סיקור מקיף

עכבר המחשב בן 40

בכנס בקליפורניה בדצמבר 1968 הדגימה קבוצה מאוניברסיטת סטנפורד כיצד ניתן להעביר טקסטים ממקום למקום בעזרת עכבר, ולשתף בכתיבה גם משתמשים מרוחקים – שילוב של וורד, אינטרנט וההדגמה הראשונה של שימוש בעכבר * המפתחים סיימו את לימודיהם והלכו לעבוד בזירוקס וההמשך ידוע

העכבר הראשון. צילום מסך מתוך סרט
העכבר הראשון. צילום מסך מתוך סרט

לאחרונה שמענו שהעכבר המפורסם בעולם, מיקי מאוס של וולט דיסני חוגג את יום הולדתו השמונים מאז הופיע לראשונה בסרט מצויר בשחור-לבן. אבל עכבר לא פחות מפורסם חוגג החודש ארבעים: עכבר המחשב. בתשעה בדצמבר 1968, השתמש לראשונה איש ההייטק דאגלס אנגלבארט בעכבר כדי להדגים דרכים חדשות של עבודה עם מחשבים.

העכבר הראשון שבו השתמש אנגלבארט בהדגמה, בועידת הסתיו של ענף המיחשוב בקליפורניה, היה עשוי מעץ והיה בו כפתור אחד. הדגמה זו היא זו שגרמה השראה ליצרני החומרה והתוכנה להפוך אותו לכלי לשימוש נפוץ. בשבוע שעבר התכנסו בקליפורניה כל ותיקי הענף שהיו קשורים להדגמת העכבר הראשון לציון מלאת 40 שנה להדגמה ההיא.

"היתה זו הדגמה יפה, אך היה גם אמת מאחוריה" אמר ד"ר ג'ף רוליפסון, בראיון לאתר הבי.בי.סי. כיום משמש רולפיסון מנהל קבוצת המחקר בתחום ה-VLSI של חברת סאן, אך בשנת 1968 היה הארכיטקט והמתכנת הראשי של התוכנה שעליה הודגמה פעולת העכבר בכינוס לפני 40 שנה.

רוב סקיטמור ממוזיאון המדע בלונדון מעריך כי העכבר ישאר כוח דומיננטי למרות טכנולוגיות חדשות כגון מסך מגע.

העכבר, שנבנה על ידי ביל אינגליש, סייע לד"ר אנגלבארט להדגים כיצד ניתן להצמיד, להעתיק ולהעביר קטעי טקסט כמו גם להראות דרכים לשימוש ברשתות מחשבים כדי לשתף פעולה ולערוך את אותו מסמך. ד"ר רוליפסון הצרף לקבוצה שאנגלבארט גיבש במכון המחקר של סטנפורד בקליפורניה לאחר שפגש במהנדס הכריזמטי, בכינוס קודם, בשנת 1965. "פגשתי את דאג ונשביתי בקסמיו. הבנתי בדיוק מה הוא רוצה לעשות ונסחפתי עם הרעיונות שלו."

אנגלבארט רצה שהמחשבים יפעלו כדי לסיע להגביר את התבונה האנושית ולאפשר לאנשים לעבוד בדרך יעילה הרבה יותר מאשר הם עבדו באותה עת ללא הכלים הללו. בהדגמה של 1968 הראה הצוות של אנגלבארט מערכת מחשב שכונתה NLS, שפותחה כדי לתת לרעיונות צורה מעשית. את מרבית הרכיבים של המערכת, היה צוות ה-SRI (מעבדת המחקר של סטנפורד) צריך להמציא.

"היו פיסות של רכיבים, אך לא היה סט ייחודי של רעיונות, אך חשבנו עליהם ביחד." אף כי העכבר היה רק אחד המרכיבים בהדגמה, אנשים התלהבו ממנו. "הרעיון בכלל היה לקחת טקסט ולתת לו גמישות. היו לנו היפר קישורים ויכולת עריכה, כפי שנפוצה כיום" אמר ד"ר רוליפסון. ההדגמה היתה כל כך מתקדמת יחסית למיחשוב של אותה תקופה, כמו להחזיק ברקים בידיים, מצטט רוליפסון.

התוכנה של אנגלבארט היתה הראשונה שהופצה ברשת הארפא-נט שזה עתה נבנתה (לימים האינטרנט). –NLS מוזכר גם ב-RFC הראשון – המסמך הטכנולוגי המתאר את העבודה במה שאנו מכנים כיום האינטנרט. למעשה SRI מסטנפורד ו-UCLA היו שתי מוסדות המחקר הראשונים שהתחברו לרשת שלימים הפכה לאינטרנט. הבעיה של מחשב ה-NLS היא שהוא היה מיועד לאנשים מיומנים והיו בו 500 פקודות בנות מקש אחד.

ואולם רעיון העכבר לא נזנח, ורבים מהאנשים שעבדו עם אנגלבארט ב-SRI עברו לזירוקס, עוד מעבדה אגדית בקליפורניה האחראית לרבות מהטכנולוגיות שהובילו למהפכת המחשב האישי ול-WWW.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. יעשה הרבה כסף מי שיתחיל סטרטאפ פשוט ביותר של העברת העכבר למכשיר אצבע (למשל שלושה מכשירונים אלחוטיים שמתלבשים על האצבע האמה והקמיצה כאשר האמצאי מצוייד בלייזר לתזוזה והשניים בצדדים בלחצנים השמאלי והימני). מי שיעשה הון מתבקש לתגמל אותי במכשיר חינם 🙂

    בברכת חברים,
    עמי בכר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן