סיקור מקיף

אירוע הידען וקלאב 50 – ננוטכנולוגיה התקיים השבוע בחיפה

למרות מזג האוויר החורפי הגיעו כ-60 חיפאים לכנס השני של אתר הידען, שנערך בשיתוף עם חברת קלאב 50 לשמוע על החידושים בתחום הטכנולוגיה

רועי צזנה מרצה בכנס הידען, 18/2/2008
רועי צזנה מרצה בכנס הידען, 18/2/2008
כשבחרנו את המועד של ה-18 בפברואר 2008, כחודש וחצי קודם לכן אי אפשר היה לנחש שניפול על היום הקשה ביותר בחורף, שחלק מהחזאים חזו לעיר שבה הוא התקיים – חיפה – שלג (שבסופו של דבר איכזב ופינה את מקומו לגשם שוטף). שילוב המארגנים בכנס היה מעניין – חברת קלאב 50, בעלת מגזין בשם זה, והמארגנת גם אירועים לחבריה, הנמנים על גילאי 50 פלוס, ביחד עם אתר הידען הפונה לקהל הרחב, אך מרבית הקוראים צעירים יותר.

הנושא שנבחר, כדי לפנות לשני סוגי הקהלים – היה ננוטכנולוגיה והפיתוחים הנגזרים ממנה, כאשר בחלק הראשון הצגי אוהד זוהר את התנך הננומטרי, ובחלק השני דיבר רועי צזנה על ננו רפואה.

אוהד זוהר, דוקטורנט בפקולטה לפיזיקה בטכניון, עלה ראשון לבמה. לאוהד הרזומה הלא-מבוטל מאחוריו, שמעט אנשים יכולים להתהדר בו : הוא כתב את התנ"כ כולו. לא זאת בלבד, אלא שהוא עשה זאת על ראש סיכה.
בהרצאתו הסביר זוהר כיצד מתורגם מידע לביטים וכיצד הוא נשמר על המחשב באמצעות מגנטים זעירים. הוא תיאר את חזונו של פיינמן, על העתיד בו נוכל לכתוב את כל הספרים הקיימים בנפח של גרגר אבק אחד. לאחר מכן תיאר זוהר את השיטה בה השתמש כדי לכתוב את התנ"כ על ראש סיכה. הוא ציפה משטח סיליקון בשכבה דקיקה של אטומי זהב, וחצב בשכבה הדקה באמצעות אלומה ממוקדת של יונים אנרגטיים. האלומה הסירה את אטומי הזהב מהמקום בו פגעה, ובאמצעות כיוונון מדוייק ניתן היה לחצוב אותיות ומילים בשכבת הזהב. בדרך זו נחצב התנ"כ כולו על משטח שגודלו פחות מראש סיכה, בקצב של 90 דקות לעותק.

אחרי זוהר עלה לבמה רועי צזנה, דוקטורנט בתכנית להנדסת ננו-טכנולוגיה בטכניון. צזנה דיבר על הננו-טכנולוגיה כמספקת פתרונות לבעיות רבות, ובחר להתמקד בזווית הרפואית. הוא סיפר על ננו-צוללות המתמקדות על גידולים סרטניים, הורסות את כלי הדם שלהם ומשחררות בתוך הגידולים רעלים קטלניים שהורגים אותם. הרצאתו לוותה כל העת בקישורים למעבדות המחקר, שהראו כי ננו-צוללות שכאלה כבר נחקרות בימים אלו ממש. צזנה המשיך והסביר על שיפורים פשוטים שניתן לעשות בננו-צוללות, אשר יעניקו להן יכולת טובה יותר באיתור תאים סרטניים בודדים וחיסולם. משם הוא המשיך לדבר על היום בו הננו-צוללות יוכלו לטפל במרבצי הכולסטרול הדלקתיים שבעורקים, אשר גורמים לטרשת העורקים, להתקפי לב ולשבצים מוחיים. הוא סיים בתיאור של מספר דרכים בהן ניתן להעניק אמצעי תנועה עצמאיים לננו-צוללות, ובכך להביא לעידן חדש בו הננו-צוללות יכולות להישאר בגוף במשך שנים רבות ולתקן כל פגם שמתרחש.

הערב היה הצלחה גדולה וגם המבוגרים שבקהל ישבו מרותקים לדברי שני המרצים המעניינים והפנו אליהם שאלות רבות וענייניות.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. מקסים,

    אין מה להשוות בין חדשות יומיומיות כתובות ויבשות, לבין הרצאה זורמת עם דו-שיח בלתי פוסק בין הקהל למרצים. חוץ מזה, בהרצאות בכנס אנו משתדלים שלא לחזור על חדשות הטכנולוגיה המופיעות באתר, אלא לדבר אודות נושאים חדשים ורחבים יותר.

    אני חושב שכל מי שהיה בקהל יכול להעיד על ההבדל שבין כתבה יבשה לבין ההרצאות שניתנו באותו ערב.

  2. למה לנסוע לכנס ולשמוע על חדשות הטכנולוגיה, אם אפשר להתעדכן באתר הנ"ל יומיומית?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן