סיקור מקיף

קמפוס חלל ע"ש אילן רמון יוקם במודיעין; פרס לפרופ' אורבך, מנכ"ל לאוניברסיטת בר-אילן; קולטים עולים אקדמאים להייטק ורפואה בדרום

במסגרת שבוע החלל שהתקיים בשבוע שעבר, נערך באוניברסיטת בר-אילן מפגש ראשון להקמת קמפוס חלל, טכנולוגיה ומדע ע"ש רמון בחבל מודיעין

מפגש ראשון להקמת קמפוס חלל, טכנולוגיה ומדע ע"ש רמון בחבל מודיעין. התקיים באוניברסיטת בר- אילן.

נשיא אוניברסיטת בר- אילן פרופ'  דניאל הרשקוביץ  עם רונה רמון כשברקע  התמונה שצייר הנער מאושוויץ אשר אילן רמון לקח אותה איתו למעבורת קולומביה, תמונת דיוקנו של אילן רמון   ודיוקן של הנער היהודי  פיטר גינץ  שצייר את הציור. צילום: יוני רייף
נשיא אוניברסיטת בר- אילן פרופ' דניאל הרשקוביץ עם רונה רמון כשברקע התמונה שצייר הנער מאושוויץ אשר אילן רמון לקח אותה איתו למעבורת קולומביה, תמונת דיוקנו של אילן רמון ודיוקן של הנער היהודי פיטר גינץ שצייר את הציור: ציורה של ד"ר לידיה קרוניצקי ז"ל מאוניברסיטת בר- אילן שנפטרה השנה . צילום: יוני רייף

את הפרויקט מובילה קרן רמון בשיתוף אנשי חינוך ואקדמיה, בכירים בתעשיית המדע וחלל הישראלית והאמריקאית. במפגש השתתפו נשיא אוניברסיטת בר-אילן הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ, רונה רמון נשיאת קרן רמון, האסטרונאוט ד"ר גארט רייזמן וג'ייקוב כהן, המדען הראשי של נאס"א איימס.

הקמפוס שמתוכנן לקום במועצה האזורית חבל מודיעין יהווה מרכז מדעי וחינוכי בתחום החלל והמדע במטרה להוביל למצוינות וחשיבה פורצת דרך בתחום החינוך בקרב בני נוער ומבוגרים.

פרופ' דניאל הרשקוביץ נשיא אונ' בר- אילן, שר המדע לשעבר אמר "אנו חיים ברשת חברתית שאי אפשר לנתק אותה . אין הרבה אנשים כמו אילן רמון ז"ל אשר מהווה מקור השראה לילדים, מדענים לתעשייה כולה. עשרות ומאות הלכו בדרכו והדפוס הזה מסמל את עניינה ועיקרה של ההמשכיות בעם ישראל. כשחז"ל מדברים על צדיקים שבמיתתם קרויים חיים כלומר כשבמיתתם תיהייה המשכיות והפעילות המיוחדת של רונה רמון מבטאת את ההמשכיות שבה ניתן להמשיך ולקיים פעילויות שונות בתחום חקר החלל וגם בקמפוס רמון המיוחל שיוקם בחבל מודיעין". עוד הוסיף פרופ' הרשקוביץ כי אוניברסיטת בר- אילן מתעתדת לשתף פעולה עם הקמפוס החדש שיוקם בתחום החינוך המדעי.

רונה רמון, נשיאת קרן רמון ברכה על שיתוף הפעולה עם אוניברסיטת בר- אילן, אשר נועד לקדם את החינוך המדעי בישראל. "תחום החלל מהווה השראה לבני נוער לחקור ולהעז ולפתח את יכולותיהם". עוד אמרה רמון "לקרן רמון יש חזון ואני מקווה שהיא תהווה מגנט שימשוך אליה את השותפים הנכונים להגשמת החלום, המוטו המלווה אותי הוא 'כשאתם חושבים על פרויקט, תחשבו על משהו שישנה את העולם".

ד"ר גארט רייזמן, אסטרונאוט, מנהל פרויקט האיוש של רכב ה'דרגון'SpaceX ומי שהיה חברו של אילן רמון ז"ל סיפר על חוויותיו משתי טיסות לחלל במעבורת ENDEAVOUR ובמעבורת ATLANTIS . ד"ר רייזמן היה האסטרונאוט היהודי הראשון בתחנת החלל הבינלאומית וביום העצמאות ה60 של מדינת ישראל הוא שלח איחולים מצולמים לעם ישראל בווידאו משהותו בחלל. עוד ציין ד"ר רייזמן "הקפידו לשבור שיגרה בחשיבה ולא לעשות דברים כפי שהם תמיד נעשו ". ד"ר רייזמן הביא לדוגמא שני בעלי חזון המהווים דוגמא ומופת. האחד : חזונו של הרצל להקים מדינה יהודית והשני : החזון של נשיא ארה"ב ג'ון קנדי להגיע לירח .

בתום המפגש הציג נשיא אוניברסיטת בר- אילן הרב פרופ' הרשקוביץ ציור שנתרם מהמכון לחקר המקרא שאותו ציירה ד"ר לידיה קרוניצקי ז"ל מאוניברסיטת בר- אילן אשר נפטרה השנה . אילן רמון ז"ל לקח איתו למעבורת קולומביה את הציור שצייר פיטר גינץ, נער מתבגר יהודי, אשר נשלח למחנה טרזנשטדט בצ'כוסלובקיה. הוא צייר את חלומו להגיע לירח. הציירת לידיה קרוניצקי ציירה את אילן רמון ואת הילד פיטר גינץ יחד עם הציור ששרד ששניהם סימלו עבורה גבורה יהודית .

פרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בר- אילן הוא הזוכה בפרס ייגר לשנת 2014

פרופ' דורון אורבך מהמחלקה לכימיה באוניברסיטת בר- אילן זכה בפרס ע"ש א. ב. ייגר לשנת 2014 מטעם האגודה הבינלאומית לסוללות (IBA). הפרס ניתן לפרופ' אורבך על תרומתו ארוכת השנים לפיתוחם של מקורות כוח כגון סוללות נטענות צפופות באנרגיה ולקידום מדע בסיסי וישומי המאפשר פיתוח רכב חשמלי
פרס ייגר ניתן ע"ש פרופ' ארנסט ייגר, מגדולי המדענים בתחום האלקטרוכימיה, שהוביל במשך עשרות שנים מחקרים חלוציים בנושאי אנרגיה ומקורות כוח כגון תאי דלק, ההופכים ישירות אנרגיית- שריפה לחשמל.

פרופ' דורון אורבך עשה את עבודת הפוסט דוקטורט שלו אצל פרופ' ארנסט ייגר לפני כ30 שנה. הזכייה הזו מהווה הכרה בחשיבות המחקרים השיטתיים והיסודיים של פרופ' אורבך בכל התחומים הקשורים לפיתוח סוללות נטענות מתקדמות וקידום מדע האלקטרוכימיה.

פרופ' אורבך פיתח את תחום סוללות המגנזיום הנטענות, תחום הזוכה עתה להתעניינות רבה בעולם. כמו כן, פרופ' אורבך מוביל את מרכז המחקר הלאומי (בישראל) להנעה אלקטרוכימית (במימון הקרן הלאומית למדע ומשרד ראש הממשלה) ומעורב בקידום מהפיכת הרכב החשמלי העולמית במסגרת שיתופי פעולה עם חברות מובילות בעולם כגון ענקית הכימיה BASF הגרמנית ויצרנית המכוניות האמריקאית GENERAL MOTORS.
פרופ' אורבך פרסם עד כה יותר מ450 מאמרים בעיתונות המדעית המובילה, שצוטטו יותר מ16,000 פעמים .
פרס ייגר יינתן לפרופ' אורבך בוועידה השנתית של ארגון ה- IBA שתתקיים באוסטרליה בחודש מארס.

מנכ"ל חדש לאוניברסיטת בר-אילן – מנחם גרינבלום.

ועוד מאוניברסיטת בר-אילן. זו דיווחה השבוע על שני מינויים חדשים.
ועדת הקבע של האוניברסיטה אישרה את מינויו של רו"ח מנחם גרינבלום למנכ"ל האוניברסיטה.

גרינבלום הנו רואה חשבון במקצועו. בעבר שימש בתפקידי ניהול בחברות מסחריות בקבוצת טמבור וכדירקטור בחברות ציבוריות. בשנת 1997 התמנה למנכ"ל חברת GES (טמבור אקולוגיה) וליו"ר מועצת המנהלים של החברות הבנות. בשנת 2009, בתקופת כהונתו של הרב פרופ' דניאל הרשקוביץ כשר המדע, התמנה למנכ"ל המשרד ושימש בתפקיד עד 2013.

מנחם גרינבלום מחליף בתפקיד את הסמנכ"ל לתכנון, ארגון ולוגיסטיקה, עופר שרגאי, ששימש גם כממלא-מקום המנכ"ל.

עו"ד ד"ר ליפא מאיר נבחר ליו"ר מועצת הנאמנים ויחליף את עו"ד ד"ר יהושע (ג'וש) רוזנצוויג.

עו"ד ליפא מאיר הוא בעליו של משרד עורכי-הדין מהגדולים בארץ, ד"ר למשפטים מאוניברסיטת טורונטו. ד"ר מאיר עוסק במשפט האזרחי, במיזוג ורכישה של חברות ובכינוס נכסים של חברות בפירוק.

לצד פעילותו המשפטית, שימש כמרצה למשפטים באוניברסיטת ת"א ובאוניברסיטת בר-אילן.

עולים אקדמיים – לנגב

עולים שעברו הסבה אקדמית, פברואר 2014. צילום זד פוטוז. עבור משרד הקליטה
עולים שעברו הסבה אקדמית, פברואר 2014. צילום זד פוטוז. עבור משרד הקליטה

שרת העלייה והקליטה ויו"ר הסוכנות היהודית חנכו היום (06.02) תכניות מיוחדות לקליטת עולים אקדמאים בתחומי הרפואה וההייטק ביישובי הדרום
הסוכנות היהודית ומשרד העלייה והקליטה יפעילו בשנת 2014 תכניות ייחודיות לקליטת עולים אקדמאים בפריפריה ולשילובם בתעסוקה בתחום הרפואה וההייטק. היום (יום ה' ,6.2.14, בשעה 10:30 יתקיים במרכז הקליטה 'בית קנדה' באשדוד – רחוב שבי ציון 1) נערך טקס פתיחת שלוש תכניות לשילוב עולים בתעסוקה- אחיות, רופאים ומהנדסים – במעמד שרת העלייה והקליטה סופה לנדבר ויו"ר הסוכנות היהודית נתן שרנסקי. התכניות יופעלו במרכזי הקליטה של הסוכנות היהודית באשקלון, באשדוד ובבאר שבע.

על פי נתונים של הסוכנות היהודית ומשרד העלייה והקליטה בשנת 2014 ישתתפו כ- 700 עולים צעירים מרחבי העולם במגוון תכניות תעסוקתיות שיסייעו בקליטתם בארץ. התכניות כוללות: אולפן לעברית בסיסית ואולפן לעברית מקצועית, הכשרה והשמה.בתעסוקה. בין היתר יופעלו קורסים בני 8 עד 14 חודשים שיסייעו לשלב עולים רופאים, אחיות, מקצועות ההי טק, חשמלאות ואלקטרוניקה ואפילו מטפלות לגיל הרך.

שרת העלייה והקליטה, ח"כ סופה לנדבר: "אני גאה כי תכניות התעסוקה ממשיכות להיות חלק מתהליך הקליטה של העולים בארץ. באמצעותן אנו יכולים להבטיח כי העולה ישתלב בחברה הישראלית בצורה מיטבית, כאשר אנו שמים דגש על הרקע ממנו הוא בא, והניסיון שלו – גם העולה מרוויח, וגם המדינה והכלכלה הישראלית."

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, אמר: " במערכת בריאות הישראלית קיימת כבר מספר שנים חוסר ברופאים. מחסור חמור לא פחות קיים גם בקרב אחיות. בשנים האחרונות העלתה הסוכנות היהודית מאות רופאים מרחבי העולם וסייעה להם להשתלב ביישובי הצפון והדרום בתכניות שהופעלו ביחד עם משרד הקליטה. הרווח הוא כפול: אנו גם מסייעים לעולים להשתלב במשק ובחברה הישראלית ואנו גם מחזקים את יישובי הפריפריה באוכלוסייה צעירה. פרויקט האחיות שיוצא לדרך היום הוא ניסיון חדש לחזק את מערכת הבריאות בישראל. ולא פחות חשוב – הוא נותן לאחיות עולות פתרון הולם להמשיך במקצוע החשוב הזה".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן