סיקור מקיף

‫מריחואנה לטיפול באפילפסיה / אן סניד‬

נגזרת חדשה של מריחואנה יכולה לשמש תרופה לאפילפסיה בילדים, ללא השפעה “ממסטלת”

התקף אפילפטי. איור: shutterstock
התקף אפילפטי. איור: shutterstock

מספר גדל והולך של חולים באפילפסיה משתמשים ברפואה אלטרנטיבית להפחתת ההתקפים שלהם. עשב המרפא שעומד כעת על הפרק הוא קנביס סָטיווה. עם המשתמשים נמנים כמה ילדים אמריקנים מתוך 100,000 הסובלים מאפילפסיה קשה שאינה מגיבה לתרופות הרגילות נגד התקפים. הורים מדווחים שהמריחואנה מסייעת להם לשלוט בהתקפי ילדיהם כשתרופות המרשם נכשלות בכך.

 

מאחר שאין בנמצא תרופה תקנית שמכינים מקנביס, ההורים נאלצים לקנות בכוחות עצמם מריחואנה רפואית בבית מרקחת, או אפילו באופן לא חוקי, כדי לעזור לילדיהם.

בידוד החומר הפעיל במריחואנה האחראי לצמצום ההתקפים יכול לשנות את התמונה כולה. קָנָבידיול היא תרכובת טהורה המופקת מקנביס ונראית מבטיחה בטיפול באפילפסיה במבוגרים ובילדים כאחד. חומר זה, האחראי גם לכמה יתרונות בריאותיים אחרים הקשורים במריחואנה רפואית, הוא המרכיב העיקרי בתרופה חדשה שנקראת בשם אפידיולקס (Epidiolex) המצויה במחקר ומיוצרת בידי יצרנית התרופות GW. אפידיולקס מכילה עוד כמה תרכובות קָנָבינואידיות, אך היא אינה מכילה טטרה-הידרוקנבינול (THC), שגורם לתחושת ה”סוּטוּל”.

כמו בכמה תרופות מאושרות אחרות נגד התקפים, החוקרים אינם מבינים כיצד קנבידיול פועל נגד עוויתות. אבל יהיה המנגנון הפיזיולוגי מה שיהיה, נראה שקנבידיול פועל. ניסויים בבעלי חיים וניסויים מקדמיים בבני אדם הראו שהתרופה מצמצמת את ההתקפים באופן ניכר והיא בטוחה וללא תופעות לוואי.

עכשיו מנסים החוקרים לבחון את ההשפעה של קנבידיול בילדים הסובלים מאפילפסיה קשה. שנה של ניסויים קליניים תקבע אם התרופה מפחיתה פעילות אפילפטית ב-150 ילדים ששום תרופה תקנית לטיפול בהתקפים לא עזרה להם. אם אפידיולקס תוכיח את עצמה היא תספק הוכחה נוספת שמריחואנה יכולה לשמש קרן שפע רפואית פוטנציאלית לפיתוח תרופות עתידיות.

 

הכתבה התפרסמה באישור סיינטיפיק אמריקן ישראל

2 תגובות

  1. האם זה מיותר לפנות אל רופא עם בקשה למריחואנה רפואית למצב קל של אפילפסיה.. במקום להרוס את הכבד?

  2. חס וחלילה שהחולים לא יהנו גם מהשפעה הממסטלת! הממשלה אוסרת עלינו להנות.
    וביכלל קשה בהרבה להרוויח כסף מצמח שגדל בגינה, מאשר תרופה ללא האפקט הנוראי הזה שניקרא הנאה.

    תרגישו טוב 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן