סיקור מקיף

גלקסיות מפלצתיות צוברות מסה באמצעות ספיחת שכנותיהן הקטנות

אסטרונומים אוסטרלים שבחנו למעלה מ-22 אלף גלקסיות, גילו כי בעוד גלקסיות קטנות מגלות יעילות ביצירת כוכבים מגז, הגלקסיות המאסיביות ביותר הרבה פחות יעילות ביצירת כוכבים, והן לא מייצרות כלל כוכבים חדשים. במקום זאת, כאמור, הצמיחה שלהן היא כולה ממקורות חיצוניים.

כמה מאלפי הגלקסיות המתמזגות שזוהו בסקר גאמא. צילום: סיימון דרייבר וארון רובותהם, ICRAR.
כמה מאלפי הגלקסיות המתמזגות שזוהו בסקר גאמא. צילום: סיימון דרייבר וארון רובותהם, ICRAR.

גלקסיות ענק ביקום נוטות להפסיק את הייצור העצמי של כוכבים חדשים, ובמקום זאת הן סופחות את שכניהן הקטנים. אסטרונומים אוסטרלים שבחנו למעלה מ-22 אלף גלקסיות, גילו כי בעוד גלקסיות קטנות מגלות יעילות ביצירת כוכבים מגז, הגלקסיות המאסיביות ביותר הרבה פחות יעילות ביצירת כוכבים, והן לא מייצרות כלל כוכבים חדשים. במקום זאת, כאמור, הצמיחה שלהן היא כולה ממקורות חיצוניים.

ד"ר רובותהאם מאוניברסיטת מערב אוסטרליה ומהסניף המקומי של המרכז הבינלאומי למחקרי רדיו אסטרונומיה (ICRAR), אומר כי גלקסיות ננסיות רבות נאכלות בידי גלקסיות גדולות יותר. "כל הגלקסיות התחילו בקטן וגדלו באמצעות איסוף גז והפיכתו ביעילות לכוכבים" אמר. "לאחר מכן, מדי פעם הם נאכלים בידי גלקסיות גדולות יותר".

המחקר פורסם בכתב העת החודשי של החברה האסטרונמית הלאומית הבריטית שיוצא בהוצאת אוניברסיטת אוקספורד.

ד"ר רובותהאם, שהוביל את המחקר, אמר כי שביל החלב שלנו נמצא בנקודת מפנה, והוא צפוי כעת לצמוח בעיקר על ידי ספיחת גלקסיות קטנות יותר, ולא על ידי איסוף גז: "שביל החלב לא התמזגה עם גלקסיה גדולה במשך זמן רב, אבל עדיין ניתן לראות את השרידים של כל הגלקסיות העתיקות שאכלנו," אמר.

"אנחנו גם הולכים לאכול שתי גלקסיות ננסיות סמוכות, ענני מגלן הגדול והקטן, בתוך כארבעה מיליארדי שנים." אולם ד"ר רובותהאם אמר כי גלקסיית שביל החלב בסופו של דבר הולכת לקבל עונש הולם כאשר תתמזג עם גלקסיית אנדרומדה הסמוכה בעוד כחמישה מיליארד שנים. "מבחינה טכנית, אנדרומדה תאכל אותנו כי היא גלקסיה מאסיבית יותר."

"כמעט כל הנתונים למחקר נאספו באמצעות הטלסקופ האנגלו-אוסטרלי בניו סאות ויילס, כחלק מסקר Galaxy And Mass Assembly (GAMA), המנוהל על ידי פרופ' סיימון עבור ICRAR. סקר GAMA העסיק למעלה מ- 90 מדענים ונדרשו שבע שנים להשלימו. מחקר זה הוא אחד מלמעלה מ-60 פרסומים שנוצרו כתוצאה מהפרויקט כאשר עוד 180 מחקרים נמצאי בשלבים מוקדמים יותר.

ד"ר רובותהם אמר שכשגלקסיות גדלות יש להן יותר כוח משיכה ולכן הן יכולות בקלות רבה יותר למשוך את שכניהן.
הוא אמר שהסיבה שיצירת הכוכבים מאטה בגלקסיות מסיביות עשויה להיות בגלל אירועי משוב קיצוניים באזור מואר מאוד במרכזה של גלקסיה הידועה כגרעין גלקטי פעיל.
"הנושא עדיין נתון לוויכוח בעולם המחקר, אבל מנגנון מקובל הוא שהגרעין הגלקטי הפעיל למעשה מבשל את הגז ומונע ממנו להתקרר עד כדי יצירת כוכבים" אמר ד"ר רובותהם.

בסופו של דבר, כוח המשיכה צפוי לגרום לכל הגלקסיות בקבוצות ובצבירים להתמזג לתוך כמה גלקסיות סופר ענקיות, על אף שנצטרך לחכות הרבה מיליארדי שנים לפני שזה יקרה. "אם נחכה זמן כל כך רב, זה מה שבסופו של דבר עשוי לקרות, אבל אני מתכוון לזמן ארוך, פי פעמים רבות מגילו של היקום המשוער עד עתה" אמר ד"ר רובותהם.

אנדרומדה ושביל חלב עומדים להתנגש, סימולצית וידאו

להודעה של החוקרים

3 תגובות

  1. יהודה בסופו של דבר ובהנחה שהתאוצה תישאר כמות שהיא, אכן כוכבים וחורים שחורים חלקם יתאחדו להם לחור שחור אחד וחלקם יעופו לחלל הבין גלקטי.

  2. לא מסכים. היקום מתפשט ועושה זאת בתאוצה, ההתפשטות תיגבר על הכבידה בין הגלקסיות. לפי אותו היגיון כל כוכביי הלכת עומדים להתאחד לכוכב לכת אחד. זה לא קרה בארבע מיליארד שנים שחלפו וזה גם לא יקרה.
    חג שמח
    יהודה

  3. לפי הסימולציה של התפתחות היקום שפורסמה לפני מספר חודשים נראה שהסיבה להיעדר יצירת כוכבים חדשים נעוצה בהתפרצויות ענק של החורים השחורים הסופר-מאסיביים במרכזי הגלקסיות הללו, שמעיפות את כל עני הגז והאבק הרחק מהגלקסיות הללו ומהצבירים המקיפים אותן.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן