סיקור מקיף

נמיות מלמדות את הצעירים כיצד לצוד ולאכול

עד היום היה ידוע שבע"ח צעירים לומדים לצוד על ידי התבוננות בבוגרים, אך ממחקר בריטי עולה, כי סוריקטות מלמדות זאת באופן פעיל

הסוריקטות חיות במדבריות של דרום אפריקה. צילום: אוניברסיטת קיימברידג'
הסוריקטות חיות במדבריות של דרום אפריקה. צילום: אוניברסיטת קיימברידג'

לא מדובר באלגברה או פיסיקה, אך נמיות נצפו מלמדות את הדור הצעיר, דבר שאינו נפוץ בקרב בעלי חיים בטבע. בעוד הצעירים של מינים רבים לומדים באמצעות צפיה בחברים המבוגרים בקבוצתם, פחות נפוץ לראות מבוגרים נוקטים בפעולה ישירה שכל מטרתה היא ללמד.
חוקרים מאוניבריסיטת קיימברידג' צפו בסוריקטות (MEERKAT), זן של נמיות החיות באפריקה, מלמדות סוריקטות צעירות איך לתפוס ולאכול את קורבנותיהם, כך עולה ממחקר חדש שנערך בבריטניה. זהו המחקר הראשון שמוכיח בצורה מדעית שיש לבעלי חיים התנהגות מורכבת שיכולה ללמד. בעלי חיים תמיד היו ידועים ככאלה המסוגלים ללמוד מהסתכלות על אחרים. החוקרים הבריטים אמרו, כי הסוריקטות מלמדות באופן פעיל סוריקטות אחרות איך לעשות זאת על פי עקרונות ברורים.

כך למשל, הסוריקטות הבוגרות נושכות את העוקץ מעקרבים שהן צדות, ואז יעבירו את העקרב לסוריקטה צעירה יותר כדי שזו תהרגו ותאכל אותו, ואם האב נכשל במשימתו – הסוריקטה הצעירה תבוא אליו ותציק לו עד שהיא תלמד את העבודה. סוריקטות בוגרות, לאו דווקא ההורים, ישגיחו על הצעירים כדי לראות איך הם מתקדמים. החוקרים, שבדקו 13 קבוצות כאלו, למדו כי לסוריקטות דרכים ברורות ללימוד. הסוריקטות הבוגרות לא מאפשרות לצעירים ללמוד על ידי התבוננות בלבד ו"מכריחות" אותם לפעול באופן מעשי.
מדובר בזן של נמיות החיות בקבוצות של שלושה עד 40 פרטים באזורים הצחיחים בדרום אפריקה. כל קבוצה כזו כוללת זכר ונקבה "שליטים" האחראים להולדתם של 80% מבני הקבוצה. הם ניזונים מחיות וחרקים שקשה לצוד, כמו חגבים וזנים שונים של עקרבים ובכללם עקרבים ארסיים.

לידיעה באתר דיסקברי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן