מפקד אוכלוסין ראשון אי פעם של בעלי חיים ימיים

נתונים מקיפים יעזרו בשימור בעלי חיים ימיים

חלזונות ים. מתוך ויקיפדיה
חלזונות ים. מתוך ויקיפדיה
ברוק בורל' Popular Science

מדענים זיהו עד כה כמעט רבע מיליון מינים של בעלי חיים ימיים, ו-1,400 מינים נוספים מתגלים בכל שנה. לפני עשור, איכתיולוגים (ענף בזואולוגיה העוסק בחקר הדגים) בכירים, יצאו במימון קרן אלפרד פ. סלואן, למשימה שנראית בלתי אפשרית: ליצור רשימה של כל בעלי החיים הימיים המוכרים, היכן הם חיים וכמה מהם קיימים. מפקד האוכלוסין של בעלי החיים הימיים (CoML – Census of Marine Life) יצא לדרך.

הפרויקט התרחב לשיתוף פעולה בו מעורבים 2,000 מדענים מיותר מ-80 מדינות, החוקר שוכני ימים מהעבר, מההווה ומהעתיד, מעריך כמה מכל מין קיימים, היכן הם חיים ואת מגוון המינים הכולל של בעלי החיים באוקיינוסים. תוצאות המחקר יפורסמו ב-4 באוקטובר במכון המלכותי הבריטי בלונדון.

מדעני CoML בנו מודלים ממוחשבים לנבא את עתידם של המערכות האקולוגיות באוקיינוסים, ובחנו כיצד מגוון בעלי החיים קטן בכל שנה, מתי מינים ייעלמו אם תנאי דיג היתר הקיימים היום יימשכו, ומתי שוניות אלמוגים עלולות למות כתוצאה מעליית החומציות באוקיינוסים ומשינויי האקלים. חלק גדול מהמחקר נעשה באמצעות טכנולוגיות חדשות יותר, כולל סונאר עצמתי שיכול לאתר חסילון בעומק כמעט 3.5 ק"מ מתחת לפני המים, תיוג לווייני שמראה דגי טונה חוצים את האוקיינוס השקט שלוש פעמים בתוך פחות משנה, וניתוח DNA שיכול לנטר במהירות שינויים במגוון בעלי החיים של האוקיינוס.

החוקרים ישתמשו בממצאים כדי לכוון מדיניות שימור וכדי לעזור לנהל מדגות. על אף שה-CoML לא הוביל הצעות חוק בארצות הברית, הוא השפיע על חוק הימים של כנס האומות המאוחדות – המסגרת החוקית היחידה המכוונת להגן על הים הפתוח והמעמקים. לפני ה-CoML, הוגבלו החוקים האלה בגלל מחסור בנתונים מדוייקים, אבל עכשיו, משהמידע זורם מהפרויקט הוא מספק את חומר הרקע לסדרי יום גלובליים לחיקוק חוקים. וזה עובד. כתוצאה ישירה ממפקד האוכלוסין, איזורים נרחבים מהרגישים באוקיינוסים של העולם נסגרו לדיג.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. יושמה חדשה וטובה, חשוב לשמור על זנים בסכנת הכחדה (גם בים, באוויר וביבשה), בני האדם פוגעים במידה ניכרת בכמעט כל הזנים בצורה ישירה או עקיפה, יש למתן את התופעה כי כבר היום יש זנים רבים של חיות שנמצאים בסכנת הכחדה מתמדת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן