סיקור מקיף

אוניברסיטה בקנדה בוחנת מערכות לשמירה על חיי האסטרונאוטים במסעות ארוכים

החוקרים יבחנו עמידות צמחים לשינוי בלחצי אוויר, ויחפשו את הצמחים והחיידקים היעילים ביותר בייצור מזון וחמצן ובטיפול ומיחזור פסולת

החיים על מאדים קורמים אור וגידים. אוניברסיטת גולף Guelph באונטריו, קנדה, פתחה לאחרונה מתקן להדמיית סביבת חיים מבוקרת וממוחשבת לצורך חקר התנאים הדרושים כדי לשמור על חיי אסטרונאוטים במסע ארוך, כמו זה המתוכנן בתוך 2-3 עשורים למאדים.
המתקן, שעלותו כ-8 מיליון דולרים, יכיל 14 חדרים שבהם יהיה לחץ אוויר מופחת. החדרים, שהראשון שבהם יפתח השבוע – יאפשרו לחוקרים לבחון את כל אפשרויות גידול הצמחים שיאפשרו לסייע לבני האדם להתקיים בחלל במהלך מסע ארוך.

מנהל הפרוייקט, מייק דיקסון (Mike Dixon), מומחה חקלאי בתחום הצמחים חוקר את נושא שמירת תנאי חיים בחלל מזה 15 שנה. "אנחנו נגיע למאדים במהלך 20 השנים הבאות. מתקן זה יאפשר לנו להיות החלוצים בטכנולוגיה המתפתחת ביותר בתחום החלל."
כיום נושאות המעבורות לעצמן ואף מעבירות לתחנת החלל את כל המים, האוויר והמזון הדרושים לקיום אנשי הצוות. קרוב לודאי שבנסיעה ארוכה, יהיה צורך במנגנונים ביולוגיים. חלליות ארוכות טווח לא יוכלו לשאת מספיק אוויר, אוכל ומים. יהיה צורך לפתח מערכות מתחדשות המבוססות על צמחים ומיקרו-אורגניזמים. צמחים הם האמצעי היעיל ביותר, בהיותו ספק הן של מזון והן של חמצן לאטמוספירה כאשר הם מפרקים את דו תחמוצת הפחמן באמצעות מנגנון הפוטוסינטזה. הם גם יכולים לטפל בזיהומי אוויר ולסייע במיחזור המים.
"אנחנו מאמינים שכדי לבחור את העתיד שלנו, אנחנו חייבים להוביל" אמר נשיא האוניברסיטה, מרדכי רוזנסקי (Rozanski).
המתקנים החדשים והחדרים בלחץ אוויר נמוך יאפשרו לחוקרים לנטר את ההשפעות של גידול צמחים בטווח גדול של לחצי אוויר שעשויים להתרחש במהלך טיסה בחלל. כמו כן ייערכו ניסויים לשיפור מערכות האוויר, המים וטיפול בפסולת, כמו גם בחירה וגידול של צמחים בסביבה מבוקרת והפיתוח והניסוי של חיישנים חדשים.
לכנס הפתיחה של המתקן הגיעו נציגים של רוב סוכנויות החלל, לרבות, נאס"א, סוכנות החלל היפנית וסוכנות החלל האירופית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן