סיקור מקיף

עדויות לרעשי אדמה שהתחוללו בעבר במאדים

החללית האירופאית מארס אקספרס שיגרה תמונות מפורטות של אזור במאדים שפני השטח שלו עוצבו על ידי זעזועים בלוחות הסלע. תנועה דומה של לוחות אחראית להיווצרות האוקיינוסים בכדור הארץ. אולם, המדענים מאמינים שהפעילות של הלוחות במאדים כבר נפסקה

עדויות לתזוזות קרקע על מאדים
עדויות לתזוזות קרקע על מאדים

החללית האירופאית מארס אקספרס שיגרה תמונות מפורטות של אזור במאדים שפני השטח שלו עוצבו על ידי זעזועים בלוחות הסלע. תנועה דומה של לוחות אחראית להיווצרות האוקיינוסים בכדור הארץ. אולם, המדענים מאמינים שהפעילות של הלוחות במאדים כבר נפסקה.

בתמונה נראים ערוצים בעומק של עד 1.7 ק”מ שנפערו בשרשרת הרי Acheron של המאדים. האזור, הידוע בשם Acheron Fossae, הוא הנקודה הצפונית ביותר של רמת Tharis ונמצא כאלף ק”מ מצפון להר הגעש הענק Olympus Mons, הר הגעש הגבוה ביותר במערכת השמש.

האזור מהווה חלק מרשת של ערוצים שיוצאים מ”מתלול Tharsis”, בו הייתה בעבר פעילות וולקנית ערה. הערוצים נוצרו בעקבו התנועה כלפי מעלה של לוחות הסלע. חומר חם פרץ ממעבה האדמה וכיסה את פני השטח. ברגע שהלחצים עברו סף מסוים, נפערו הערוצים בנקודות התורפה של הקרקע.

מראה השטח מזכיר אזורים בהם מתרחשת פעילות דומה בכדור הארץ, דוגמת השבר הסורי אפריקני. הגיאולוגים מסבירים שהערוצים נוצרים בעקבות התפתחות של כמה סדקים מקבילים בלוחות הסלע, עד שהקרקע ביניהם שוקעת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן