סיקור מקיף

בכל זאת אבולוציה! /ד"ר אסף רוזנטל

הצדפה הכחולה Mytilus edulis חיה במימי ניו-אינגלנד. חוקרים מצאו בצדפה עניין מיוחד בגלל ה"דבק" הביולוגי החזק שהיא מייצרת, דבק כה חזק עד כי ניתן להדביק בו עצמים כבדים למשטח טפלון חלק. בגלל תכונה ייחודית זאת נתונה הצדפה למעקב שנים רבות.

עד לפני כחמש עשרה שנים התקימה הצדפה באיזון טיבעי בסביבתה. חלק מהצדפות היו נטרפות ע'י "אויבים" טיבעיים ואחרות המשיכו את מחזור החיים, לפני כחמש עשרה שנה נכנס למערכת גורם חדש. "סרטן אסייתי, "Hemigrapsus sanguineus" פולש/זר שכנראה הגיע לאיזור במי איזון של אניות, מצא קרקע פוריה לצרכיו והתפשט לאורך החופים. לסרטן צבתות גדולות וחזקות מכל הצבתות של הסרטנים המקומיים כה חזקות עד כי היה מסוגל לפצח בקלות את הצדפה הכחולה. כאן "ניכנסה האבולוציה לפעולה", תוך זמן קצר, פיתחו הצדפות הגנה כנגד הפולש ב"מרוץ-חימוש" שאילו הפסידו בו היו הצדפות נכחדות, דופן עבה וחזקה שאותה לא יכול הסרטן לפצח!

ראויה לציון העובדה כי חמש-עשרה שנים נחשבות ל"ננו-שניה" בהשוואה לכושרם של מינים ביולוגים לפתח הגנה מאויבים. כמו כן חשוב לציין כי דופן עבה משמעותה השקעה אנרגטית גבוהה בהרבה, כלומר הסבת אמצעים (על חשבון מה ?) להגנה מפני איום.

כדי לבדוק את משמעות ההתפתחות המהירה חשפו החוקרים מדגמים משתי אוכלוסיות (צפונית ודרומית) של הצדפות לנוכחות הסרטן והתברר כי רק באוכלוסיה הדרומית התפתחה דופן עבה החוקרים סבורים כי תופעה זאת קשורה לעובדה כי במימי החופים בדרום יש יותר סרטנים, כלומר האוכלוסייה הדרומית כבר "מכירה" את האיום (הכללי) ולכן מפתחת את אמצעי ההתגוננות מהר יותר. ההיכרות המוקדמת של אוכלוסיית הצדפה הכחולה (הדרומית) עם האיום המסוים נתנה לה יתרון אבולוציוני שהצילה מהכחדה. כמובן שלצדפות הללו אין "ידיעה" באופן שאנחנו מבינים אותו. פשוט שרדו הצדפות בעלות השריון העבה, ואלו הפכו לרוב באוכלוסיה.

הערה עבור ה"יודעים/חושבים" אחרת – מכחישי האבולוציה, סקר שנעשה ב שלושים וארבע מדינות העלה כי: רוב תושבי אירופה, יפן, וקנדה מבינים את משמעות האבולוציה ובאופן כללי מקבלים את התאוריה האומרת כי היצורים החיים כיום כולל האדם התפתחו מיצורים ראשוניים (פרימיטיבים) באותה דרך אותה מסבירה האבולוציה. בתחתית הרשימה- כלומר בין המדינות בהן האבולוציה פחות מקובלת (יחד עם טורקיה) נמצאו תושבי ארה"ב. חלק גדול מהם מקבלים את התורה וסיפור הבריאה כלשונה! אז אתם בחברה "טובה".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן