סיקור מקיף

האם האסטרואיד שיחלוף היום (ו') בערב ליד כדור הארץ יחווה פעילות סיסמית?

מצפה הכוכבים וייז במצפה רמון יהיה אחד ממספר מצפים ברחבי העולם שיחוברו ברשת של נאס"א, יעקבו אחר האסטרואיד ובין היתר ינסו למצוא עדויות לרעידות על פניו

בצירוף מקרים נדיר ביותר, התרחש היום עוד אירוע הקשור לעצמים קרובי ארץ – מאות בני אדם נפגעו ברוסיה מפיצוץ של מטאור גדול באוויר. האירוע צולם והוסרט.

האסטרואיד 2012 DA14 - יום לפני המעברצילום ראשון של האסטרואיד 2012 DA14 שיחלוף בנקודה קרובה מאוד לכדור הארץ – למעשה רצף של שלוש תמונות שצולמו אתמול, 14 בפברואר 2013 ממצפה פולקס באוסטרליה: ניתן להבחין בתנועת האסטרואיד ברצף זה. (תודה ל-universe today)

מסלול האסטרואיד 2012 DA14 ב-15 בפברואר 2012 - חוצה מתחת לרצועת לוויני התקשורת מדרום לצפון: איור - Remanzacco Observatory
מסלול האסטרואיד 2012 DA14 ב-15 בפברואר 2012 – חוצה מתחת לרצועת לוויני התקשורת מדרום לצפון: איור – Remanzacco Observatory

מזה עידן ועידנים חש כדור הארץ רעידות מפגיעת אסטרואידים בכוכב הלכת שלנו. החל מהכחדת הדינוזאורים לפני 65 מיליון שנה ועד לקריסת היערות סביב טונגוסקה ב-1908, ממשיכים סלעי החלל להגיע. השבוע, יותר נכון הערב – יום שישי, 15 בפברואר בסביבות 21:30 בערב שעון ישראל עלול האסטרואיד שיחלוף בקרבה גדולה מאוד לכדור הארץ לחוש ברעידות. מחקר חדש של ריצ'ארד בינזל, פרופ' למדעים פלנטריים ב-MIT, מציע כי אסטרואידים קרובי ארץ רבים חשים רעד סייסמי כאשר הם חולפים ליד שדה המשיכה של כדור הארץ. "אנו עומדים להתבונן מקרוב ולחפש עדויות לפעילות סייסמית כאשר 2012 DA14 יתקרב מספיק כדי לחוות רעידות אדמה וההתראה שיש לנו מספיקה כדי לתכנן תצפיות. http://www.youtube.com/watch?v=GwidzVHvbGI וידאו של סיינסקאסט המדמה את התקרבות האסטרואיד 2012 DA14 בינזל החל בתחילה להשתעשע ברעיון של רעידות אסטרואידים לפני מספר שנים כאשר חקר מסתורין המשותף לכמה אסטרואידים קרובי ארץ. "כאשר האסטרואידים נעים בחלל צבעם הופך בהדרגה לאדום כהה. תופעה זו, המכונה – שידפון החלל נגרמת בשל חשיפה ארוכה לקרינה הקוסמית ולקרינת השמש. במשך עשרות שנים ידענו כי יש מספר אסטרואידים שנראים טריים ובהירים ולכן נראה שהם לא סובלים מהתופעה. כיצד בדיוק התחמקו האסטרואידים הבודדים הללו משידפון החלל? כדי לפתור את המסתורין חישבו בינזל ועמיתיו את מסלולי האסטרואוידים ומצאו גורם משותף: כולם התקרבו מאוד לכדור הארץ במיליון השנים האחרונות.

 2012da14 חולף על יד כדור הארץ. הדמייה מתוך סרטון של נאס"א
2012da14 חולף על יד כדור הארץ. הדמייה מתוך סרטון של נאס"א

"אנו מאמינים כי הם עברו 'ניעור' בעת התקרבותם לכדור הארץ" אמר. "כוחות המשיכה במהלך ההתקרבויות הללו יכולה למתוח, לשקשק ולהטות את מומנט הכוח של האסטרואידים הללו ולגרום לחומר הכהה, השדוף שעל פני השטח להתהפך, ולחשוף את החומר הטרי שמתחתיו." "אין סולם ריכטר עבור אסטרואידים, במקום זאת, בינזל יעריך את עוצמת הרעידות ביחידות של תאוצה כבידתית או ג'י. 1 g הוא התאוצה הנגרמת בשל הכבידה על פני השטח של כדור הארץ. כלומר הכבידה שבה כדור הארץ מושך אותנו אליו. "האסטרואיד יחוש פעילות סייסמית בקנה מידה של מילי עד מיקרו ג'," אמר. "הדבר אולי לא נשמע הרבה אבל זכרו שמדובר בגופים קטנים. כוח המשיכה שלהם לא גדול מדי, כך שניעור קטן או משיכה קטנה משפיעים על חלקים גדולים מהאסטרואיד. מצפה המכ"ם גולדסטון של נאס"א, בקוטר 70 מטרים, יצפה ב- 2012 DA14. בינזל מדמיין מה היה אסטרונאוט המרחף ליד אסטרואיד כזה עשוי לראות": פני השטח מתנדנדים לאיטם או קופצים בכמה סנטימטרים. דברים אחרים שניתן לצפות להם הם פליטות של אבק מפני השטח של האסטרואיד שיוצרים מפולות עדינות על מדרונות המכתשים." במקרים נדירים, שבהם האסטרואידים לא מורכבים מסלע אחד אלא מערימה רופפת של סלעים, הם עשויים להתפרק במהלך התקרבות כזו ולהיווצר מחדש כאשר כדור הארץ נעלם במרחקים. היום, 15 בפברואר, 2012 DA14 יחצה ברווח שבין כדור הארץ ללויינים הגיאוסינכרונים המקיפים אותו – בעיקר לוויני תקשורת ומזג אוויר. בנקוד ההקרובה ביותר יחלוף הסלע החללי בגובה של 27.7 אלף קילומטר מעל הקרקע, מטרה טובה למכ"מים ולטלסקופים.  לא ידוע על סיכון לפגיעה בלוויני התקשורת, החגים במסלול צר מאוד מעל קו המשווה.   ד"ר ניק מוסקוביץ', בתר דוקטורנט ב-MIT, שעבד ביחד עם בינזל מתאם את התצפיות במצפים ברחבי העולם כדי לאתר את הצבע, מידת הסחרור, הצורה והחזר האור של האסטרואיד בהתקרבו. שינויים באחד מהפרמטרים הללו עשויים להיות סימן לרעידה. בין הטלסקופים המשתתפים במבצע לה פלמה שבאיים הקנריים, מצפי סיידינג ספרינג ופרת' באוסטרליה, הר ג'ון בניו זילנד, הר קנופוס בטנזניה, מצפה וייז במצפה רמון – ישראל, ומרכז קליי במסצ'וסטס. כמט כן יתכוונן מצפה המכ"ם גולדסטון על 2012 DA14. . נתוני המכ"ם יכולים לשמש ליצירת סרט תלת ממדי המראה את סלע החלל מכל הצדדים. גולדסטון עשוי להיות הראשון שילכוד ריעדת אסטרואיד בפעולה. "אנו בהיכון כדי ללמוד הרבה מהתצפיות" אומר בינזל. אתר עצמים קרובי ארץ של נאס"א/JPL לידיעה באתר נאס"א אם אתם יודעים על תצפיות חובבים ברחבי הארץ אתם מוזמנים להוסיף את המידע הזה בתגובות. להסבר כיצד לצפות באסטרואיד, בכתבה של ד"ר יגאל פת-אל ב-YNET 

26 תגובות

 1. ספקן,
  לשם השעשוע בדיון שלנו… המטאוריט שנצפה בקזחסטן אינו נדיר בהופעתו, רק במיקומו העירוני. לשיטת האסטרונומיה המקובלת, עשרות מטאוריטים קטנטנים כמוהו פוגעים בכדור הארץ מידי שנה. רק מה? לא באיזורים מיושבים, כך שתוצאת פגיעתם אינה משמעותית.

  יחד עם זאת לא מצאתי מקור ברשת הטוען שהמטאוריט בקזחסטן היה גדול מ 15 סמ. בטח לא 4 מ'.

  לגבי מהירות נפרדת של חלקיק מטאור אשר ניתק מאסטרואיד-האם, זה די נשגב מבינתי, לפחות מכוח האינרציה, המשך התנועה של גוף בתנועה. האם לשיטתך, לחלקיק אשר ניתק מהמטאור, נוצרה יש מאיין אנרגיה עצמאית שהאיצה אותו, במיוחד כששניהם מצויים הרחק מכוח כבידה איזה שהו העלול לגרום משיכה?

  אם אכן כן, זו פיסיקה לגמרי אחרת מהמקובל. ואינני לא פיסיקאי ולא מתמתיקאי או סטטסטיקן כך שדיאגרמות מסובכות לא יסברו את אוזניי 🙂

  על מנת לסיים את הדיון אומר רק זאת, סבירות תיאום מסלול של חלקיק הניתק מגוף המצוי בתנועה מקובלת עלי הרבה יותר מתאוצה גדלה יותר של החלקיק, לפיכך נטייתי לאמונה כי בין שני האירועים אין כל קשר, מתחזקת.

  היה נעים מאוד. תודה.

 2. משה

  להלן הערה הסתברותית , ניפרדת מהטענות שהבאתי בהודעה קודמת , היא תמחיש לך מדוע אסור לבטל בקלות יתרה את הקשר בין שני האירועים האסטרונומים אתמול.

  ההסתברות שהתקרבות כה גדולה של אסטרואיד לכדור הארץ היא , נאמר, אחת ל 40 שנה. ההסתברות של התפוצצות מטאוריט גדול כמו זה שעליו מדובר היא , נאמר, אחת ל- 40 שנה גם כן. ההסתברות ששני אירועים נדירים כאילו קרו בהפרש של 12 שעות זה מזה היא מאוד מאוד נדירה, בהערכה גסה מאוד זו הסתברות אחת ל 100,000 שנה , למעשה ההסתברות יותר נדירה אבל לא רציתי להכנס לחישובים מסובכים שעלולים להיות מוטעים.

  לעומת זאת טעויות של אסטרונומים הן בתדירות הרבה יותר גדולה מאשר אחת ל- 100,000 שנה. כל שנה האסטרונומים מגלים טעות בחישוביהם, במיוחד כאשר החישובים לוקים בזריזות יתר כמו במקרה הנידון. אם כך, על איזו הסתברות היתה מהמר ?

 3. משה

  כדי להסביר לך מדוע ניתוק יכול ליצור מסלולי תנועה שונים צריך לרשום פה דיאגרמה ולתת הסבר די ארוך. האפשרות הזו קיימת, גם אם היא קטנה.

  אומר כאן רק זאת. הניתוק יכול להיות כבר ממרחק ניכר, במקרה כזה מסלול התנועה של החלק המנותק יהיה כמעט בכיוון ישיר אל כדור הארץ. במצב זה המהירות של החלק המנותק עשויה להיות גדולה יותר מהמהירות של החלק העיקרי של האסטרואיד, מה שיגרום לכך שהוא יפגע בכדור הארץ 12 שעות קודם למעבר החלק העיקרי של האסטרואיד. נוסף לכך: מסלול התנועה שלו יכול להיות כה קרוב לכדור הארץ שהוא יעשה סיבוב חלקי סביב כדור הארץ ואז יופיע בשמיים במקום שונה לגמרי ובכיוון מנוגד. יש עוד הסברים שעשוים להועיל אבל לא כאן המקום לפרטם.

  כמו כן אני חוזר על הטיעון שלי שהאסטרונומים הופתעו לכן לא כל האינפורמציה בנוגע למטאוריט הרוסי הייתה ידועה להם. לכן הניבויים הזריזים שלהם לגבי אי הקשר בין האירועים אינם הכי אמינים. ראיה לחוסר האמינות שלהם הן שתי הערכות סותרות שהיו להם לגבי הגודל של המטאוריט הרוסי. בהערכה המוקדמת, הם העריכות שהקוטר של המטאוריט הרוסי הוא 3 מטר והמסה שלו היא 10 טונות, בהערכה מעודכנת יש חושבים שהגודל של המטאוריט הרוסי היה 15 מטר והמסה שלו יותר מ 1000 טון. אם אכן היו טעויות כה גסות לגבי הגודל של המטאוריט הרוסי, למה תאמין שהם לא טעו גם בנתונים אחרים ?

 4. ספקן, תסתכל על זה, http://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A7%D7%95%D7%91%D7%A5:2012da14-news174.jpg המסלול של DA14, תסתכל שוב בסירטון של קזחסטן [שעה 0900]. כעת תנסה להסביר לי איך מטאוריט ניתק או נע באותו מסלול, "קפץ" 15 שעות בזמן, הגיע לפני האסטרואיד, כדי לפגוע בקזחסטן?! בשעת הפגיעה בקזחסטן, האסטרואיד שלנו DA14 עוד לא חצה את מסלול הירח. רק חמש שעות אחרי הפגיעה בקזחסטן, נכנס DA14 למסלול הירח, כשהוא מגיע מדרום לצפון. הבנת אותי?! 🙂 ורק 10 שעות אחרי כן, הוא נכנס למסלול הלוויינים שלנו ויכול היה להיות מושפע מכבידת אמא אדמה….

 5. ספןק
  כתבת:
  "האסטרונומים הופתעו בשני המקרים, לכן הבטחון שלהם תוך מספר שעות לאחר האירוע ברוסיה לשלול את הקשר — לא משכנע." – נראה שזה אתה שהופתע. מפני שהאסטרונומים (ולא רק) צפו מראש שכך יקרה. כהרגלך פלטת שטויות באינטרנט. טמבל.

 6. יוסי סימון

  האסטרואיד הגדול שעבר היום התגלה רק בשנת 2012 , לכן אינו קשור לפירסום לפני מספר שנים.
  יתכן שאתה טועה לגבי תאריך הופעה, יש אסטרואיד גדול ששמו אפופיס שיעבור ליד כדור הארץ או יפגע בו בשנת 2029. ההערכה שאפופיס יפגע בכדור הארץ בסבירות נמוכה מאוד, אבל קיים סיכוי קטן.

  משה

  נכון שהופעת המטאוריט ברוסיה מאותו כיוון של הטסטרואיד הייתה מחזקת את הקשר בין שני האירועים, אבל יתכן מצב שהמטאוריט בא מכיוון של האסטרואיד ושינה את המסלול בגלל שנילכד בשדה הגרביטציה של כדור הארץ. האסטרונומים הופתעו בשני המקרים, לכן הבטחון שלהם תוך מספר שעות לאחר האירוע ברוסיה לשלול את הקשר — לא משכנע.

 7. עמית, זה לא סביר מכיוון שהאסטרואיד של היום מגיע מתחתית [דרום] כדה"א, מאוסטרליה, ועולה מעלה לקוטב הצפוני. המסלול לא עובר באזור שבו נפל מטאוריט הבוקר ברוסיה, מה גם שהאסטרואיד [בשעה 0900 של רוסיה] היה עדיין רחוק מהקוטב הדרומי. בנוסף, תנועת המטאור הרוסי הייתה מצפון לדרום, כוון מנוגד לאסטרואיד.

 8. סביר מאוד לדעתי שהרסיסים שנפלו ברוסיה שייכים לאסטרואיד הגדול .
  למי שצפה בנפילה הגדולה של שומייקר לוי ,ראה בודאי שזה לא גוש סלע יחיד .
  מה הלאה ? לא אופתע אם יש עוד רסיסים בדרך …

 9. שאלה!
  לפני כ-שבע שנים הופיעה כתבה באחד העיתונים אל גילוי אסטרואיד הנע לכיוון כדור הארץ עם תאריך משוער
  המתאים לשנה הזאת. איני זוכר פרטים נוספים. מאז לא נתקלתי בפרטים נוספים.
  האם מדובר באסטרואיד הזה?
  האם פורסם גודלו של המטאור שחדר והתפוצץ? ומה הייתה מהירותו? או פרטים אחרים מעניינים?

 10. ייתכן כי האסטרואיד שיחלוף הערב ליד כדור הארץ והמטאור שהתפוצץ ברוסיה עשויים להיות קשורים זה לזה?

 11. לא הייתי מבטל אפשרות שהמטאוריט שהתפוצץ ברוסיה הוא חלק שניתק מהאסטרואיד שיעבור הלילה בקירבתנו. האסטרואיד נע מאוד קרוב לכדור הארץ וקיימת אפשרות תיאורטית שחלק ממנו ניתק ונפל על כדור הארץ בגלל הגרביטציה של כדור הארץ.

 12. במחשבה שנייה! תפיסת טרמפ.
  מאחר והאסטרואיד אמור להגיע למרחק מאד קטן מכדור הארץ. ומאחר וכבר קימת הטכנולוגיה של שיגור לוויינים וחלליות לחלל כולת יכולת שליטה ופיקוד מרחוק על תנועתם. אלי כדאי להיערך לפעם הבא עם טכנולוגיה המנחיתה מיני מעבדה עם מצלמות ועוד.. על הסטרואיד. לפי מסלול משוער של אסטרואיד יהיה ניתן לתזמן את השיגור ההמתנה בחלל והנחיתה על האסטרואיד. וכך נוכל לזכות באוסף של צילומים ממעמקי היקום. אני מעריך כי עלות הפרויקט לא יהיה שונה משמעותית משיגור לוויין תקשורת.

 13. מעניין, בנוסף לאסטרואיד רואים גם גוף הרבה יותר מהיר שנע מלמעלה למטה וממש נמרח על התמונה, כלומר הוא הספיק לעבור את כל גובה הפריים בזמן הקצר שבו צמצם המצלמה היה פתוח.

  מה זה הגוף הזה, אולי לווין ?

 14. לפי החישובים שלי סוף העולם לא יקרה בכלל בגלל שבט הנקרא KLUCH
  שבט זה חכם בסוף עולם ודע מתי הוא יקרהת שבט המאיה היו סתם סוסליקי בנושא ה.
  אני טיימר אני יחזיר הכל בחזרה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן