מטאוריט גדול התרסק בגבול פרו-בוליביה

כ-200 בני אדם המתגוררים בכפר סמוך טענו לבחילות לכאבי ראש ולקשיי נשימה, אך בבדיקות לא התגלה דבר

מטאוריט לוהט התרסק בסוף השבוע שעבר בדרום פרו, וביום רביעי השבוע אישרו זאת מומחים מהמחלקה לגיאופיסיקה באוניברסיטה המקומית ואולם ברקע נותרה עדיין בלתי פתורה טענה של כ-200 בני אדם המתגוררים בכפר סמוך על כאבי ראש וסחרחורות וכן על קשיי נשימה שהתרחשו מיד לאחר נפילת המטאוריט.

המקומיים סיפרו כי כדור אש נפל מהשמים ונפל על מישור באיזור האנדים ליד הגבול עם בוליביה בשבת בבוקר. חוזה מרשה, מדענן במכון הגיאופיסי של פרו, אמר כי הגיאולוגים אישרו כי מטאוריט סלעי נחת במקום בהתבססם על רסיסים שניתחו. במקום נוצר מכתש שאורכו כ-20 מטר ועומקו כשמונה מטר.

הוא מסר כי מים במכתש הבוצי רתחו אולי במשך כעשר דקות כתוצאה מהחום ויתכן שהם גרמו לאדים שנשאו חומר שגרם לאנשים לחלות. המדענים נטלו דוגמאות מהמים לבדיקה, אך לדבריו, לא היתה במים כל עדות לזיהום.

חורחה לופז, מנהל מחלקת הביראות במדינת המחוז שבה התרסק המטאוריט אמר לסוכנויות הידיעות כי כ-200 בני אדם התלוננו על כאבי ראש, בחילות וקשיי נשימה שנגרמו כתוצאה מאדים רעילים שעלו מן המכתש, אך צוות רופאים שהגיע לאיזור המבודד ביום רביעי לא מצאו כל עדויות לכך שהמטאוריט גרם לתחלואה. באיזור גם לא נמדדו רמות קרינה חריגות אך הם נטלו דוגמאות דם, שתן ושערות לניתוח. תושבים המתגוררים בסמוך למכתש מסרו על ריחות של גופרית שנמשכו לפחות כשעה לאחר נפילת המטאוריט והדבר גרם להם לבטן עצבנית ולכאבי ראש ואולם חוזה אישיקוטקה, אסטרופיסיקאי מהמכון הגיאופיסי של פרו שבחן את המכתש אמר כי הוא מטיל בכך ספק.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

18 תגובות

 1. מר ד. פרץ,
  על פי מה שאתה אומר, לעשן בחוץ, ליד עוברים ושבים שאין להם ברירה אלא לנשום את הרעל שמישהו בחר להכניס לתוכו זה בסדר, אבל להעלות תוכן באופן אוטומטי לאתר אינטרנט זה אסור? באמת תודה לאל שיש לנו את יום כיפור כדי שאוכל לנשום קצת אוויר נקי ללא צורך להתרחק מגנים ציבוריים ולעבור לצד השני של הרחוב.
  ולדעתי גופי תקשורת גדולים (קרי רדיו וטלוויזיה) שובתים דווקא כי זה החוק ולא משום סיבה אחרת.

  ואיך תסביר את הפנינה הבאה שיצאה מפיך? (הפעלה של האתר ביום כיפור) "ומזיק לאובייקטיביות של האתר ומעכשיו ייראה בעיניי כאתר חילוני בעיקר ולא כאתר מדעי בלתי תלוי !"
  אתר מדעי מתייחס לדבר אחד בלבד – אמת מדעית שנקבעה על פי אמות מידה מדעיות שבהן משתמשים כבר זמן רב.
  אם כומר נוצרי או רב יהודי יוכיחו פתאום, ללא צל של ספק, שמוצא האדם אינו מן הקוף, האם נראה לך שזה מה שימנע מאתר חדשות מדעי ואובייקטיבי (כמו הידען) לפרסם זאת? כל עוד אותו כומר ו/או רב אכן פעלו לפי אמות מידה מדעיות והציגו הוכחות בהתאם, אני לא יכול לחשוב על שום סיבה שאתר כמו הידען לא יפרסם זאת.

  אם חילוניות היא סיבה לפגם לדעתך, אז אין לי אף מילה טובה לומר לך ועליך. ומכאן שעדיף שאפסיק עכשיו.

 2. לבליזובסקי ובני יש מה שנקרא מראה עיניים כמו שאומרים הצדק לא צריך רק להיעשות אלא גם להיראות ! ומכיוון שזה כיפור הראשון שאני מבקר בהידען הגבתי עכשיו ולא לפני כן !
  תאמין לי זה לא נראה טוב כאשר אפילו יום אחד בשנה אתה לא יכול לשבות ! גדולים ממך כמו כל כלי התקשורת שמפסידים הכנסות רבות מפסיקים את שידוריהם למרות שגם אותם לא חייבים לראות ! סתם עניין של כיבוד נוהגי המדינה בה חיים בדיוק כמו שאני לא אעשן בחוץ ביום כיפור (ועישנו אתמול..מזל שלא עשו על האש בדשא !) !
  ולא מדובר בכפייה אלא בהתחשבות מינימלית אם הינך רוצה להיות האתר של רוב שכבות הציבור ..כך אני רואה את הדברים וראיתי מחובתי לכתוב אותם אחרת איך תדעו !!
  לי המעשן בגן ציבורי צרם ..והעלאת התוכן ביום כיפור ! אבל אם המידע עלה אוטומטית ונכתב לפני יום כיפור אז היה רצוי מאד לציין את זה !
  חוץ מזה אני אחשוב על מה שכתבתי ואם אגיע למסקנה אחרת ..אתם תדעו !

 3. למר חדש,
  אינני מכיר את המקרה דנן לגופו, אך מכיר אני סדימנטים ופעילויות מיקרוביולוגיות שונות. אני מניח שגוש האדמה הזה שנפער בו חור של 20 מטר הוא לא שונה בהרכב המיקרוביאלי שלו מכל שאר המקומות מחזרי הגופרית בעולם ולכן מניח (רק מניח, מבלי להכיר את החומר) כי מדובר בתופעות של שאיפת גפרית. בכתבה מסופר כי לפחות כשעה לאחר הנפילה חשו התושבים ריחות של גפרית באוויר והדבר עלול להוות גורם לתופעות סומטיות ולעיתים גם פסיכוסומטיות בקרב בני אדם.

  בברכת חברים
  עמי בכר

 4. לד. פרץ. אנא בדוק מתי נפל יום כיפור בעשר השנים האחרונות ותחפש מאמרים מאותם ימים. מה קרה השנה באופן מיוחד?
  דווקא השנה, שלא כמו שנים קודמות, יש לי מערכת תיזמון אוטומטית שלא מחייבת השתתפות פעילה שלי בעדכון (וכך למשל הייתי בימי ראש השנה באילת, ולא נכנסתי לאינטרנט ב-12 בלילה, והאתר התעדכן.
  יתרה מכך, מספר הכניסות והדפים הנצפים באתר לא היה נמוך מזה של שבת רגילה.
  אבל זה ממש לא קשור. אם אתה נכנסת, אז מה הפריע לך שהאתר עודכן?

 5. לעמי בכר
  הבנתי מהתגובה שלך למאמר שהמקומיים נשמו גופרית או תירכובת של גופרית.
  לפי המאמר המקומיים לא התלוננו על ריח חריף (מסריח)
  מהגופרית אני מתאר לעצמי שהם היו בורחים מהריח.
  מחכה לתגובתך.

 6. ל-ד.פרץ.. אתה עצמך ראוי לגנאי. מה הקשר בין מחט לצלחת?
  האתר המצויין הזה (שאני מבקר לא קבוע בו, אני מודה, הגעתי בעקבות מאמר בYNET), הוא אתר מדעי. מדוע אתר מדעי צריך למצב עצמו כנתון לשיקולי מורשת (יהודית או אחרת), ומדוע אתה רואה את הפעלת האתר בכיפור כ"פגיעה" בך או במורשת שלך, במיוחד כשאתה עצמך לא ממש רואה עצמך כנתון למרותה?
  מי שרצה לבקר בו בכיפור ביקר, מי שלא – לא. ממתי אמור לשנות למישהו מתי הוזן לתוכו תוכן, ולמה?

  לסיכום – קשוט עצמך תחילה, ואל תערב ענייני אמונה ושייכות לאומית לענייני מדע או שירותי תוכן.

  וכן, אני העברתי את כיפור באכילה ובמנוחה, כפי שאני רואה לנכון. אולי לשיטתך גם התגובה הנוכחית שלי..נגועה בנונ-קונפרמיסטיות יהודית?

 7. אני רוצה לגנות בכל לשון של גינוי את העובדה שאתר הידען היה פעיל ביום כיפור !!
  למרות שאינני דתי בכלל ואף נכנסתי לאינטרנט.. לא ציפיתי כי האתר הזה המייצג גישה שקולה ועניינית לא יכבד את מורשת העם היהודי ביום מיוחד זה !
  עד עכשיו זכיתם ממני רק להערכות היום קיבלתם נקודה שחורה וזאת בגלל חוסר ההבנה שבהפעלת האתר ביום כיפור ..זה מזיק להצדקה של ההפעלה בכל שאר השנה ומזיק לאובייקטיביות של האתר ומעכשיו ייראה בעיניי כאתר חילוני בעיקר ולא כאתר מדעי בלתי תלוי !
  ציפיתי למצא שנה טובה וגמר חתימה טובה ולהתראות עם צאת החג ..אני מקווה שתתעשתו לקראת כיפור הבא בקיצור זה לא היה לעניין ומיותר !
  שנה טובה לכולם

 8. לאבי
  תודה וחתימה טובה
  ולעמי בכר
  הלינק לתגובתך ותשובתי לשאלותיך
  גמר חתימה טובה לכל מגיביי הידען ולכל עם ישראל
  סבדרמיש יהודה

 9. כנראה שילוב של הרעלה גזית עם הפרעה סומטופורמית. קרוב לודאי שהרעלת גופרית גרמה לבעיות הללו, ואולי אצל חלק זה סוג של הפרעת המרה, או היסטריה המונית, ששגורמת להם להרגיש גם בסימפטומים הנ"ל.

 10. לאבי

  מדובר על שני מאמרים:-
  על גלקסיה ספיראלית, גרביטציה ומסה אפילה
  חלק א' 6.5.2007
  חלק ב' 15.5.2007

  סבדרמיש יהודה

 11. התופעות המתוארות יכולות להיות גם תוצאה של חרדה כללית (דבר שיש לו צידוק מלא, כשמטאוריט פוער מכתש בקוטר 20 מטר ליד הכפר שלך).

 12. ליהודה סבדרמיש,
  סתם מתוך סקרנות ובתקווה שהשאלה אינה קנטרנית… מהי השכלתך האקדמאית?

 13. יהודה, הכתובת שנתת היא של דף הבית של האתר הישן. תן לי את כותרת הכתבה ואעביר אותה לאתר החדש.

 14. לעמי בכר חתימה טובה
  אני מבין שהם היו צריכים איזה שהוא מיקרו ביאולוג שיסביר להם פרק בהילכות גפרית.
  מלבד זאת, בשעה טובה ושמחה, עניתי לך סוף סוף על קובץ השאלות שהצבת לפניי במאמר על גלקסיה ספיראלית גרביטציה ומסה אפילה. תוכל להכנס ולהתרשם.
  צום קל
  סבדרמיש יהודה

 15. גופרית ובמיוחד במצבה המחוזר ביותר היא חומר רעיל הרבה יותר מציאניד, למשל. בעוד שעל מנת לראות תופעות משמעותיות מציאניד דרושים ריכוזים מילי-מולריים, הרי שבשביל גפרית מספיקים כמה עשרות מיקרו-מולרים כדי ליצור סחרחורות, כאבי ראש ואפילו חנק.

  הקרקע ובמיוחד באזורים העמוקים יותר שלה, היא מקום בו חיזור גופרית הוא התהליך הביולוגי העיקרי, במקביל לחימצון של מתאן. סביר מאוד להניח שבמרק רותח כזה של קרקע עד עומק של כמה מטרים, ריכוז הגפרית המחוזרת שהתנדפה לאוויר היה מספיק גבוה בשביל לגרום לתסמינים הנ"ל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן