סיקור מקיף

קבלת פנים לזוכי אולימפיאדת הכימיה, תחרות רובוטיקה למגזר הדרוזי וחדשות נוספות מהטכניון

בין היתר: ביקור שר המדע בטכניון, תחרות רובוטיקה לנוער במגזר הדרוזי והצ'רקסי ועוד.

 

קבלת פנים חגיגית לארבעת המדליסטים הישראלים שחזרו מאולימפיאדת הכימיה הבינלאומית
התלמידים הזוכים באולימפיאדת הכימיה עם המדליות. מימין לשמאל : רוני פרומקין, מרח זועבי, רועי איליה ואורי טייכמן.
קבלת פנים חגיגית התקיימה במועדון הפקולטה לכימיה ע"ש שוליך בטכניון, לרגל שובם של ארבעת התלמידים חברי נבחרת ישראל, שזכו במדליות ארד באולימפיאדת הכימיה הבינלאומית ה-45, שנערכה במוסקבה. באולימפיאדה השתתפו נציגים משבעים ושבע מדינות ובמקומות הראשונים דורגו נבחרות התלמידים מסין, מקוריאה ומטייוואן.

התלמידים הזוכים הם רועי איליה (י"א) מהגימנסיה הריאלית ע"ש קררי בראשון לציון, רוני פרומקין (י"א) ואורי טייכמן (י"ב) מתיכון מקיף ג' באשדוד ומרח זועבי (י"א) מתיכון סנט ג'וזף אל-מוטראן בנצרת. ארבעת נציגי הנבחרת, ששבו אתמול לישראל, הוכשרו והתאמנו בחודשים האחרונים בטכניון.

את המשלחת ליוו והכשירו פרופסור זאב גרוס, שהיה האחראי האקדמי, ד"ר אילנה סלוצקי סמית המאמנת הראשית, ד"ר אייל ברנע ופרופסור יצחק עורף, שליוו את התלמידים במהלך התחרות במוסקבה ומירה כ"ץ, מנהלת הפרויקטים בפקולטה.
פרופסור בועז גולני, סגן נשיא הטכניון לקשרי חוץ ופיתוח משאבים, בירך את התלמידים הזוכים ואמר: "בשמונה השנים האחרונות זכו שלושה חוקרים מהטכניון בפרסי נובל, כולם בכימיה. זהו הישג המייחד את הטכניון לא רק ברמה הלאומית, אלא גם ברמה הבינלאומית. אני מקווה שארבעת הזוכים הצעירים באולימפיאדת הכימיה יהיו בבוא היום סטודנטים בטכניון ויממשו את חזון הנובל הבא." פרופסור גולני הודה לבני משפחות הזוכים ולמוריהם על הסיוע הרב שהעניקו לתלמידים.

פרופסור אלון הופמן, דיקן הפקולטה לכימיה ע"ש שוליך בטכניון, אמר: "מזה שנים מלווה הפקולטה ומכינה את חברי נבחרת ישראל בכימיה. בטכניון אנו נמדדים על פי ההישגים האקדמיים, אבל ההישג שלנו הוא האנשים אותם אנו מחנכים."
פרופסור זאב גרוס, האחראי האקדמי של חברי המשלחת, אמר: "בכל שנה אנו מתחילים בתהליכי מיון של אלפי תלמידים ומסיימים בבחירת ארבעת חברי הנבחרת. התחרות כוללת מספר מבחנים, שהיו קשים מאוד וזאת גאווה גדולה שכל חברי המשלחת חזרו עם מדליות."

ראש המשלחת, ד"ר אייל ברנע, שייצג את ישראל במשלחת התלמידים הראשונה שיצאה מהטכניון לפני 14 שנים לקוריאה, אמר: " התחרות היתה קשה וההישג שלהם מרגש מאוד. ארבעת נציגי ישראל זכו במדליות ארד, עדות להישגיהם של נציגינו במדעים."
מרח זועבי, מתיכון סנט ג'וזף אל-מוטראן בנצרת, קיבלה את הציון הטוב ביותר במשלחת, והיא הבת היחידה בין כל התלמידים נציגי ישראל שהשתתפו באולימפיאדות המדעים. המורה שלה, חליל אבו נופל, מספר כי מרח הצטרפה לפרויקט "ארכימדס" (לימודים אקדמיים בטכניון במקביל ללימודים בתיכון) כשהיתה בכיתה ט', ומאז עברה את כל המבחנים בציון 100 ומעלה. "מרח היא תלמידה יוצאת דופן, וכבר לפני שלוש שנים היה לנו ברור שהיא תזכה במדליה באולימפיאדת הכימיה. היא התלמידה הערבייה הראשונה בעולם שזוכה באולימפיאדה, היא רק בת 17, וברור לי שבשנה הבאה היא תשתתף שוב באולימפיאדה ותחזור שוב עם מדליה."
"כדי להצליח בתחומים מדעיים צריך קודם כל סקרנות ומוטיבציה," אומרת מרח, "וזה לא מחייב לוותר על עיסוקים אחרים, רק לארגן את הזמן בצורה יעילה יותר. אני רוקדת בלט מגיל ארבע, ולא מוכנה לוותר על זה. גם לא על הנגינה בפסנתר. המשפחה תומכת מאוד וזה בהחלט מרכיב חשוב בהצלחה שלי." רוני פרומקין ממקיף ג' אשדוד אמר: "האולימפיאדה זה לא רק כימיה. זה גם לפגוש את האנשים שישנו את המחר."
בחירת הנבחרת והכנתה, שהתקיימה כאמור בטכניון, נמשכה כשנה. בשלב הראשון התקיים תהליך סינון ל-5000 תלמידים מכל רחבי הארץ. כ-300 תלמידים העפילו לשלב השני ומתוכם נבחרו 30 תלמידים שהשתתפו בתחרות הגמר הארצית. בסיום תהליך המיון נבחרו מבין כל המשתתפים ארבעת חברי הנבחרת.

נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא, דיקן הפקולטה למדע והנדסה של חומרים פרופסור ויין קפלן ושר המדע יעקב פרי עם המיקרוסקופ Titan  צילום: שיצו שירותי צילום, דוברות הטכניון
נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא, דיקן הפקולטה למדע והנדסה של חומרים פרופסור ויין קפלן ושר המדע יעקב פרי עם המיקרוסקופ Titan צילום: שיצו שירותי צילום, דוברות הטכניון

שר המדע יעקב פרי בביקור ראשון בטכניון: "בכוונתי לקדם החלטת ממשלה שתגדיל את תקציבי המחקר והפיתוח הממשלתיים"

יעקב פרי שר המדע, הטכנולוגיה והחלל הגיע לביקור ראשון בטכניון במהלכו נפגש עם הנהלת הטכניון, סייר במעבדות, נפגש עם חוקרים והתרשם ממחקרים חדשים ופורצי דרך.

את ביקורו פתח השר בסיור בפקולטה למדע והנדסה של חומרים, בה פגש את דיקן הפקולטה פרופסור ווין קפלן והתרשם מהמיקרוסקופ טייטן (Titan) המאפשר לחוקרים צפייה בחומרים ברמת האטום. פרופסור קפלן הציג בפני השר את יכולות המיקרוסקופ ואת המחקרים פורצי הדרך הנערכים בטכניון בעזרתו.

בנוסף, נפגש השר עם הנהלת הטכניון ושמע מהם על האתגרים עימם מתמודד הטכניון בימים אלה, כדוגמת גיוס חברי סגל חדשים, שחיקת תשתיות מחקר והתמודדות עם צמצום מתמיד במענקי הממשלה למחקר ופיתוח.

"ללא תרומות לא ניתן לקיים אוניברסיטה בישראל," אמר לשר נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא, "בכדי להישאר אוניברסיטה מובילה ברמה הבינלאומית עלינו להשקיע משאבים רבים בגיוס אנשי סגל חדשים ובבניית מעבדות חדשות ומתקדמות כיאה למאה ה-21. לצערי הממשלה רק מקצצת בתקציבי ההשכלה הגבוהה ופוגעת בתקציבי המחקר והפיתוח."

השר פרי אמר בתגובה: "בכוונתי לקדם החלטת ממשלה שתגדיל את תקציבי המחקר והפיתוח הממשלתיים מדי שנה. חייבים להבטיח את עתודות הפיתוח והמחקר של הכלכלה והאקדמיה הישראלית וכדי שפיתוחים ומחקרים מתקדמים כדוגמת אלו שנעשים בטכניון ימשיכו לשמור על רמתם הגבוהה."

בסיום סייר השר במרכז זיסאפל לננו אלקטרוניקה בטכניון ושמע מראש המרכז פרופסור ניר טסלר סקירה קצרה על הפעילות המחקרית המתקיימת בו.

הטכניון אירח את אולימפיאדת הרובוטיקה הראשונה של המגזר הדרוזי והצ'רקסי

שר המדע יעקב פרי, נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא, השיח' מופק טריף, מנכ"ל YTEK  ארתור זמשמן, פרופסור פנחס בר יוסף דיקן הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון ופרופסור יעקב אושמן דיקן הפקולטה להנדסת אוירונוטיקה וחלל בטכניון עם התלמידים באולימפיאדת הרובוטיקה. צילום: גונן שמר, YTEK
שר המדע יעקב פרי, נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא, השיח' מופק טריף, מנכ"ל YTEK ארתור זמשמן, פרופסור פנחס בר יוסף דיקן הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון ופרופסור יעקב אושמן דיקן הפקולטה להנדסת אוירונוטיקה וחלל בטכניון עם התלמידים באולימפיאדת הרובוטיקה. צילום: גונן שמר, YTEK

יום השיא לבחירת אלופי הרובוטיקה של המגזר הדרוזי והצ'רקסי, התקיים ביום חמישי שעבר בטכניון, במעמד שר המדע יעקב פרי ונשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא. באירוע צוינה הקמת 20 מרכזי מיחשוב במגזר והתקיימה תערוכת רובוטים שנבנו ע"י התלמידים
כ-500 תלמידים השתתפו ביום חמישי האחרון באולימפיאדת הרובוטיקה הראשונה של המגזר הדרוזי והצ'רקסי, שהתקיימה בטכניון, במעמד שר המדע, הטכנולוגיה והחלל יעקב פרי, נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא, מנהיג העדה הדרוזית בישראל, השייח' מופק טריף, סגן יו"ר הכנסת ח"כ חמד עמאר, דיקן הפקולטה להנדסת מכונות בטכניון פרופסור פנחס בר יוסף, ראש המרכז לרובוטיקה ע"ש לאומי פרופסור משה שהם, דיקן הפקולטה להנדסת אוירונוטיקה וחלל בטכניון פרופסור יעקב אושמן, מנכ"ל YTEK ארתור זמשמן, מנהלי בתי ספר, הורים ותלמידים.

"הטכניון השקיע בשנים האחרונות מאמץ רב בהגדלת מספר הסטודנטים בני המיעוטים. לפני עשר שנים, הגיע שיעור בני המיעוטים מתוך סך תלמידי הטכניון, ל-9% בלבד ואילו השנה, מגיע חלקם ל-19%. שיעור התלמידים בני המיעוטים שנשר מהלימודים לפני עשר שנים, היה 40% וכיום, ירד חלקם ל-11%." כך גילה נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא, בעת שבירך את מאות התלמידים שהגיעו ליום שיא של פעילויות מדע שהתקיים בטכניון ביום חמישי האחרון, במהלכו צוינה במעמד שר המדע, הטכנולוגיה והחלל יעקב פרי, הקמת 20 מרכזי מיחשוב לעדה והתקיימו תערוכת רובוטים ותחרות בין רובוטים שנבנו ע"י התלמידים.

הארוע, לו שותפים משרד ראש הממשלה, משרד המדע, הטכנולוגיה והחלל, הטכניון ועמותת YTEK, סיכם השקעה בהיקף כולל של 6 מיליון שקל, בהקמת המרכזים. בתחרות האולימפיאדה, נדרשו תלמידים מכיתה א' ועד לחטיבת הביניים, לתכנת ולבנות רובוט המדמה ילד שחוזר מבית הספר לביתו וחוצה שני מעברי חצייה, שבאחד מהם רובוט זרוע המדמה מחסום, אותו יש להפעיל. התחרות בין הקבוצות היתה על משך ביצוע בזמן הקצר ביותר.

"אני מאחל לכל התלמידים הצלחה בתחרות ורוצה לראות את כולכם הופכים לסטודנטים בטכניון", אמר פרופסור לביא לתלמידים. שר המדע יעקב פרי, בירך את התלמידים בערבית ואמר: "אני נרגש לראות את הילדים ואת המשפחות ומודה לכם על הזכות להיות שותף בקידום מערכת החינוך במגזר הדרוזי והצ'רקסי. משרד המדע ימשיך להשקיע ולעודד תלמידים להתפתח בתחומי המדע והרובוטיקה. תחומים אלה הם מנועי צמיחה אסטרטגית ואני שמח שבחלק מהרשויות מלמדים חוגים נוספים על בסיס המרכזים שהוקמו".

מנהיג העדה הדרוזית בישראל, השייח' מופק טריף, הביע הערכה לשר ולמשרדו ולתרומת הטכניון. "כולנו, חילוניים ודתיים, אחידים בדעה שיש לחזק את החינוך. בנינו הם העתיד שלנו ואני קורא לכם להשקיע את המיטב ולהגיע למצויינות", אמר טריף. דיקן הפקולטה להנדסת אוירונוטיקה וחלל פרופסור יעקב אושמן, סיפר לתלמידים, כיצד חלם להיות טייס, עד היום בו בישרה לו אחות בית הספר, כי הוא חייב להרכיב משקפיים. פרופסור אושמן הציג בפני התלמידים את מטוס המנהלים הטוב ביותר בעולם, ה-Gulfstream. "רבים מהמהנדסים שתכננו את המטוס, הם בוגרי הפקולטה בטכניון", סיפר, "אל תפסיקו לחלום להיות טייסים, או מהנדסים".

בסיום התחרות, הוענקו גביעים לקבוצות הזוכות, מידי מנכ"ל YTEK ארתור זמשמן, שארגן את התחרות, בסיוע המעבדה לרובוטיקה ע"ש לאומי בפקולטה להנדסת מכונות בטכניון, המעבדה להנעה רקטית בפקולטה להנדסת אוירונוטיקה וחלל בטכניון והמעבדה להנדסת ממשקים עצביים בפקולטה להנדסה ביו-רפואית בטכניון.

במקומות הראשונים זכו הקבוצות הבאות – בכיתות א-ב: פקיעין, בכיתות ג-ד: כפר כמא, בכיתות ה-ו: בית ג'אן, בחטיבות הביניים: הכפר ראמה. בתום הארוע, קיבל השר דיסק און קי בצורת רובוט, מידיהם של מועין חלבי ועמיד חלבי, בוגרי כתה ד' מדליית אל כרמל. התלמידים עברו במשך שבועיים סדנת הכשרה לתכנון בתלת מימד במסגרת המרכז הקהילתי טכנולוגי Haifa3D, בהנחיית ד"ר יעקב מלינוביץ', מומחה למערכות אלקטרו-אופטיות, והדפיסו את הרובוט התלת מימדי לעיני הקהל.

מימין לשמאל : סמי סגול, המאסטרו זובין מהטה, נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא ופרופסור דן שכטמן צילום : אסף שילה / ישראל סאן
מימין לשמאל : סמי סגול, המאסטרו זובין מהטה, נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא ופרופסור דן שכטמן צילום : אסף שילה / ישראל סאן

הטכניון העניק למאסטרו זובין מהטה תואר דוקטור לשם כבוד

הטכניון העניק ביום חמישי (18.7) תואר דוקטור לשם כבוד למאסטרו זובין מהטה , במהלך קונצרט חגיגי של התזמורת הפילהרמונית הישראלית בהיכל התרבות המחודש ע"ש צ'רלס ברונפמן בתל אביב. הקונצרט המיוחד, זכה לכותרת "שילוב מנצח" והיה בניצוחו של המאסטרו זובין מהטה ובהנחייתו של חתן פרס נובל בכימיה לשנת 2011 פרופסור דן שכטמן מהטכניון. הקונצרט חתם את עונת הקונצרטים "הפילהרמונית בג'ינס" והוזמנו אליו בוגרי הטכניון לדורותיהם.

לפני הקונצרט התקיימה קבלת פנים חגיגית בתמיכתה הנדיבה של קבוצת כתר, באדיבותם של טובה וסמי סגול. השתתפו בה : נשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא ואשתו ד"ר לינה לביא, חתן פרס נובל בכימיה לשנת 2011 פרופסור דן שכטמן ואשתו פרופסור ציפי שכטמן, כלת פרס נובל בכימיה לשנת 2009 פרופסור עדה יונת, שר המדע לשעבר פרופסור דני הרשקוביץ, נשיא אוניברסיטת חיפה עמוס שפירא, יזם ההייטק משה ינאי, הנספח הכלכלי הצרפתי דידייר ויסלמן ,יו"ר אגודת דורשי הטכניון בישראל האלוף ) במיל.) עמוס חורב, הנהלת הטכניון וחברי אגודת הידידים.

הקונצרט החגיגי נפתח ביצירה "מארש ההכתרה" של מאיירבר בניצוחו של פרופסור דן שכטמן, על התזמורת הפילהרמונית. לאחר הקטע הקצר עלו לבמה המאסטרו זובין מהטה ונשיא הטכניון פרופסור פרץ לביא לבושים בגלימות, יחד עם מר סמי סגול, והתואר המכובד הוענק למאסטרו זובין מהטה.

התואר הוענק לזובין מהטה "בהוקרה על תרומתו הייחודית וההיסטורית למוזיקה בעולם בכלל, ובישראל בפרט, באמצעות שותפותו האיתנה בתזמורת הפילהרמונית הישראלית במשך יותר מחצי מאה; כמחווה לגאונותו האמנותית, למנהיגותו התרבותית, לאישיותו הכובשת ולמחויבותו לכוחה של המוזיקה לבנות גשרים חוצי גבולות, עמים ודתות; ובתודה על אהבתו למדינת ישראל ולמסירותו הממושכת, האיתנה והבלתי מסויגת לה ולאזרחיה."

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן