סיקור מקיף

החללית ההודית MOM צילמה את שפת המאדים לאחר הגעתה המוצלחת

מטרתה של Mangalyaan   או  MOM (ראשי תיבות Mars Orbiter Mission) היא לחקור את אטמוספירת מאדים, סביבת פני השטח, המורפולוגיה והמינרולוגיה באמצעות ערכת מכשירים במשקל כולל של 15 ק"ג המכילה 5 מכשירים מדעיים. היא גם 'תרחרח' אחר מתאן, סמן אפשרי לפעילות ביולוגית.

החללית ההודית מנגאליאן, או באנגלית Mars Orbiter Mission - MOM צילמה את שפת המאדים מזוית הראיה שלה במצלמה הצבעונית שלה מגובה 8,449 ק"מ מיד לאחר הגעתה למסלול ב-23 בספטמבר 2014. צילום:  ISRO
החללית ההודית מנגאליאן, או באנגלית Mars Orbiter Mission – MOM צילמה את שפת המאדים מזוית הראיה שלה במצלמה הצבעונית שלה מגובה 8,449 ק"מ מיד לאחר הגעתה למסלול ב-23 בספטמבר 2014. צילום: ISRO

החללית הבין-פלנטרית החלוצית של הודו – מנגאליאן (Mangalyaan), או באנגלית Mars Orbiter Mission – MOM שידרה תמונות חדשות של שפת המאדים והאטמוספרה שלו כנגד שחור החלל.

התמונה הזו היא בסך הכל השניה ששידרה החללית MIM מאז בלימתה המוצלחת למסלול סביב מאדים באמצעות תמרון החדרה הסטורי ב-23/24 בספטמבר 2014.

מקפת המאדים MOM תוכננה ופותחה בידי ארגון חקר החלל ההודי (ISRO), שהוא למעשה סוכנות החלל ההודית, אשר פרסמה את התמונה ב-25 לספטמבר, כיום לאחר הגעתה של MOM לכוכב הלכת האדום.

התמונה צולמה באמצעות המצלמה הצבעונית Mars Color Camera (MCC) מגובה 8,449 ק"מ ומאדים נראה בתמונה יותר כתום מאשר אדום. לתמונה יש רזולציה מרחבית של 439 מטרים לפיקסל והיא ממוקדת סביב קו הרוחב 20.01 צפון וקו האורך 31.45 מזרח.

מטרתה של MOM היא לחקור את אטמוספירת מאדים, סביבת פני השטח, המורפולוגיה והמינרולוגיה באמצעות ערכת מכשירים במשקל כולל של 15 ק"ג המכילה 5 מכשירים מדעיים. היא גם 'תרחרח' אחר מתאן, סמן אפשרי לפעילות ביולוגית.
בעקבות התמרון המוצלח של הכניסה למסלול, הפכה הודו לחברה הטריה ביותר במועדון המכובד של ארבע מדינות בלבד שיש להם יכולת שיגור לחלליות שיכולות להגיע בהצלחה למאדים בעקבות ברית המועצות ויורשתה רוסיה, ארה"ב וסוכנות החלל האירופית.

MOM מקיפה כעת את מאדים במסלול אליפטי שהנקודה הקרובה ביותר שלו למאדים היא בגובה 421.7 ק"מ והרחוקה – 76,994 ק"מ. נטית המסלול ביחס למישור המשווה של מאדים היא 150 מעלות כמתוכנן. המשימה עלתה 73 מיליון דולר ומשימתה צפויה לארוך לפחות שישה חודשים.

MOM הגיעה למאדים בצמידות לחללית מייבן של נאס"א שהגיעה למסלול סביב מאדים ב-21 בספטמבר והיא עשויה לפעול במשך עשר שנים ויותר.

לידיעה ביוניברס טודיי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן