סיקור מקיף

מאות פצועים מהתפוצצות מטאור באוויר ברוסיה

מדיווחים ראשוניים בתחנת הטלוויזיה הרוסית RT עולה כי שבר של המטאוריט נפל והתרסק ליד גדר מפעל אבץ, ושיבש את שירותי האינטרנט והטלפון הסלולארי בעיר

פיצוץ המטאוריט מעל רוסיה, 15 בפברואר 2013, צילום מסך משידורי RT
פיצוץ המטאוריט מעל רוסיה, 15 בפברואר 2013, צילום מסך משידורי RT

בצירוף מקרים מעניין, האירוע התרחש באותו יום בו צפוי אסטרואיד גדול לחלוף בקרבת כדור הארץ.

דיווחים מרוסיה מספרים על מטאור בהיר שהתפוצץ בקול רעש עז ברוסיה, ומספר גדול מאוד של סרטוני וידאו המראים משהו שנראה כמו התפוצצות מטאור באטמוספירה הבוקר יום ו, 15/2/2013
עדכון, בשעה 17:00, סוכנויות הידיעות מוסרות כי מספר הפצועים הגיע ל-950. עדכון נוסף, בשבת מדווחים השלטונות ברוסיה על 1,350 פצועים שהגיעו למרכזים רפואיים וביקשו טיפול בפצעיהם.

לפי הדיווחים הפיצוץ התרחש מעל הערים צ'ליאבינסק, טיומן וסברדלובסק, הרפובליקה הרוסית באשקיריה וצפון קזחסטן. סוכנות הידיעות הרוסית מוסרת מפיו של איש כוחות ההצלה במקום כי לפי המידע שבידיו, הפיצוץ התרחש בגובה של כ-10 קילומטר מפני הקרקע. צ'ליאבינסק שוכנת כ-1,500 קילומטרים מזרחית למוסקבה בהרי אורל.

מטאוריט הוא שבר סלע שניתק מעצם חללי כגון אסטרואידים ושביטים, וגודלו משתנה מגרגר אבק ועד לסלע ענק. כאשר מטאוריט נופל לכדור הארץ, הוא חולף דרך האטמוספירה וגורם לה להתחמם ולפלוט שובל של אור, ובכך יוצר את כדור האש המכונה מטאור – כוכב נופל.
.
יחידות להגנה מפני אב"כ הושמו בכוננות גבוהה. מכיוון שהפיצוץ אירע בגובה של כמה קילומטרים ויש צורך לבדוק איזורים נרחבים אם נפגעו מקרינה או מחומרים רעילים מהמפעלים באיזור.

מדיווחים ראשוניים בתחנת הטלוויזיה הרוסית RT עולה כי שבר של המטאוריט נפל והתרסק ליד גדר מפעל אבץ, ושיבש את שירותי האינטרנט והטלפון הסלולארי בעיר. דווח גם על 500 פצועים קל משברי זכוכיות שנוצרו בשל גל ההלם של ההתפוצצות. (מספר זה טיפס ביממה שלאחר מכן למעל 1,300, כאשר פצועים נוספים הגיעו לקבל טיפול).

מפעל האבץ שנפגע ליד העיר צ'ליאבינסק ברוסיה מפגיעת שבר מטאוריט ב-15 בפברואר 2012. צילום: משתמש טוויטר@varlamov
מפעל האבץ שנפגע ליד העיר צ'ליאבינסק ברוסיה מפגיעת שבר מטאוריט ב-15 בפברואר 2012. צילום: משתמש טוויטר@varlamov

צבא רוסיה הוזעק לאיזור לסייע בפעולות חילוץ. יחידות צבא מחפשות אחר שרידים של המטאוריט בכמה מקומות, לרבות באיזור ליד בסיס צבאי השוכן בסמוך לאגם צ'בארקול, מערבית לצ'ליאבינסק. איזור אחר בו נערכים חיפושים הוא בקרבת העיר קוסה, כ-80 קילומטרים צפון מערבית לאיזור.

שלושה מטוסים צבאיים הוזנקו כדי לסרוק את האיזור ולחפש אחר אתרי פגיעה נוספים.
עדי ראיה מסרו כי הפיצוץ היה כה חזק עד שנראה כאילו רעידת אדמה ורעם פגעו בקרקע בו זמנית, ונראו סימנים עצומים של עשן בשמים. בכמה מהדיווחים גם נמסר על עצמים בוערים שנפלו לקרקע.

מרכז החירום של נפת אורל טוען כי שיגר כמות עצומה של מסרוני SMS המזהירים את התושבים מפני גשם מטאוריטים אך התושבים אומרים כי לא קיבלו אותו, וחלקם קיבלו אותו באיחור, לאחר שההתפוצצות כבר התרחשה.

עוד אירוע כמו טונגסקה?

האירוע הנוכחי עורר השוואות לאירוע טונגסקה מ-1908 – התפוצצות חזקה במיוחד מעל סיביר שנגרמה בידי שריד של שביט או מטאור. לפי ההערכות, האנרגיה בפיצוץ בטונגסקה הגיעה ל-50 מגה טון TNT, כלומר בעוצמה דומה לזו של פיצוץ גרעיני. כ-80 מיליון עצים נעקרו בשטח של 2,000 קילומטרים רבועים. פיצוץ טונגסקה נותר אחד מהאירועים המסתוריים הגדולים של המאה ה-20. ההערכה היא שלו אירוע טונגסקה היה מתרחש ארבע שעות מאוחר יותר, הוא היה משמיד לחלוטין את העיר ויבורג ופוגע אנושות בסנט פטרסבורג בשל סיבוב כדור הארץ.

כאשר אירוע דומה, אף כי בעוצמה חלשה בהרבה התרחש בברזיל ב-1930 הוא זכה לכינוי טונגסקה הברזילאית. אירוע טונגסקה גם הניע את הדיונים הציבוריים ואת המחקר אודות מניעת פגיעת אסטרואידים בכדור הארץ.

לידיעה ביוניברס טודיי – בצירוף כמה מהסרטים שצולמו בשטח

20 תגובות

 1. הטיל אינו צריך לרדוף אחר המטאוריט – רק להתנגש בו – מכיוון אחר.
  בינתיים: 2 הסרטונים שבהם נראו השובלים (של הטילים – מצד שמאל) – טופלו וגם שמותיהם שציינו מפורשות פגיעת חיל האויר הרוסי (היו למעלה מימין) – שונו.
  בסרטון וידאו נוסף נראה אפילו לשניות אחדות ,לדעתי, מטוס טס במקביל לשובל האסטרואיד – ככל הנראה מיד לאחר הפגיעה.
  42 השניות הראשונות הן המעניינות.
  http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=Rp5eg_lk8zA

  מאידך, במחשבה נוספת, מאחר ואין הרבה תיעוד של מטאוריטים בגודל כזה, פורצים לאטמוספירה – קשה להשוות לתמונות שבאינטרנט, אשר מראות מטאורים קטנים בהרבה.

 2. שלום לכולם וליניב,
  פורסם שהאסטרואיד הגיע למהירות של 57,000 קמ"ש או כ-30 קילומטר בשנייה.
  אני לא יודע אם זה מדויק אבל 57,000 קמ"ש זה בערך 57 מאך.
  מהירות הבריחה מכדור-הארץ היא בקירוב 8 מאך ואני לא חושב שיש טיל מיירט שמתקרב למהירות של 57 מאך. אלא אם הגוף נע בקו ישר לאורך מאות קילומטרים אין שום טיל מיירט בעולם שיכול להשיג את הגוף הזה וליירט אותו.

 3. אבי דווקא יש בזה איזה הגיון, הרי למעצמות כמו רוסיה וארה״ב יש מערכות הגנה מתוחכמות שאמורות לזהות גופים שמתקרבים במהירות ליבשת (טילים באליסטיים וכדומה) ולירטם, אני לא רואה סיבה מיוחדת מדוע טיל כזה שיודע להנעל על גופים מהירים באמצעות המכ״ם או באמצעות זיהוי חום לא יוכל להתביית על מטאוריט כזה ולהשמידו.

  האם יש הערכה לגבי מהירותו עד הפגיעה בקרקע ?

 4. הצילומים של שובל העשן דומים לשובלי מטוס סילון ולא לצילומים אחרים של מטאורים. הכותרת של הוידאו מיו-טיוב עוסקת בפגיעה של חיל האויר הרוסי.
  לי הצילומים מזכיר שובל-פגיעה של טיל פטריוט בעצם באויר. אולי זה המקביל הרוסי ל"פטריוט".
  גם ההתפצלות של המטאוריט לחלקים אחדים מזכירה פגיעת פטריוט.

 5. איציק
  עזוב מצלמות, איך זה שיש כל כך הרבה חליפות טרנינג של אדידס.

 6. שתי שאלות
  1. מה היה גודל העצם שעליו מדובר ?
  2. איך זה שיש כל כך הרבה מכוניות עם מצלמות ברוסיה ?

 7. וכרגיל מסתירים מהציבור את האמת.

  ומה האמת? הבוקר כדור הארץ היה המטרה בניסוי נשק מתוחכם מאוד ששוגר אלינו דרך חור תולעת ע"י אוכלוסיית עבמים כלשהי מכוכב מרוחק. ראשי הממשלות והגורמים המעורבים יודעים זאת. עדיין לא ברור מהו המסר שניסו להעביר לנו באמצעות המתקפה.

  תתכוננו להתפתחויות בנושא.

 8. בתמונה המצורפת כתוב 2012 במקום 2013. זה גרם לי ואולי לאחרים לחפש אירוע נוסף מלפני שנה, לכן נא לתקן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן