ידענים: או אלוהים

מאת 24 ביולי 2008 67 תגובות

ביקורת סם האריס – מהומת אלוהים – דת, טרור ועתיד התבונה, מאנגלית: יעל סלע-שפירו (הוצאת עברית בשיתוף כתר), 2007

עטיפת הספר מהומת אלוהים

עטיפת הספר מהומת אלוהים

האריס, פילוסוף שעובד על דוקטורט במדעי המוח, מביא כאן ספר חריף בצורה קיצונית, נוקב, מרתק וחשוב המציג את תפיסת העולם החילונית במלואה תוך שהוא משליך ללא היסוס את כל ה"פוליטיקלי קורקטנס" ומצליף את האמת המרה בפניו של הקורא. איש לא יוצא נקי ממנו – היהודים הדתיים ובמיוחד המתנחלים, הנוצרים האדוקים מימי האינקוויזיציה ועד ממשל בוש השמרני ובמיוחד המוסלמים להם מקדיש האריס את החלק הגדול ביותר בספרו תוך שהוא תוקף באופן חריף את יסודות האיסלאם שקוראים לכיבוש והשמדה של כל שאר הדתות. הוא וציטוטים רבים מתוך הקוראן המעידים כי האיסלאם איננה דת של שלום וכי אותם "קיצונים מוסלמים" אינם קיצונים למעשה אלא רק מי שבאמת ובתמים מאמין באיסלאם.

ברצוני לציין שאינני מסכים בהכרח עם כל הנאמר בספר, ולהזכיר כי הציטוטים שמובאים כאן הם ציטוטים מתוך הספר ועל דעת הסופר בלבד.

מהספר עולה תמונה עגומה של חורבן שצפוי לאנושות בעתיד הקרוב על ידי כלי נשק להשמדה המונית שיגיעו לידיהם של קיצונים דתיים איסלאמים. "תנו לאנשים תפיסות שונות, סותרות ובלתי ניתנות לבדיקה בקשר לעולם הבא, ואחר כך הכריחו אותם לחיות בצוותא על משאבים מוגבלים. התוצאה היא התופעה שאנו עדים לה: מעגל אינסופי של רצח והפסקות אש. ההיסטוריה מלמדת אמת אחת בלתי מעורערת, והיא שזלזול וחוסר עניין בראיות תמיד מוציאים מאתנו את הרע ביותר. הוסיפו לקלחת הזאת גם כלי נשק להשמדה המונית, והרי לכם מתכון לקריסתה של ציוויליזציה" (עמוד 23).

"אם לא נגיע לעידן שבו נסכים להודות לפחות בכך שאנחנו לא בטוחים שאלוהים חיבר את ספרי הקודש שלנו, אזי כל שיוותר לנו לעשות הוא לספור את הימים עד מלחמת גוג ומגוג – מפני שאלוהים נתן לנו הרבה יותר סיבות להרוג זה את זה מאשר להפנות את הלחי השנייה… כיצד אדם כלשהו מתיימר לדעת מהי הדרך שבה פועל היקום? מפני שכך נאמר בכתבי הקודש. איך אנחנו יודעים שלא נפלה אף שגיאה בכתבי הקודש שלנו? הספרים ע צ מ ם טוענים זאת. עננים כאלה של חוסר היגיון מחשיכים במהירות את עולמנו" (עמוד 33).

"עלינו להתחיל לדבר בגלוי על כך שמרבית אמונותינו הדתיות הן מגוחכות. עם זאת אני חושש ששעת הכושר לכך עוד לא הגיעה. משום כך, כל מה שאכתוב מעתה ואילך הוא בעצם מעין תפילה. אני מתפלל שיום אחד נוכל לחשוב בצלילות מספקת על העניינים האלה כדי שילדינו לא יהרגו זה את זה למען הספרים שלהם. ואם זה לא יקרה בחיי ילדינו, אני חושש שכולנו נאחר את המועד. מפני שלפגוש את הבורא לא היה קשה מעולם, אולם בתוך חמישים שנה, יהיה קל מידי לגרור לפגישה איתו את כל שאר העולם." (עמוד 47-48).

לגבי הדתיים (מכל הדתות) כותב האריס: "[ה]אמונה מסרבת לכוף את ראשה בפני ההיגיון כאשר א י ן לה סיבות טובות להאמין. לעומת זאת ברגע שמופיע בדל ראיה התומכת באמונתם, אוזניהם של המאמינים כרויות לנתונים לא פחות מן הארורים… שום שינוי שיחול בעולם או בהתנסויות שלהם, לא יוכל להוכיח להם שרבים מעיקרי אמונתם מופרכים. זוהי הוכחה לכך שהאמונות הללו אינן תולדה של בחינה של העולם או של עולם ההתנסויות שלהם. (הן "אינן בנות הפרכה" – infalseable – במושגיו של קרל פופר). נראה שאפילו השואה לא הצליחה לעורר ביהודים רבים ספקות בקיומו של אל טוב, מיטיב וכל יכול." (עמוד 66-67)

"האנשים שביצעו את מעשי הזוועה ב-11 בספטמבר…היו אנשים מאמינים – מאמינים באמונה שלמה, כך התברר – ואנחנו חייבים להודות סוף סוף שאדם כזה הוא אדם נורא". (עמוד 68).

"לאנשים המחזיקים באמונות רבות שאין להן בסיס רציונאלי אנחנו נוהגים לקרוא בכינויים מסוימים. כאשר האמונות שלהם רווחות מאוד, אנחנו קוראים להם "דתיים"; כל בעלי האמונות האחרות נקראים בדרך כלל "משוגעים", "פסיכופטיים" או "הוזים". מרבית המאמינים הם שפויים לגמרי, כמובן, אפילו אלה מהם שמבצעים זוועות בשם אמונותיהם. אבל מהו ההבדל בין אדם המאמין כי אלוהים יגמול לו בשבעים ושתיים בתולות אם יהרוג תריסר בני נוער יהודים, לבין אדם המאמין כי יצורים מאלפא סנטאורי שולחים לו הודעות על שלום עולמי דרך מייבש השיער שלו? יש הבדל כמובן, אבל הוא אינו מחמיא לאמונה הדתית…אנשים דתיים אינם משוגעים בדרך כלל, אך אמונות היסוד שלהם משוגעות לגמרי. זה לא מפליא, שכן מרבית האמונות רק קידשו כמה תוצרים של בערות וטירוף עתיקים, והנחילו לנו אותם כמו היו אמיתות קמאיות. כתוצאה מכך, מליארדים מאיתנו מאמינים בדברים ששום אדם שפוי לא היה מאמין בהם לבדו. למעשה, מערך האמונות שמרבית המסורות הדתיות שלנו מושתתות עליו הוא תסמין מובהק למחלות נפש." (עמוד 73).

"היהדות היא פלגנית מטבעה, מגוחכת בפרשנות המילולית שהיא מעניקה לכתבי הקודש שלה, ומנוגדת לתובנות התרבות המודרנית לא פחות מכל דת אחרת." יש לציין שבהמשך מביא דוגמאות שליליות רבות הרבה יותר לנצרות ובעיקר לאיסלאם ומציין כי היהדות היא דווקא כר הרבה פחות פורה לקיצוניות מיליטנטית ומזכיר כי אפשר להיות יהודי פעיל בלי להאמין באלוהים, בניגוד לאיסלאם ולנצרות.

בין השאר מזכיר האריס כי בנצרות יש פגמים רבים כמו למשל האמונה כי מריה (אמו של ישו) הייתה בתולה נובעת פשוט בעקבות טעות בתרגום של המילה "עלמה" מעברית ליוונית וכי הכנסייה זרעה שקרים זדוניים, יצרה את האינקוויזיציה, ציד המכשפות ושאר מוסדות רצחניים ואף סייעה לנאצים על ידי כך שנתנה להם את הרשימות הגניאולוגיות שלה שאיפשרו לנאצים להתחקות אחר השורשים המשפחתיים של כל אדם. לסיכום כותב האריס: "ההיסטוריה של הנצרות היא בעיקרה היסטוריה של הסבל והבערות של המין האנושי, ולא של אהבה האהבה ההדדית בינו לבין האל" (עמוד 112).

את הפרק הרביעי בספר מקדיש האריס לאיסלאם, וקובע חד משמעית כי "מלחמה ניטשת ביננו לבין האיסלאם. המלחמה איננה ניטשת ביננו לבין דת שוחרת שלום מטבעה ש"נחטפה" על ידי קיצונים, היא ניטשת ביננו לבין חזון החיים שהקוראן מכתיב לכל המוסלמים… כדי שנגיע לעתיד שבו המערב והאסלאם אינם ניצבים על סף השמדה הדדית, מרבית המוסלמים צריכים ללמוד להתעלם מחוקות דתם, כפי שלמדו מרבית הנוצרים, אולם לאור עיקרי האסלאם, שינו שכזה איננו מובטח." (ע"מ 115).

"לא ניתן להתעלם מכך שהאסלאם היא דת של כיבוש. העתיד היחיד שמוסלמים אדוקים יכולים לתאר לעצמם – כ מ ו ס ל מ י ם – הוא עתיד שבו כל הכופרים יתאסלמו, ישועבדו או ייהרגו… הג`יהאד הוא ציווי חד משמעי לכבוש את העולם. כפי שכותב ההיסטוריון ברנרד לואיס, "ההנחה היא שחובת הג`יהאד תימשך, וכי רק שביתות נשק יקטעו אותה, עד שהעולם כולו יאמץ את האמונה המוסלמית או ייכנע לשלטון האסלאם" (ע,מ 116-117).

ואז מגיע האריס לאחת הנקודות האקטואליות ביותר בספר:
"אמונותיהם של המוסלמים מהוות בעיה מיוחדת בתחום ההרתעה הגרעינית. אם נגיע לעימות של ממש עם משטר איסלאמיסטי שיהיה בעל נשק גרעיני ארוך טווח, קלושים הסיכויים שננהל נגדו מלחמה קרה. מלחמה קרה יכולה להתנהל רק כאשר סכנת המוות מרתיעה את שני הצדדים. תפיסות של שאהידיות וג`יהאד רומסות את הלוגיקה שאפשרה לארצות הברית ולברית המועצות להתנודד ביציבות יחסית על סף יום הדין במשך חצי מאה. מה נעשה אם משטר אסלאמיסטי, שעיניו מעלות לחלוחית למשמע אזכור של גן העדן, ישיג נשק גרעיני ארוך טווח? ההיסטוריה מלמדת שלא נוכל להרוס את ראשי הנפץ המאיימים באמצעות כלי נשק קונווציאונלים,.. הדבר היחיד שיוכל להבטיח את הישרדותנו הוא הנחתת המכה הגרעינית הראשונה. למותר לציין שזה יהיה פשע נורא… אך לנוכח אמונותיהם של האסלאמיסטים, יתכן שלא תהיה ברירה אחרת… אנו נושלך היישר למלחמה עם כל אומה מוסלמית המסוגלת להוות איום גרעיני. זה נשמע מטורף, אבל זהו תרחיש סביר המתאר כיצד חלק ניכר מאוכלוסיית העולם יושמד בגלל רעיונות, שמקומם הראוי הוא המדף שעליו עומדים כיום באטמן, אבן החכמים וחד הקרן. מוות של אנשים רבים כל כך למען מיתוס הוא אבסורד נורא… הגיעה העת להכיר בכך שלכל האנשים ההגיוניים יש אוייב משותף… אויבנו איננו אלא האמונה הדתית בכבודה ובעצמה" (ע"מ 136 – 138).

הספר ממשיך ותוקף בצורה חריפה את האדיקות הנוצרית של הממשל האמריקאי, את הרדיפות הדתיות המודרניות אחרי הומוסקסואלים ומריחואנה, את ההתנגדות הדתית לחקר של תאי גזע, הפלות ואמצעי מניעה, רצח על רקע "כבוד המשפחה" ונושאים רבים אחרים תוך שהוא ממשיך ומעקר את עקרונות האמונה והיסודות המופרכים שמאחוריה (לדבריו).

לסיום נותן האריס מענה לצרכים המוסריים והאנושיים שעומדים מאחורי האמונה, ומדגיש כיצד ניתן להישאר מוסריים ו"טובים" גם ללא אמונה באל כלשהו, בין היתר תוך התבססות על עקרונות בודהיסטים ותורות המזרח.

לדעתי האישית זהו ספר מעניין מאוד, קריא, חריף וחשוב, ולמרות שאין לי ספק שרבים מהרעיונות המועלים בספר יהיו שנויים במחלוקת, לדעתי הוא ספר חובה לכל מי שמעוניין להבין לעומק חלופות לתפיסות העולם המוכרות לנו ולקבל הבנה מעמיקה יותר מאחורי תפיסות דתיות המשפיעות על חיינו כמעט בכל מובן.

(מאמר זה לקוח מתוך הבלוג של אמנון כרמל שעוסק בעתידנות, טכנולוגיה, מדע ועוד)

67 תגובות ל “תמונה עגומה של חורבן שצפוי לאנושות בשל החיבור בין איסלאם קיצוני לנשק גרעיני”

 1. חיפאי שפוי

  אכן ישראל צריכה נשק להגן על עצמה ! כפי שהוכח, למרות כל כוחה הרב של ישראל ונשקה הגרעיני, היא מעולם לא עשתה בו שימוש גם כשהותקפה באופן חמור ב73
  האיסלאם הרדיקלי הוא הבעיה החמורה. ישנם מוסלמים שפויים ומפוכחים ! וישנם מגמתיים ורצחניים כמו חמאס !

 2. תל אביבי חילוני

  אין שום רקע אתני ושום שנאה. אני מגדיר את עצמי שמאלני מתון אבל אני לא יוצא רק נגד הדת של העם שלי כמו השמאלנים הלא מתונים, אלא נגד כל הדתות בכלל. במיוחד נכון הדבר כלפי האילסאם כדת שהשתלטו עליה אנשים רעים, היא מקור הרוע. כל דת היו לה תקופות כאלה – גם לנצרות וגם ליהדות, אלא שהתקופות הללו היו אצל היהודים לפני אלפי שנים ואצל הנוצרים לפני מאות שנים. עובדה שאף אחד לא מתנגד לבודהיזם, כי הבודהיזם לא קורא לטרור, ויש לו מספיק מאמינים אבל הם לא מסכנים את שלום העולם.

  הלוואי שמוסלמים הפנדמנטליסטים בחמאס ואיתם הערבים הקיצוניים באשר הם, יגיעו לרבע מהמוסר שיש לישראל. אחרי ששלחו שמונה שנים טילים על נשים וילדים, יש להם עוד זכות להגיד משהו?
  ישראל לא השתמשה בנשק להשמדה המונית. ישראל רגישה לחיי אדם, ואם לא הייתם מנפחים את המספרים בעזה הייתם מגלים ש-90% מההרוגים הם אנשי חמאס וג'יהאד איסלאמי. וכמו כל הישראלים, צר לי על כל ילד ועל כל חף מפשע שנהרג בעזה. כל אותם רוצחים, כנראה לא מצטערים כי השתמשו באזרחים בתור מגינים בניגוד לרצונם.

  בינתיים האיסלאם היא כעת הדת הקטלנית ביותר ! וזו הסכנה האמיתית לשלום העולם, וישראל צריכה נשק כדי להתגונן מפני הסכנה ולא כדי לתקוף !

 3. יוסף,החורבן שגורמת ישראל לאנושות

  ללא ספק רוב אלו שהגיבו כאן זה היה על רקע אתני ושנאה לאיסלאם ולמוסלמים ,לידעתכם או בעצם אני אעלה נקודה שאתם היהודים הציונים יודעים טוב מאוד שזו האמת האיסלאם הוא לא קיצוני ולא בעד שנאה לאף דת או עם ,לצערי הדיעות שלכם נובעות משינאה לנביא מוחמד עליו השלום ,אך כולכם כל יהודי ולא משנה היכן נמצא מכחיש שישראל היא סכנה לאנושות והיא משתמשת בנשק גרעיני להשמדה המונית אם זה היה בלבנון או בעזה

 4. קונספירציות ישראל

  האמת מאחורי הטרור הדת הקשר של ארהב עם הקמת הגרעין האירני עד היום מי מנהל בסודיות תעולם באתר קונספירציות ישראל יש יד מכוונת בעולם וחבל שמסתירים זאת מהציבור

 5. אבי בליזובסקי

  כלומר אדון איינשטיין איך שלא נסובב את זה, אתה לא תשנה את התיזה שלך שהדת עזרה לקדם את האנושות.
  גם היום היא ממש עוזרת למאות אלפי מאמינים קתוליים, שנדבקים מאיידס, העיקר שלא להשתמש בקונדום.

 6. איינשטיין

  המסקנה היא שאין כל הוכחה שהדת גרמה לאנושות להיות יותר רצחנית. ולכן אין סיבה לפסול אותה באופן גורף בגלל תוצאותיה, אלא לדון האם היא נכונה/ אמיתית.
  לגבי בן לאדן אין ספק שצריך להשמיד אותו אבל זה לא קשור לעצם הענין

 7. איינשטיין

  שלושת הרוצחים הגדולים בהיסטוריה היו חילונים. מאו צה טונג (מנהיג סין הקומוניסטית) גרם למותם של כ70,000,000 איש.
  היטלר אחראי למותם של כ50,000,000
  סטאלין אחראי למותם של כ30,000,000 איש

 8. מיכאל

  אסף:
  מדוע לדעתך, אני מתנצח על שטויות?
  האם אין זו תוצאה של העובדה שאלה שמתווכחים אתי אומרים שטויות?
  הנה אני עומד לעשות זאת שוב כי גם אתה מדבר שטויות.
  אני מתנהג ללא הדת וללא כל ספר הוראות הפעלה.
  אולי אתה רובוט אבל אני איני כזה וראה זה פלא – איני חוזר אחורה.
  והרי אילו חזרתי אחורה הייתי, חס וחלילה, מתחיל להאמין בשטויות, להפלות נשים, לרדוף הומואים, לשיר עוצו עצה ותופר על כל ניסיון לאכוף את חוקי המדינה, ולומר לאחרים מה עליהם לאכול ומתי.
  נכון שהאמונה מונעת חזרה אחורה מפני שמי שמאמין כבר שם – לגמרי מאחור.

  דיקארט ואריסטו אינם פילוסופים בני זמננו.
  הם שייכים לעידן בו כל האנושות עוד הייתה, יחד אתך, מאחור.
  התקדמנו מאז ושום פילוסוף בן זמננו אינו חושב כך.
  ואגב – בן אדם ישר לא זקוק לכל הפילוסופים בעניין זה.

  לא איכפת לי מה הדת היהודית רוצה (כאילו שדת יכולה לרצות!). מפריע לי מה שהדתיים רוצים ממני.
  כנראה שעוד היית קטן (בעצם אתה עדיין קטן) בזמן שהיהודים חיסלו את החיווי, הפריזי והיבוסי.
  בשם הדת היהודית נעשו מסעות רצח גם כן.
  נכון שזו דת פחות אלימה כלפי שאר העולם.
  היא מפצה על כך באלימות כלפי בניה.
  קרא את ספרו של ירון ידען – הדת קמה על יוצריה – ותראה כמה נאור הוא ספר הוראות ההפעלה שלך.
  מרבית האוכלוסייה בעולם היא בכלל אוכלוסיית חיידקים.
  לפי טענתך – זה מה שכולם צריכים לשאוף להיות.

  בקיצור – אתה משעמם אותי ולכן אפסיק להתנצח על שטויותיך.

 9. אסף אזולאי

  רבותיי, קראתי את כל הדיון, ולמרות שהוא טיפשי,
  לצערי מיכאל עם הסתכלות כל כך צרה ושנאה עיוורת כל כך לדת, שהוא מתנצח על שטויות.

  עם כל הכבוד,
  ללא הדת וללא ה-MANUAL של איך צריך לנהוג, היינו חוזרים אחורה.
  כמו שיש ספרי מדע, המתבססים על הוכחות של קודמיהם,
  כך גם ספרי הדת, המנסים למצוא פיתרונות לחיים…
  כאשר הפילוסופים (כגון: דקארט ואריסטו) מנסים לשאול את עצמם האם מותר לרצוח, הם נוברים וחושבים, בצורה הכי לא דתית שיש, תוך כדי תפיסות לוגיות והוכחות ודוגמאות, ומגיעות למסקנה שזה נוגד את המוסר האינושי… מה שכבר נרשם הרבה מאוד שנים לפני ואחריי..
  הדת אינה חפה מטעויות המשתפרות עם הבנת האנושות שזו לא הדרך…
  מלחמות היו ויהיו מאז המצאת הנבוט.
  מלחמות נעשו בשם דת הנצרות, במסעות הצלב, והנוצרים התבגרו.
  מלחמות נעשו בשם הדת המוסלמית, ועדיין נעשות, ועדיין הם לא התבגרו. לצערי יש צורך מסיבי בדת המוסלמית לבצע תיקונים בהבנה כדי לגשר על ההגיון האנושי.
  הדת היהודית היא דת שוחרת לשלום, שכל רצונה היה לקבל איזה ספר חוקים בתור קבוצה של שבטים נאורים, ולחיות באיזור הנקרא היום מדינת ישראל (ואולי קצת חלקים של שכננו, אבל חלקים קטנים)… זה היה כל רצונם, ומעולם בשמה לא נעשו מסעות מגן דוד.
  אם בדת היהודית עסקינן, וזה אחת הבעיות הגדולות שלה, היא הביקורתיות כלפי עצמה, כל דבר היא חייבת להיכנס ולבדוק ולבקר ובחלק מתהליך כזה נוצרת גם שינאה עצמית.
  תפסיקו לבטל את הדת.. אם זה לא היה מתכון טוב, מרבית אוכלוסיית העולם לא היתה משתייכת אליו.
  מצד שני גם אין אפשרות בלי אמונה בסיסית במשהוא. עד שלא ימצאו לוגיקה של רגש או לחילופין את הנוסחה לכל רגש אנושי, אי אפשר לנתח התנהגות בין אדם לחברו, ובין דרכו בעולם ללא חוקים שנורא קשה להוכיח אותה… וחוקים שאנו משתמשים בהם ביום יום… ולכן מקומה של הדת הוא נכון לחינוך ולשיפור החברה.

  ולמיכאל,
  אני אוהב לא לעבוד בשבת, לנוח ולהנות מהחיים. מה שהומצא לפני 3000 שנה, על ידי דת מטומטמת, והיום נהפכה להיות חלק מהווי העולם המערבי… אינה יכולה להיות כל כך גרועה… תחשוב איזה המצאה גדולה זו, בעולם של לפני 3000 שנה שהאנשים יום יום יצאו לשדה לחרוש, פתאום אומרים להם שהם צריכים לנוח יום בשבוע???
  זה בערך כמו המצאת הטלפון בשיעורי החוזק שלהם…

  אני לא אדם דתי, אבל מחפש תמיד את מהות קיומי בעולם שהוא קיום.
  הנסתר גדול מהגלוי, ועד אז אני מאמין, עד שלא יוכח אחרת.

 10. המגיב המגניב

  אהלן! חזרתי אחרי טיול של איזה 16 ימים בתאילנד.
  אני חייב להגיד שאין לי כוח לקרוא את כל הדיון, אבל קראתי את הכתבה וראיתי את ההרצאה שמיכאל קישר אליה ואני חייב להגיד שאני מסכים עם כל מילה שסם האריס אמר. אולי חוץ מזאת שאמרה על ספר ויקרא שהוא מרושע.. בכל זאת נכתב שם הרבה על התרומה והעזרה לגר ליתום ולאלמנה.

  בקשר לבודהה, הבודהה הוא נחשב כמו אלוהים בעל יכולות ריפוי וקסם מיוחדות. האמונה בו היא ממש עבודת אלילים דיי בורה. המאמינים מאכילים את הפסלים של הבודהה כל יום.
  ואף על פי כן, העקרונות של הדת הבודהיסטית הם טובות הרבה יותר משל כל הדתות האחרות שקיימות.
  לדוגמא רק שתבינו כמה הדת הבודהיסטית היא מגניבה מבחינה רעיונית ומעשית, הנה העקרונות שלה (שציטטתי מהוויקי):
  # דוקהה – האמת בדבר קיומו של הסבל: החיים בעולם אינם משביעי רצון, לא הרמוניים וכוללים סבל. הסבל הוא אוניברסלי.
  # סמודיה (Samudaya)- האמת בדבר מקורו של הסבל: קיימת סיבה לסבל והוא אי-ידיעה בסיסי – הבורות[1]
  # נירודה – האמת בדבר סילוקו של הסבל: ישנה אפשרות להשתחרר מהבורות וכך להשתחרר מסבל, כלומר – הסבל סופי והדרך לסיימו היא הנירוואנה.
  # מרגה – האמת בדבר הדרך לשחרור מסבל: יש דרך המובילה לסיומו של הסבל.

 11. מיכאל

  סגולה:
  הגדרותיך משוללות יסוד.
  אין שימוש לרעה במדע. יש שימוש לרעה בפירותיו. המדע הוא בסך הכל חיפוש האמת ובאמת לא יכוללהיות כל רע. זה שידיעת האמת מאפשרת לאנשים לעשות דברים רעים זו עובדה אבל זה לא שימוש לרעה במדע.
  לדת, לעומת זאת, אין פירות והיא עצמה המניע למעשים שאדם עושה ומכיוון שמעשים אלה הם לא פעם רעים – הדת היא הגורם לאותו רוע.
  נכון שיש מי שעושים שימוש באמונתם הדתית של אחרים כדי לעורר אותם למעשים רעים.
  זה לא שימוש לרעה בדת אלא שימוש לרעה באנשים שבגלל הדת יש להם נטייה לבצע מעשי טירוף.

  כל זה מבחינת הגדרות.
  מי שצופה בעובדות יודע שזה בדיוק מה שקורה

 12. סגולה

  טוב , אחרי המילה " מאמרים" יש סלש אחריו הספרה "0" ורק אח"כ ממשיך כפי שרשום . . . פסיק 7340 וכו' . . .
  סורי

הוספת תגובה

 • (will not be published)