סיקור מקיף

הטמעת השימוש בננוטכנולוגיה בתחום הצבאי מבטיחה, אבל יש צורך בהנדסה שתקשר בין הישגי האקדמיה ליישום

כך אומרת פרופ' לאה בם, המדענית הראשית של התעשייה האווירית שהשתתפה בפאנל התעשיות הבטחוניות בכנס ננו-ישראל. לדבריה התעשיה האווירית בנתה קהילת ידע המתמחה בננו-חומרים ובננו סיבים 

התעשייה האווירית (תע"א) חושפת לראשונה את ראם-נ"ט - רכב משוריין וממוגן המיועד לגילוי והשמדת טנקים. ראם-נ"ט יוצג בתערוכת 2012FIDAE  שתתקיים  בין התאריכים 27-30 למרץ בסנטיאגו, צ'ילה.  כלי הרכב המשוריין החדש מבוסס על רכב הראם דגם 3, המפותח ומיוצר במפעל רמתא של התע"א בבאר-שבע. מערכת הנשק העיקרית של ראם-נ"ט היא ארבעה טילי נמרוד (Short-Range) SR מונחי לייזר המותקנים על "במה" הידראולית אשר מאפשרת אפסנה חשאית ומוגנת בעת תנועה והרמה של משגר הטילים לירי.  צילום: התעשייה האווירית
התעשייה האווירית (תע"א) חושפת לראשונה את ראם-נ"ט - רכב משוריין וממוגן המיועד לגילוי והשמדת טנקים. ראם-נ"ט יוצג בתערוכת 2012FIDAE שתתקיים בין התאריכים 27-30 למרץ בסנטיאגו, צ'ילה. כלי הרכב המשוריין החדש מבוסס על רכב הראם דגם 3, המפותח ומיוצר במפעל רמתא של התע"א בבאר-שבע. מערכת הנשק העיקרית של ראם-נ"ט היא ארבעה טילי נמרוד (Short-Range) SR מונחי לייזר המותקנים על "במה" הידראולית אשר מאפשרת אפסנה חשאית ומוגנת בעת תנועה והרמה של משגר הטילים לירי. צילום: התעשייה האווירית

התעשיה האווירית לא תייצר ננו-חומרים או ננו-חוטים אלא תהיה משתמשת סופית בחומרים אלה. כך אומרת פרופ' לאה בם, המדענית הראשית של התעשייה האווירית שהשתתפה בפאנל התעשיות הבטחוניות בכנס ננו-ישראל שהתקיים בשבוע שעבר בת"א.
"מצד שני אנחנו עם ראש פתוח לנסות להטמיע, לבחון ולחקור כל דבר שיכול להתאים לצרכים שלנו. אנחנו מדברים על שניתחומים עיקריים. התחום הראשון הוא כל הקשור לחומרים מרוכבים, ננו-חומרים מרוכבים, והתחום השני הוא הכנסת ננו-שפופרות פחמן לחומרים מרוכבים לחיזוק החומרים שלנו – כגון כנפיים.

אנחנו מחפשים חומרים מרוכבים עבור המל"טים. יש לנו גם קהילת ידע לננוטכנולוגיה בכלל ולננו-חומרים בפרט. קהילת הידע קיימת כבר שבע שנים אנחנו מביאים הרצאות, אנשים נוסעים לכנסים ומרצים, אנחנו מאתרים דברים שיכולים לשמש אותנו. השטח השני שאנחנו מחפשים להרחיב את הידע שלנו בו הוא ננו-חוטים וננו-אלקטרוניקה למודולים של אלתא."

בהמשך הציגה פרופ' בם דוגמה לשני פרויקטים. פרויקט אחד שקשור ב-FRACTURE TOUGHNESS- העלאת החיזוק באמצעות ELECTORSPAN FIBERS שהוכנסו לתוך החומרים המרוכבים העשויים מננו-שפופרות פחמן. "בפרויקט השני הוספנו לתוך החומרים המרוכבים חלקיקים של ננו חומרים, שהקטינו את זמן הבעירה של המשטח."

אנו מחפשים ננו סיבים ליישומים בפוטוניקה, אלקטרוניקה ובמערכות מכ"ם. אנחנו רוצים לקבל מוצרים יותר קלים, יותר זולים עם אותם ביצועים (או עם יותר). קלות משקל וגודל."

עם זאת, אומרת פרופ' בם כי יש פער גדול בין העבודה היפה והבסיסית שנעשית במוסדות המחקר או בחברות המייצרות ננו חומרים לבין ההטמעה שלהם בתוך מוצרים אמיתיים, שלא לדבר על כך שכל חומר חדש שיוצרים גם ננו וגם חומרים אחרים צריך לאשרר, לבדוק שזה עומד בתקנים. המסקנה היא שזה עדיין לא בשל, זה דורש עבודה משותפת מאוד גדולה של המחקר הבסיסי עם הצרכנים, צריך לדאוג לשלב ההנדסה שיביא את שני הצדדים ביחד. אפילו אם יש לך חומר יוצא מן הכלל ואתה לא יודע לתרגם את זה למוצר מסוים ולתת את כל הדרישות, זה נשאר בתוך מאמר יפהפה, אולי אפילו פריצת דרך אבל ההטמעה בתחום הצבאי עדיין רחוקה.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

3 תגובות

  1. נכון ננוטכנולוגיה זה העתיד, אל תאמין למי שאומר לך אחרת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן