סיקור מקיף

כיצד נספק אנרגיה למושבות עתידיות על הירח?

מדענים בסוכנות החלל האמריקנית מציעים שיטה מקורית ליצירת תאי שמש – על פני הירח. כחומר גלם ישמש האבק הירחי, בטכנולוגיה ייחודית

  מאת: יורם אורעד, גלילאו 
 

בשנה שעברה הציג נשיא ארצות הברית ג'ורג' בוש את חזון החלל שלו, הכולל הקמת מושבות של קבע על פני הירח. כדי לקיים מושבות כאלה קיים צורך חיוני לאספקה עצמאית של אנרגיה, שתופק על פני הירח עצמו – משום שהרעיון להביא חומרי דלק מכדור הארץ יקר מדי ובלתי מעשי.
לאחרונה הצליח צוות חוקרים מאוניברסיטת יוסטון שבטקסס, ארצות הברית, להתקרב להגשמה מעשית של רעיון בכיוון זה, שהועלה על ידם בשנת 2000. אלכס פרוינדליך (Freundlich), ראש הצוות, ועמיתיו לרעיון, הציעו ליצור תאי שמש על פני הירח, שיופקו תוך שימוש באבק הירח.
הצוות הגיע למסקנה שאבק הירח מכיל את כל המרכיבים הדרושים ליצירתם של תאי שמש. על פי הצעת החוקרים, רובוטים בצורת כלי רכב ישוטטו על פני הירח, יאספו את החול שעל פניו ויתיכו אותו. הם יזקקו את החול למרכיביו ואז יפרשו על פני אדמת הירח מצע זכוכית. על מצע זה יונחו תאי השמש שיוכנו מרכיבים אחרים הנמצאים באבק הירח. הרובוטים יתקדמו וישאירו אחריהם שובל של תאי שמש, תוצרת החול הירחי. את האנרגיה לפעולתם יפיקו הרובוטים מן השמש, באמצעות תאי שמש שהם יהיו מצוידים בהם.
צוות החוקרים בראשותו של פרוינדליך הצליח להראות שהרעיון ליצור תאי שמש בדרך זו הוא מעשי. החוקרים השתמשו בתא ריק, שבו הם ניסו להתקרב ככל האפשר לריק ירחי אמיתי (הריק בירח הוא ריק הקרוב מאוד לריק מושלם).
בתוך תא הריק התיכו החוקרים אבקה הזהה בהרכבה להרכבו של חול הירח ולאחר מכן הניחו לה להתמצק מחדש. לאחר מכן הראו שתא שמש שנוצק על פני משטח הזכוכית, אכן מגלגל אנרגיית אור לאנרגיה חשמלית. הצוות הראה שהזכוכית שעל פניה נוצק תא השמש מתאים לשמש מצע לתא השמש.
החוקרים הקפידו להשתמש אך ורק בטכניקות שיהיו זמינות בירח. דבר זה גרם לכך שיעילות תאי השמש שנוצרו הייתה נמוכה מאוד – 1% בלבד. זאת לעומת יעילות של עד 20% בתאי שמש המיוצרים באופן קונבנציונלי.
יחד עם זאת, יעילותם הנמוכה של תאי השמש לא צריכה להדיר יותר מדי שינה מעיניהם של אלה שיקבלו בעתיד את תאי השמש מיוצרי הרובוטים הללו, לשימושם בירח. שטח פנוי יש על פני הירח בשפע רב, דבר שיאפשר לקבל אנרגיה חשמלית מספקת גם עבור יעילות הפקת אנרגיה נמוכה שכזאת. 
 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן