
ד"ר ריקרדו בורשטיין, מנכ"ל ננופלייט מתוך סרטון של החברה. קטע זה לקוח מתוך ראיון שערך לערוץ 9 בתערוכת ווטק 2009. מתוך יוטיוב

חברת הננוטכנולוגיה "ננופלייט בע"מ" (Nanoplate) נוסדה ע"י החברה הישראלית "אינטרפלייט בע"מ" ועוסקת בפיתוח ציפויים חסכוניים חדשים המבוססים על ננוטכנולוגיה מוכחת. החברה מתמקדת בפוטנציאל האדיר של יישומים ננוטכנולוגיים בתחום של משטחים המנקים את עצמם בבניינים ציבוריים ובשאר תחומי החיים. החברה מאמינה כי יישומי הטכנולוגיות החדשים בהם היא עושה שימוש ישפיעו על כל תחומי החיים ויתרמו למטרות האנושות בתחומי הסביבה והאנרגיות החדשות. הניסיון הטכנולוגי הרב-תחומי של צוות עובדי החברה מאפשר לה להציג מגוון נרחב של פתרונות ייחודיים בתחומים של טכנולוגיות משטחים, מדעי החומרים, היגיינה כימית וסביבתית וכן פתרונות למאבק בחיידקים.

פתרונות היגיינה
החברה מספקת פתרונות קטנים עבור בעיות גדולות כגון ציפויים נוגדי-חיידקים ותוספים. היא מפתחת התקנים עמידים בפני קרינת על-סגול וחסרי כימיקלים למטרות חיטוי לשימוש בבתי-חולים, מקומות ציבוריים ובתים פרטיים.
ציפויים היגייניים
החברה מייצרת מוצרים פוטו קטליטיים ההופכים קירות רגילים למכונות לטיהור אוויר בעזרת שיטות התזה פשוטות (בדומה להתזת צבע). מוצרים אלו מרחיקים ריחות רעים הנמצאים באוויר ומשמידים חיידקים, נבגים ועובש הגדלים על הקירות. התגובה מושרית-האור הזו מרחיקה את האיומים הטבעיים בשיטה טבעית.

ציפויים חוסכי-אנרגיה
כחלק מהמאמצים הבינלאומיים להפחית בצריכת האנרגיה, תחום הננוטכנולוגיה מספק פתרון פשוט להפחתת אובדנים בתחום היעילות האנרגטית. הננוטכנולוגיה הזו מבוססת על שכבות צבע המורכבות מננו-חלקיקים זעירים המסוגלים להפחית את אובדני האנרגיה בשלושים אחוזים. הצבע הזה מתפקד גם כחומר המעכב את התפתחותם של חיידקים ועובש.

פעילות פוטוקטליטית של ננו-די-תחמוצת הטיטאניום (TiO2)
הפעילות הפוטוקטליטית של ננו-די-תחמוצת הטיטאניום התגלתה בשנות השבעים של המאה הקודמת. החומר מגיב עם זיהומים אורגניים ומתפרק לתוצרים הבלתי מזיקים פחמן דו-חמצני ומים. תגובה זו דומה במהותה לתהליך הפוטוסינתזה המתרחש בצמחים. ניתן להשתמש בחומר זה פשוט ע"י שיטות התזה על-גביי קירות פנימיים או חיצוניים. למשטח המצופה בשכבת החומר יש תכונות של ניקוי עצמי ומשטחים כאלו כבר מיושמים בבניינים ביפן ובמדינות אחרות. חזיתות הבניינים שצופו בחומר מסוגלות להרחיק כתמי עובש וחיידקים למשך עשור שלם. ניתן לנצל את החומר גם עבור אזורים עירוניים נרחבים בכדי להפחית בתוכם את ההשפעה המזיקה של זיהומי אוויר וערפיח. שני מיזמים כאלו כבר פועלים בלוס אנג'לס ובמילאנו, איטליה.

ציפויים קלים לניקוי
תחום הננוטכנולוגיה הוליד משפחה חדשה לחלוטין של ציפויים בעלי אפקט הלוטוס (יכולת גבוהה במיוחד של דחיית מים הקיימת בעלי פרח הלוטוס). אפקט זה מאפשר דחיית מים ושמן כמעט מכל סוג של משטח והפיכתו לעמיד בפני לכלוך וכתמים וקל לניקוי. המשטחים יכולים להיות סיבים, מתכות, זכוכית וכל חומר בנייה טבעי או סינתטי. ציפויים קלים לניקוי לא רק שהופכים את חיינו לפשוטים יותר, אלא שהם תורמים לבטיחות בדרכים (מונעים נראות נמוכה) ומפחיתים באופן משמעותי את השימוש בחומרי ניקוי (ידידותי לסביבה) בבית ובענפי התעשייה השונים (אנרגיה, מזון ומשק בית).

חיטוי בעזרת קרינת על-סגול (UV) וטיהור אוויר
השימוש בקרינת על-סגול עבור חיטוי וטיהור מים ידוע ומוכר מאוד. החברה פיתחה משפחה חדשה של מוצרי ניקוי וחיטוי המיועדים לשימוש בבתים פרטיים, בתי-מלון ובתי-חולים. מוצרים אלו מאפשרים חיטוי באמצעות התקנים ידניים ידידותיים לקרינת על-סגול. התקן נישא זה מאפשר השמדה יעילה של חיידקים ונבגים ממברשות שיניים, מקלדות, חדרי-שירותים ומזרנים המשמשים במיטות של בתי-חולים. ההתקן מאפשר תפעול מהיר ופשוט.

הפעילות המשולבת של קרינת על-סגול וחלקיקי דו-תחמוצת הטיטניום הפוטוקטליטיים המוטמעים בתוך מסננים הולידה מערכת טיהור אוויר חדשנית העולה בביצועיה, בבטיחותה ובעלותה על כל מערכת מוכרת קודמת (מסנן פחמן, יצירת אוזון, וכיו"ב).

ציפויים הנדסיים
על בסיס הניסיון המקיף של החברה בתחומי האלקטרוכימיה והאלקטרו-ציפוי היא מציעה טכנולוגיות חדשות של ציפוי הנדסי בעל תכונות משפורות. טכנולוגיות אלו לא רק שהינן ידידותיות לסביבה, אלא שהן מציעות ביצועי שטח טובים יותר בתכונות של קשיות, עמידות בפני שיתוך, מקדמי חיכוך נמוכים וכיו"ב.

טיפול במים
בשנים האחרונות מים הפכו למשאב יקר המציאות, אולם הם בדר"כ מכילים גם זיהומים. זיהומים אלו עשויים להיות ביולוגיים, אורגניים או אי-אורגניים. מים מזדהמים בדרכים רבות ושונות: באופן טבעי, בשל אחסון לקוי או בעקבות מגע עם בני-אדם. החברה מציעה פתרונות פשוטים למניעת זיהומים במים ולבקרת זיהום מידבק בתנאי אחסון לא-מיטביים. פתרונות אלו יכולים לשמש עבור משק-חי, בריכות שחייה וספא, מאגרי מים, מכלי אחסון וכיו"ב. החברה עושה שימוש בפתרונות אלו לשם התפלת מי-ים ומי-תהום מליחים ומחזור מים מזוהמים.

תוספים נוגדי-חיידקים
פעילות מזיקה של חיידקים ונגיפים קיימת בכל מקום ומקום, החל ממקלדות, צעצועי ילדים, ובוודאי מסביב למקומות גדולים כגון בתי-חולים וחדרי שירותים ציבוריים. טכנולוגיה יפנית מספקת לנו משפחה חדשה של תוספים הניתנים להחדרה למוצרים נוגדי-החיידקים השונים כגון צבעים, חומרי פלסטיק שונים וחומרים מסוגים אחרים (קרמיקות, גומי ועוד). תוספים אלו בטיחותיים ומוכחים מדעית.

אתר החברה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן