סיקור מקיף

MRO צילמה את אופורטיוניטי מהחלל

סיירת המאדים (MRO) צילמה תמונה מרהיבה של הרכב אופורטיוינטי ניצב על סיפו של מכתש ענק.

רכב השטח אופורטיוניטי נמצא על קצהו של מכתש
סיירת המאדים (MRO) צילמה תמונה מרהיבה של הרכב אופורטיוינטי ניצב על סיפו של מכתש ענק. החללית MRO הגיעה למאדים במארס השנה ורק לאחרונה נכנסה למסלול שיתן לה תצפית טובה כדי להתחיל בפעילות המדעית. המראה שצלילמה של מכתש ויקטוריה יסייע לחוקרי נאס"א לקבוע להיכן לשלוח את אופורטיוניטי כדי לבצע תצפיות קרקע, כך שיוכל להכנס לתוך המכתש וגם לצאת ממנו בתום המשימה.
התמונה צולמה מגובה 275 ק"מ כאשר הרובוט נראה שם כנקודה זעירה. "זוהי דוגמה מצוינת לדרך שבה המשימות שלנו במאדים מהמסלול ועל הקרקע מתוכננות לחזק זו את זו ולהרחיב את היכולת שלנו לחקור ולגלות" אמר דאג מקויסטון, מנהל תוכנית חקר מאדים של נאס"א בוושינגטון.
אופורטיוניטי עושה דרכה למכתש ויקטוריה ב-21 חודשי הארץ האחרונים – כמעט מחצית מהזמן שבו הרובוט שוהה במאדים. למכתש קירות גבוהים בעלי שכבות של סלע חשוף שעשויים לגלות מידע חדש על העבר הגיאולוגי של כוכב הלכת.
אופורטיוניט כבר גילה עדויות חזקות לכך שסלעים באיזור של מאדים שהיא חוקרת – מישור מרידיאני – היו במגע עם מים נוזליים לפני הרבה מיליוני שנים. החקירה של הסלעים בויקטוריה צפויה למלא את הללים שיש בידע הקיים.
החוקר הראשי בפרויקט, סטיב סקווירס, אמר כי אופורטיוניטי תבלה זמן קצר בסקירה מקיפה של אגן המכתש לפני שיוחלט אם תכנס פנימה לתוך המכתש. "אנחנו מנסים למצוא מקום בטוח להכנס ולצאת. אינני מעוניין בנסיעת התאבדות לתוך המכתש" אמר סקוירס, העובד מאוניברסיטת קורנל. "בתוך חור עצום זה בקרקע תהיה לנו היכולת לראות מה שוכן מתחת לפני הקרקע של מאדים, ולצפות בערמת סלעים עבה מאשר נוכל לראות בכל מקום אחר, ולפיכך נוכל לראות פיסה גדולה יותר של העבר הגיאולוגי של מאדים." אמר סקוירס שהוסיף: "יש לנו חבילת מכשירים על קצה הזרוע של הרובוט ואני מקווה להגיע עם הזרוע הזו לאחד הסלעים המרובדים.
אופורטיוניטי הגיע למאדים בינואר 2004. התאום שלו, ספיריט, ממשיך לחקור את מכתש גוסב בצידו השני של כוכב הלכת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן