סיקור מקיף

התקלות שהעיבו על מבצע אפולו

מאסון אפולו 1 ועד כמעט אסון אפולו  13

סמל משימת אפולו 13
סמל משימת אפולו 13

הדרך אל הירח היתה רצופה תקלות, כאמור, ב1967 נשרפו חיים על כן השיגור שלושה אסטרונאוטים וריג’יל (גאס ) גריסום, אדוארד וייט ורובאט צ’אפי.סיבת התקלה היתה קצר חשמלי.
אי אפשר גם לשכוח את הכמעט אסון של אפולו 13 שגם תועד בסרט עתיר תקציבים לפני כשנתיים. החללית שוגרה ב-11 באפריל 1970 כשעל סיפונה ג’ים לובאל, תומאס מטינגלי ופרד הייז.
כאשר החמצן שלהם דלף כאשר היו בדרך לירח. הם המשיכו בהקפה כי לא היתה אפשרות אחרת, ובינתיים הורה להם מרכז הבקרה לעבור לרכב הירח, אך תוך שימוש במנועי הרכב הראשי לצורך הבאתם למסלול שיאפשר נחיתה. מסתבר הדרך היתה רצופה בעיות. מסתבר שהם עלולים למות כתוצאה מהצבטרות דו תחמוצת הפחמן. הבעיה היתה שבכל אחת משתי החלליות המחוברות היו צורות אחרות של חיבור צינורות באחת עגולים ובשניה מרובעים והצינורות חוברו באמצעות נייר דבק, שקיות פלסטיק וקרטונים.

הדרך הביתה היתה ארוכה מאוד, והיה עוד צורך להפעיל את מנועי החללית באופן ידני בנקודת זמן קריטית, כאשר האסטרונאוטים היו צריכים לקבוע את הכיוון לכדור הארץ באמצעות תצפית בטלסקופ על מיקומם המדויק של השמש והירח ברגע שנקבע. האסטרונאוטים נחתו בשלום באוקינוס השקט. ועד התקלה הבאה – התרסקות הצ’לנג’ר ב,1986 הטילה אפולו 13 את צילה על תוכנית החלל האמריקנית.

ראו גם: אפולו 13 – אסון כמעט וודאי שנמנע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן