סיקור מקיף

חוקרי הטכניון והאוניברסיטה העברית פיתחו מודל של רובוט זעיר המסוגל להניע עצמו ביעילות גבוהה

לתגלית יישומים אפשריים בתחומי הננו-רפואה, כמו השטת רובוטים זעירים בדם

חוקרים מהטכניון ומהאוניברסיטה העברית בירושלים פיתחו מודל של רובוט זעיר המסוגל להניע את עצמו בתווך נוזלי צמיג ומנצל את החיכוך הגבוה לנוע ביעילות. כך דיווח כתב העת  המדעי New Journal of Physics.
החוקרים מסבירים כי לתגלית יישומים אפשריים בתחומי הננו-רפואה – למשל "השטתם" של מיקרו-אורגניזמים ומיקרו-רובוטים בדם ובתווך נוזלי אחר בתוככי הגוף.
בטכניקות שחייה מקובלות החיכוך שנוצר בשל צמיגות הנוזל גורם ליעילות נמוכה. במודל החדש תנועת השחיין מזכירה תנועה של  זוג זחלי-טנק – המניעה את הטנק מבלי שהחוליות ייגררו על הקרקע.  תנועה זו כמעט ואינה מזיזה את הנוזל לכל אורכו של השחיין, אלא רק בקצותיו ולכן אובדן האנרגיה מזערי. "הרובוט נע במהירות העור", אומרים החוקרים בחיוך.

"צמצום משמעותי של אובדן האנרגיה הוא תנאי חשוב בהצלחתם העתידית של מיקרו-רובוטים וננו-רובוטים אוטונומיים שישחו ברחבי הגוף", מסביר ד"ר אלכס לישנסקי מהפקולטה להנדסה כימית בטכניון. "רובוט כזה יוכל, לדוגמה, לנוע בתוך העורקים, מערכת העיכול, נוזל חוט השידרה וכיו"ב, ולשדר תמונות החוצה – או להחדיר תרופות פנימה". 
המחקר בוצע על ידי חוקרי הטכניון ד"ר אלכס לישנסקי, פרופסור יוסף אברון וד"ר עודד קנת מהפקולטה לפיסיקה וד"ר עמרי גת מהמכון לפיסיקה באוניברסיטה העברית.

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן