סיקור מקיף

חשש מפסולת חלל גרמה להתראה בתחנת החלל הבוקר

למרבה המזל, העצם לא חלף בתוך התחום המסוכן וששת האסטרונאוטים לא נאלצו להכנס לחלליות הסויוז המשמשות כסירות הצלה

שלושה מאנשי צוות תחנת החלל - (משמאל) ניקול סקוט, מפקד התחנה פרנק דה ווין והאסטרונאוט הקנדי רוברט תירסק, השבוע במסיבת עיתונאים של סוכנות החלל האירופית
שלושה מאנשי צוות תחנת החלל - (משמאל) ניקול סקוט, מפקד התחנה פרנק דה ווין והאסטרונאוט הקנדי רוברט תירסק, השבוע במסיבת עיתונאים של סוכנות החלל האירופית

פיסה קטנה של פסולת חלל התקרבה למרחק מפחיד מתחתנ החלל הבינלאומית הבוקר, אך לא מספיק קרוב מכדי לחייב את האסטרונאוטים בתחנה להכנס לתוך חלליות הסויוז ולברוח מאיזור הסכנה. בתחנה שוהים כעת שני אסטרונאוטים האמריקנים, שני רוסים, קנדי ולראשונה, מפקד התחנה אינו אמריקאי או רוסי – פרנק דה ווין הבלגי מסוכנות החלל האירופית.
מרכז הבקרה של נאס"א העיר הבוקר את כל ששת האסטרונאוטים שבתחנה כאשר מערכות המעקב של הסוכנות הבחינו כי הוא מתקרב, אך החליטו שלא לבצע את ההליך המורכב והיקר של נטישה ולו זמנית.

העצם היה צפוי לחלוף הבוקר בשעה 05:48 שעון ישראל במרחק של 500 מטרים מהתחנה. יש לציין כי ההתראה התקבלה מאוחר מכדי להזיז את התחנה עצמה באמצעות המאיצים הרוסיים שלה.

בחינה מחודשת של העצם הראתה שמדובר בפיסת זבל חללי בקוטר של כ-5 סנטימטרים וכי היא לא תפגע בתחנה. קוטנו של העצם הופך אותו קשה לגילוי ולמעקב. בפעם הקודמת, בחודש מארס השנה היה זה עצם גדול – מנוע ישן של טיל שחייב את האסטרונאוטים להכנס לתוך הסויוז ואולם אז היה מדובר בשלושה אסטרונאוטים וחללית אחת הספיקה (מה גם שהם לא התנתקו בפועל מתחנת החלל), כעת, כאשר הצוות כפול עוגנות בתחנה שתי חלליות סויוז.

נאס"א מעדיפה להזיז את תחנת החלל כאשר יש סיכוי של יותר מ-1 ל-10,000 לפגיעת פסולת החלל ואולם אם העצם צפוי לעבור בתחום המכונה "האיזור האדום" ואין את מספר הימים הדרושים להזיז את התחנה ההנחיה היא למצוא מקלט בחלליות המילוט. האיזור האדום הוא תיבה של 25 על 25 קילומטרים סביב התחנה ומחצית מגובה זה מעל ומתחת לתחנה המקיפה את כדור הארץ בגובה של כ-350 קילומטר במהירות של 28,100 קמ"ש.

ב-16 בנובמבר אמורה המעבורת אטלנטיס להמריא לתחנת החלל עם גירוסקופים לייצוב מסלול התחנה, שני רכיבים לוגיסטיים וציוד רב.

לידיעה באתר נאס"א

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן