סיקור מקיף

הסתיימה בהצלחה פרישתה של אנטנת המכ”ם הראשונה מתוך שלוש במארס אקספרס

בנסיון הקודם לא ננעל אחד הרכיבים למקומו

מארסיס - מתקן המכמ על החללית מארס אקספרס
מארסיס - מתקן המכמ על החללית מארס אקספרס

מהנדסים של סוכנות החלל האירופית הצליחו לפרוש כמו שצריך את האנטנה הראשונה מתוך שלוש על החללית מארס אקפסרס.
האנטנות הם חלק ממכשיר מארסיס, שיסתכל אל מתחת לפני השטח של מאדים וינסה לחפש שם את מאגרי המים הענקיים.
האנטנה שאורכה 20 מטרים ואשר היתה מקופלת נפרשה לפני כשבוע אך לא ננעלה לחלוטין במקומה. רק כאשר החללית הסתובבה סביב עצמה כדי לחמם את החלקים הקרים שלה באור השמש ניתן היה להשלים את התהליך. המשך פרישת האנטנות האחרות יושלם בתוך שבועות אחדים אולם לא לפני שהמהנדסים ילמדו את הלקחים מפרישת האנטנה הראשונה והעיקרית של החללית. יש אנטנה זהה באורך 20 מטרים שתפנה לכיוון הנגדי לזה שאליו תפנה האנטנה הראשונה וכן אטנטנה נוספת באורך שבעה מטרים.
הפרויקט עצמו מפגר בלמעלה משנה בשל חשש שפרישת האנטנות תפגע בשאר המכשירים שעל החללית. הנעילה המוצלחת של 13 החלקים של האנטנה מעודדת את בקרי הטיסה במרכז התפעול של סוכנות החלל האירופית בדארמשטאט, גרמניה, כי הם יכולים לפתוח את שאר המרכיבים של מארסיס. המדענים כבר מחכים לתוצאות הראשונות של פעילות המכשיר.
האנטנות ישדרו גלי רדיו בתדר נמוך לעבר כוכב הלכת. אותות אלה יוחזרו מכל תוואי השטח שהם יפגשו, עד לעומק של 5 ק”מ מתחת לפני הקרקע.
המדענים סבורים כי מתחת לפני השטח קיים מאגר עצום של מים שנשמרו מתקופות רטובות יותר. כמה מהמדענים גם סבורים כי מאגרים אלה יכולים לשמש מקום מחיה לחיידקים.
לידיעה בבי.בי.סי


עיכוב בפתיחת המכ”ם של החללית מארס אקספרס

10/5/2005
פתיחת אנטנת מכ”ם על החללית מארס אקספרס שכבר מתעכבת למעלה משנה, תמתין עוד קצת עד להשלמתה המלאה. בקרי הטיסה מצאו בעיות בפתיחת אחת מזרועות האנטנה ביום רביעי האחרון. פקידים בסוכנות החלל האירופית מסרו כי 12 מתוך 13 הרכיבים המרכיבים את הזרוע הראשונה הותקנו בהצלחה אך רכיב מס' 10 לא ננעל לגמרי למקומו. למכ”מ מארסיס יש שלוש זרועות שתוכננו להתפרש החוצה מהחללית כמו בובת נחום תקום.
דובר מטעם סוכנות החלל מסר כי התקלה לא מאיימת על כלל המשימה. בקרי הטיסה היו אמורים לשחרר את הקרן השניה ביום ראשון אך בעקבות הגילוי של התקלה באנטנטה הראשונה, הוחלט לעצור את התהליך. בימים אלה מתקיימות פגישות כדי לקבוע מה ההלכות של הגילוי על הטמעת הקרן השניה.
“זהו בעיקר אמצעי זהירות ולא משהו אחר. לוקח המון זמן להחליט האם להמשיך ואנחנו רוצים להיות זהירים” אמר הדובר. “אנחנו בודקים אם הרכיב הזה היה קרוב לנעילה מולשמת או שהוא רחוק מכך.”
הזרוע, שאורכה 20 מטרים מהווה חצי מהאנטנה הראשית של מארסיס (Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding).
האנטנה הראשית תשגר את גלי הרדיו לעבר פני השטח של כוכב הלכת האדום. כמה מהם אפילו יחדרו מתחת לפני השטח ויספקו נתונים על הרכב שכבות חבויות של סלעים ואולי גם מים.
המכ”ם גם עשוי לאפשר למדענים לזהות מאגרים תת קרקעיים עד לעומק של 5 ק”מ, מקום שבו המים יכולים לשמש בית גידול לחיים מיקרוסקופיים.
כאמור, פרישת האנטנות עוכבה למעלה משנה בשל החשש שהזרועות הללו יקרסו בחזרה ויפגעו בחללית שעלולה להפגע מכך. הניסוי יכול לתפקד גם ללא האנטנה השלישית באורך 7 מטרים (מונופול, שמה), אך הרכיב יסייע לחוקרים לאשר האם גלי הרדיו המוחזרים אכן מגיעים מתחת לפני הקרקע או פשוט מוכים בחזרה ממרחק רב יותר על פני הקרקע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן