סיקור מקיף

מידע מלאכותי מאוחסן ב-DNA של חיידק

מסר מקודד ב-DNA מלאכותי יכול להיות מאוחסן בתוך הגנום של חיידק המשכפל את עצמו באורח הרבה יותר טוב מאשר הושג עד כה. כך הראו מדענים אמריקנים.

אבי בליזובסקי

בתמונה: חיידק E coli - מעתה גם משמש כזכרון של מחשב
בתמונה: חיידק E coli - מעתה גם משמש כזכרון של מחשב

מסר מקודד ב-DNA מלאכותי יכול להיות מאוחסן בתוך הגנום של חיידק המשכפל את עצמו באורח הרבה יותר טוב מאשר הושג עד כה. כך הראו מדענים אמריקנים.
הדאגה שלהם היא שכל הדרכים הנוכחיות לאיחסון מידע, החל מנייר ועד לזכרון אלקטרוני עלול ללכת לאיבוד או להיהרס. לפיכך הם הציעו סוג חדש של זכרון – בתוך יצורים חיים.

"אחת הדאגות היא כיצד ניתן יהיה לשמור על מידע חשוב בעת אסון אטומי", אמר מומחה המיחשוב פאק צ'ונג וונג, מהמעבדה הלאומית הפסיפית-צפון מערבית במדינת וושינגטון, שהוקמה כמכון מחקר לאנרגיה אטומית.

קטסטרופה שלפיה פעימה אלקטרומגטית ענקית מוחקת את כל התשתית האלקטרונית "חיידקים עשוים להיות אמצעי לא יקר ואף יציב לטווח הארוך במונחים של איחסון מידע" אמר וונג.

המדענים לוקחים את מילות השיר "זה עולם קטן" כפשוטן והפכו אותן לקוד בן ארבע אותיות ה-DNA. הם יצרו רצף DNA מלאכותי השומר חלקים שונים של השיר. מסרי DNA אלה באורך של 150 בסיסים כל אחד הוכנסו לבקטריה E. Coli ו- Deinococcus radiodurans.
"המכתב הזה טוב במיוחד בשרידות בתנאים קיצוניים, אמר וונג. "הוא יכול להסתדר בטמפרטורות גבוהות, יובש קיצוני, קרינה אולטרה-סגולה וקרינה מיננת קטלנית פי אלף מזו שהורגת בני אדם.

"תחילתו וסופו של כל מסר שהוכנס כולל תגי DNA מיוחדים שהוכנו בידי המדענים. הוראות אלה מונעות מהחיידק לזהות את המסר כ-DNA של וירוס פולש ולנסות להרוס אותו", אומר וונג.
הקסם של החיידק הוא בכך שהוא שומר על המידע, כך שאפילו לאחר מאות דורות של חיידקים אנחנו עדיין יכולים לקרוא את המסר המדויק", אמר וונג. "ברגע שמסר ה-DNA נמצא בתוך החיידק הוא מוגן ויכול לשרוד". במיליליטר של נוזל יכול לאחסן מיליארד חיידקים, הפוטנציאל של הקיבולת הוא עצום.

Deinococcus מסוגל לשרוד בתנאים קיצוניים והוא נחשב כמתקן טוב של כל המוטצאיות המופיעות באופן אקראי בקוד ה-DNA ואולם היו ויליאמס, בקטריולוג מאימפריאל קולג' בלונדון אומר כי האורך הקצר של המסר גורם לכך שהוא שורד חלוקות של 100 דורות.
ויליאמס סבור כי סכנה גדולה יותר משינויים ומוטאציות במסר הוא העובדה שכמה באגים עלולים להתאים לסביבתם יותר מאחרים ולשרוד במקום המסר המקורי. עד כה וונג ועמיתיו שמרו את המסרים השונים כמה מושבות נפרדות, ואולם בעתיד הם יוכלו גם לאחזר את המסר ממושבות מעורבות.

"אם אתם מגדלים את המושבות בנפרד, חיידקים פחות סתגלנים עלולים ללכת לאיבוד במהלך הזמן", אמר. "השאלה היא האם נוכל לשמור על כל מושבות המסרים, אך זה כבר עניין למחקרים נוספים."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן