סיקור מקיף

ד”ר נעמה גבע-זטורסקי, מדענית ישראלית צעירה, זוכה בפרס היוקרתי UNESCO-L’OREAL”למען נשים במדע” 2012 ליבשת אירופה

לאחר שנמנתה על הזוכות בפרס בארץ, המשיכה ד”ר גבע-זטורסקי גם כנציגת ישראל לפרס האירופי, והיא הישראלית הרביעית הזוכה בו במהלך השנים

ד"ר נעמה גבע-זטורסקי. צילום יח"צ
ד"ר נעמה גבע-זטורסקי. צילום יח"צ

ד”ר נעמה גבע-זטורסקי, מדענית ישראלית צעירה, זוכה בפרס היוקרתי UNESCO-L’OREAL”למען נשים במדע” 2012 ליבשת אירופה

נעמה נבחרה מבין מאות מועמדות מרחבי העולם, על ידי חבר שופטים בינלאומי המורכב ממדענים בעלי שם עולמי וזוכי פרס נובל

ד”ר נעמה גבע-זטורסקי, ד”ר לביולוגיה מערכתית ממכון ויצמן, זוכה בפרס אונסקו-לוריאל “למען נשים במדע” לשנת 2012 לכל יבשת אירופה, על מחקרה העוסק בתפקודם של החיידקים הטובים בגוף ומשמעותם לגוף האדם.

הפרס מוענק מדי שנה ל-15 חוקרות צעירות מכל העולם. כל אחת זוכה בפרס של עד 40 אלף דולר (על פני שנתיים), ובהכרה בינלאומית רחבה.

פרויקט UNESCO-L’OREAL “למען נשים במדע”, במסגרתו נבחרה ד”ר גבע-זטורסקי, הינו מיזם רב-לאומי לקידום מדעניות הפועל מזה 14 שנה. בישראל המיזם פועל מזה 3 שנים, ומציע למדעניות ישראליות צעירות תמיכה משמעותית במחקר והזדמנות להכרה ישראלית ועולמית.

ועדת השיפוט של פרויקט אונסקו-לוריאל “למען נשים במדע” בישראל מורכבת ממדעניות בכירות בעלות שם עולמי, ביניהן: פרופ’ רות ארנון – כלת פרס ישראל ויו”ר חבר השופטים; פרופ’ עדה יונת – כלת פרס “נובל” בכימיה לשנת 2009 ופרס לוריאל-אונסק”ו “למען נשים במדע” לשנת 2008 ליבשת אירופה, ועוד.

לדברי שר המדע והטכנולוגיה, ח”כ פרופ’ הרב דניאל הרשקוביץ, “הזכייה של ד”ר נעמה גבע-זטורסקי היא הוכחה נוספת לכוחה המדעי של מדינת ישראל ולכוחן העולה של נשים בתחומי המדע השונים. מי ייתן והזכייה תהיה הראשונה בשרשרת של פרסים וגילויים בין-לאומיים עבורה”.

נאוה רביד, מנכ”ל לוריאל ישראל: “לוריאל ישראל, ואני כאישה, רואים בקידום מדעניות צעירות זכות נעימה וחובה גדולה. בעולם שבו, במאה הקודמת, כ-95% מזוכי פרס נובל היו גברים, יש ללוריאל מחויבות בינלאומית להוביל דגל של קידום נשים בכלל, וקידום נשים במדע בפרט במאה הנוכחית. העולם צריך מדע והמדע צריך נשים – היום יותר מתמיד.”

ראש השדולה למען נשים, ח”כ ד”ר רחל אדטו, מסרה כי “בזכייתה מצטרפת ד”ר גבע-זטורסקי לשורה ארוכה של נשים מוכשרות ומוערכות התורמות למדע ולעשייה נשית בעולם. הצלחה זו מעלה על נס את המדעניות הישראליות בפרט ואת המחקר והפיתוח הישראלי בכלל ואני מאחלת כי המשך המחקר יוביל לדרכים חדשות לשיפור איכות החיים בעולם ולישראל טובה יותר.”

× מנכ”לית הרשות לקידום מעמד האישה במשרד ראש הממשלה, גב’ ורד סויד, בירכה באמרה “הידע המדעי שהעלית ושתעלי גם בעתיד למען הכלל, הם נכס שלא יסולא בפז. יש בהצלחותייך כדי לעודד ולהעצים נשים ונערות שטרם פרצו את תקרת הזכוכית, ושאיפותיהן טרם מומשו. מעבר לכישרון הטבעי, נדרשת השקעה עצומה, דבקות וחריצות כדי להגיע להישג כה גדול, ועל כך כל השבחים והכבוד לפועלך.”

היום ומחר (28-9.3.2012) נערך הטקס הבינלאומי הרשמי לפרויקט L’OREAL-UNESCO “FOR WOMEN IN SCICENCE” 2012 בפריז, שמציג את המדעניות הבכירות והצעירות המבטיחות בעולם, מבין מאות מועמדות. השנה בין הזוכות הצעירות מדענית ישראלית, ד”ר נעמה גבע-זטורסקי, שזכתה בפרס הבינלאומי לצורך מחקר בעל פוטנציאל פורץ-דרך בתחום הביולוגיה המערכתית. זהו הישג מרשים למדע הישראלי – במיוחד מאחר והתכנית הישראלית להגשת מועמדות למלגת אונסקו-לוריאל “למען נשים במדע” נפתחה רק לפני שלוש שנים – והשנה שוב זוכה מדענית ישראלית זוכה בכבוד ובהכרה בינלאומית.

הוועד הישראלי לאונסק”ו ולוריאל ישראל משתפים פעולה מזה 14 שנים לצורך קידום מדעניות צעירות בישראל. רשמית, הפרויקט המקומי קיים בישראל 3 שנים, ומבוסס על שיתוף פעולה בינלאומי בין לוריאל העולמית ואונסק”ו – L’ORÉAL-UNESCO “For Women In Science”. זוהי שותפות בינלאומית שנוסדה בשנת 1998, ונועדה להכיר בתרומתן של מדעניות בולטות לקדמה המדעית ולעודד את שיתופן של נשים במחקר המדעי.

חבר השופטים הישראלי שבחר את ד”ר נעמה גבע-זטורסקי לתמיכה במחקרה ולהכרה בינלאומית מורכב ממדעניות ישראליות בכירות בעלות שם עולמי: פרופ’ רות ארנון כלת פרס ישראל, מכון ויצמן; פרופ’ עדה יונת, כלת פרס “נובל” ופרס ישראל, מכון ויצמן; פרופ’ רבקה כרמי, נשיאת אוניברסיטת בן גוריון; פרופ’ חגית ירון-מסר, נשיאת האוניברסיטה הפתוחה; פרופ’ אפרת לוי-להד, ראש המחלקה לרפואה גנטית במרכז הרפואי שערי צדק.

ישראל, אחת המדינות הקטנות המשתתפות, היא “מעצמה” בפרס זה, וזכתה בלא פחות מ-4 פרסים בשנים האחרונות: בשנת 2008, עוד בטרם זכתה בפרס “נובל”, הפכה פרופ’ עדה יונת להיות הישראלית הראשונה הזוכה בפרס למדעניות בכירות. עוד 3 זכיות במסלול המדעניות הצעירות: בשנת 2005 זכתה ויקטוריה יאוולסקי בפרס על מחקרה לאבחון וריפוי מוקדם של סרטן השחלות; בשנה שעברה זכתה הגר גלברד-שגיב בפרס על מחקרה בתחום התודעה; והשנה כאמור זוכה ד”ר גבע-זטורסקי.

גבע-זטורסקי, הזוכה הטריה, החלה את מחקרה במכון ויצמן, והיא ממשיכה אותו במעבדות אוניברסיטת הרווארד בארצות-הברית. המחקר של ד”ר גבע-זטורסקי, עליו היא זוכה בפרס אונסקו-לוריאל “למען נשים במדע”, עוסק בתפקודם של החיידקים הטובים בגוף. גוף האדם הוא בעצם בית גידול למיליארדי חיידקים – שהרי יש פי 10 יותר תאים חיידקיים בגוף האדם מאשר תאי האדם עצמו.

ד”ר גבע-זטורסקי תבדוק את תפקודם של החיידקים הטובים, ואת משמעותם לגוף האדם. למחקר פוטנציאל ריפוי למחלות מעיים, סכרת, מחלות כשל-חיסוני וסרטן. ד”ר גבע-זטורסקי מאמינה שלחיידקים החיים איתנו מהרגע בו אנו יוצאים לעולם, ישנה השפעה כבירה על גופנו ובריאותנו.

9 תגובות

 1. עת לחלוק הלבן בתוך המעבדה ועת לשמלת ערב לטקסים. יוסי אל תדאג עוד 20 שנה כבר זה יעבור. פשוט הדור שלי ושל נעמה שלא עושים מזה עניין יהיה בגילך.

 2. ד”ר זטורסקי החליטה להופיע לאירוע בלבוש שכזה.
  המחשוף ותכליתו הוא רק בראשכם

 3. X

  בוא נהיה רציניים- לגבי גברים עם מחשופים, יש די והותר אתרים שמציגים אותם עם מחשופים או רק עם פפיון 🙂

  השאלה היא למה אותם גורמים באוניברסיטה (אני מניח) שכמובן שיצהירו שאין להם שום מחשבות סקסיסטיות או אפליה בחרו להציג את התמונה הזו ולא אחרות.

  התשובה היא שאנו לא מצליחים להמנע מלראות בנשים, בלי חשיבות עד כמה שהן מדעניות מכובדות, קודם כל אובייקט מיני.

  סורי, יקירתי, אבל זה לא אני, זה האבולוציה שלנו…

 4. אבי, לא האשמתי אותך במשהו (במה אאשים, בטעם טוב?)
  אבל חושבני שזה משקף בטעות משהו על נקודות המבט של אנשים, נקודות מבט תרבותיות, תת הכרתיות על איך אנו רואים בני/ות אדם

 5. לא אני צילמתי את התמונות ולכן השיקול הוא לא שלי. בלי קשר, הם התקבלו משני גורמים נפרדים, כך שבטח הם לא תאמו ביניהם ולפיכך אין פה שום קונספירציה.

 6. אני חייב לתהות
  שני מדענים צעירים מדווחים ב”הידען” כמי שזכו בפרס ומופיעים עם תמונות
  פרופ’ זאב זלסקי עם חולצה מכופתרת עד צאור
  https://www.hayadan.org.il/zalevsky-won-prize-in-nano-2803128/

  ד”ר נעמה גבע זטורסקי עם מחשוף נאה
  https://www.hayadan.org.il/naama-geva-zatorxki-got-unesco-loreal-european-prize-for-women-in-scicne-290312/

  בסדר, היא נראית טוב. אבל האם זה לא אומר משהו על התפיסה הסקסיסטית של המצולמים/ צלמים/ עורך?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן