סיקור מקיף

כיצד יוקם הבסיס על הירח?

אם כסף לא היה מהווה בעיה, מה היה נדרש כדי להקים בסיס על הירח המתאים למגורי בני אדם? נאס"א בוחנת את השאלה הזו, תוך שימוש בטלסקופ החלל האבל כדי לאתר מיקומים מתאימים. ומה יקרה אם הם יבנו על אחת ממיליוני החלקות שכבר נמכרו על ידי יזמים?

מפעל חמצן על הירח
מפעל חמצן על הירח

אם כסף לא היה מהווה בעיה, מה היה נדרש כדי להקים בסיס על הירח המתאים למגורי בני אדם? נאס"א בוחנת את השאלה הזו, תוך שימוש בטלסקופ החלל האבל כדי לאתר מיקומים מתאימים. ומה יקרה אם הם יבנו על אחת ממיליוני החלקות שכבר נמכרו על ידי יזמים?
קל יחסית להגיע לירח, רק חמישה ימי טיסת חלל מכדור הארץ. מה שיותר מסובך הוא להקים בסיס ירחי שבו יוכלו בני האדם לחיות, לעבוד ולנשום.
זה מה שנאס"א מנסה לעשות, תוך שימוש בטלסקופ החלל האבל כדי לאתר מיקומים אפשריים כחלק מתוכנית הנשיא בוש לחזור לירח בשנת 2018.
אוויר, מים וחשמל הם הדרישות הבסיסיות מכל מתקן מגורים ירחי. משום שיהיה יקר לשלוח כל הזמן חלליות אספקה, יהיה צורך לייצר מוצרים אלה על הירח עצמו. חומרי הגלם נמצאים בשפע, אך לא בטוח שיהיה קל לכרות אותם.
נאס"א בוחנת שלושה אתרים אפשריים. שניים מהם הם אתרים בהם נחתו החלליות אפולו 15 ו-17 בשנות השבעים. האתר השלישי הוא מכתש ברוחב 42 ק"מ בקרבת קו המשווה. התוצאות הראשונות אמורות להתקבל באוקטובר.
נאס"א מחפשת אתרים בעלי אספקה טובה של ilmenite מינרל שממנו ניתן יהיה להפיק חמצן, מימן והליום, כמו גם יצירת אוויר ומים. הגזים הדליקים יכולים להשרף כדי לייצר חשמל. כעת יודעים מהנדסי נאס"א לאתר אילמניט מאחר והוא נמצא בקרקע הדגימות שהביאו האסטרונאוטים באפולו.
"נרצה גם להשתמש בסלעי הירח כחומרי בניה – יקר מאוד להעלות אפילו קילוגרם אחד נוסף של פלדה לחלל – זה עלול להגיע למאות אלפי דולרים." אומר פרופ' קולין פילינגר, המדען הבריטי שעמד בראש המשימה הכושלת ביגל 2.
"לא יהיה קשה לייצר לבנים ומלט מסלעי הירח, והאילמניט יתן לנו אספקה נאה של טיטניום, מתכת קלה וחזקה, וכן ברזל.
בסיס ירחי ישמש כמעט בודאות גם למחקר. הציוד יצטרך להיות מוגן מפני ההפרעה של הפטפוט האלקטרוני של כדור הארץ. פירוש הדבר שכדאי להקים אותו בצד המרוחק של הירח, אומר פרופ' פילינגר. פירוש הדבר, שיהיה צורך להקים מערך לוויני תקשורת כדי לאפשר לדיירי התחנה קשר שוטף עם כדור הארץ.
בנוסף, על הירח יש שינויים עצומים בטמפרטורות מ-100 מעלות בשעות היום הירחי ועד למינוס 73 מעלות בלילה. בנוסף קיים הסיכון המתמיד של פגיעת סופות שמש וכן סכנה בעת נשימת אבק הירח. בעוד התרי בניה אינם מהווים בעיה – אין חוק בחל – תביעת הבעלות של היזם האמריקני דניס הופ, שגילה בשנת 1980 חורים באמנת החלל החיצון שניסח האו"ם בשנת 1967. למרות שאף מדינה לא יכולה לתבוע תביעות טריטוריאליות על הירח, באמנה לא מוזכרת האפשרות של בעלות יחידים או חברות. מאז הוא מכר חלקות רבות על הירח. ב-18 חודשים שחלפו מאז הכרזתו של הנשיא בוש, קיבל היזם מכתבים רבים מבעלי חלקות הדורשים תשלום מממשלת ארה"ב תמורת זכות הנחיתה בחלקה שבבעלותם.
משפטנים מטעם האו"ם אומרים שטענתו של הופ לבעלות על קרקעות הירח היא חסרת בסיס ואף ממשלה לא הכירה בטענה זו. הדבר נכון כמובן גם לגבי 3.4 מיליון בני האדם שלהם הוא מכר את החלקות הללו (בסכום כולל של 10 מיליון דולרים)וגם אלו שרכשו חלקות מחברות מתחרות.
החברה טוענת שבין בעלי החלקות גם השחקנים קרי פישר, ווליאם שטנר, האפיפיור, הנשיא בוש ו-30 מעובדי נאס"א.
הופ צופה כי מושבות ירחיות יוקמו בתוך 12 שנים, ושהחברה היא גם משקיעה בחברת טרנס אורביטל האמורה לשגר טיסה מסחרית לירח בסוף השנה. הספינה הקטנה תישא בתוכה תקליטור ובו מפורטות זכויות הקניין של "שגרירות הירח", דבר שיאפשר תביעת בעלות לפי חוקי הנדל"ן של ארה"ב.
עד כה, הוא ניהל לטענתו מו"מ עם ממשלת ארה"ב. אנו מציעים לממשלת ארה"ב ולכל מדינה אחרת שתשגר בני אדם לירח להחכיר להם ללא תמורה שטח גדול לתקופה של 400 שנה. הדבר יספק להם כלי חוקי לההחיל בבנית המושבה בלי להפר את אמנת החלל החיצון משום שהשטח יהיה פרטי ולא בבעלות הממשלות – דבר שאסור על פי האמנה".
המתחרים שלו, מקווים אף הם להפוך נדל"ן ירחי למציאות. חברת הטאבו של הירח (The Lunar Registry) אומרת כי התקדמה במכירות מניות פרויקט קנדי 2, יוזמה פרטית להקמת מושבת קבע עצמאית מבחינת צרכיה עד סוף המאה.
ואולם לסוכנים אין אשליות באשר לסיבה האמיתית לארקטיביות של הבעלות על הירח – ערך חדשני.
החברה גם מוכרת חלקות על מאדים אך בכל רכישה, באותיות הקטנות נכתב שהבעלים של הקרקע לא יוכל לחייב את נאס"א בתשלום בעבור נחיתה בחלקה. בכל אופן, לא תהיה לנאס"א כל מניעה להקים בסיס בצד המרוחק של הירח משום שאיש לא רכש שם חלקה. "אף אחד אינו מעוניין בצד האפל של הירח שאותו לא ניתן לראות מכדור הארץ- אנחנו מוכרים רק בצד המואר." העיר נציגי אחת החברות המשווקות חלקות על הירח.
 
 

4 תגובות

 1. אני חושב שזהו מהלך חשוב שיקדם את המגע שלנו עם העולם הבא והיישוב על כוכבי הלכת והפלנטות שבהם אפשרות של חיים אך עד כה לא גילינו הרבה חוץ מזה שכדור הארץ אינו כלום חוץ מחורבה שאינה תאפשר חיים באלפייה הקרובה וגם השמש לא תאפשר חייים לכן צריך
  לאחד ידיים ולעבור לכוכב לכת מרוחק המאפשר חיים ולחפש לאחר חיים חדשים ולהאמין שאנחנו לא לבד ביקום!!!
  כמו שאנשטיין גילה את המשווה e=mc2 כך גם אני ונס"א וכל בני האדם החיים על פלנטה זו יהייו מאושרים יותר לחיות בעולם טוב יותר בתנאים טובים יותר ועם ריטה
  שחושבת שזוהי זוועה.
  איך את חושבת שזוהי פגיעה באדם. הרי ממלא לא איכפת לך יותר….את תחייה פה את 120 שנותייך הבאות בעולם הזה אך צאצאיך לא יוכלו להתקיים על פלנטה זו!!!
  לסיכום!!!
  אני רוצה להגיד שכל המחקרים והניסויים שיהייו או שעכשיו על הירח יובילו אותנו לעידן חדש ולחיים חדשים ועולם טוב יותר. אני ימשיך לחקור את החלל בשנותי הבאות ויפרוץ דרך חדשה לעולם חדש!!

  בתודה מאור….

 2. זוועה.
  צריך לעצור את אותו אדם שטוען לבעלות על הירח באופן מיידי.
  מדובר בשטות שתיגמר רע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן