סיקור מקיף

מדענים פיענחו לראשונה DNA של ממותות: קרובות לפילים האסיאתיים

צוות המחקר הצליח לחבר ולפענח מקטע שלם של הרצף הגנטי. הישג ראשון מסוגו לגבי בעלי חיים נכחדים מתקופת הפלייסטוקן* המחקר סיפק כמה תובנות חדשות לגבי התפתחות הפילים

ממותה צמרית. מתוך jumpstory
ממותה צמרית. מתוך jumpstory

צוות של מדענים מגרמניה שהצליחו למצות דגימות DNA מעצמותיה של ממותה קפואה עתיקה מצאו כי החיה השעירה שנכחדה היתה קרובה יחסית לפיל האסיאתי ובכל מקרה, רחוקות מאוד מהפיל האפריקני. המחקר, שפורסם ביום ראשון בכתב העת נייצ'ר, בוצע על ידי חוקרים במכון מאקס פלנק לאנטרופולוגיה אבולוציונית בלייפציג, גרמניה.

הממותות היו חיות ענק דמויות פיל ששגשגו בתקופת הקרח. הם נכחדו לפני כעשרת אלפים שנה, אך עצמותיהם ושרידים אחרים שלהם נמצאו באיזורי קרח-עד בסיביר.
צוות המדענים בראשות על ידי מיכאל הופרייטר וסוואנטה פאבו מיצו דגימת DNA מעצם ממותה במשקל 200 מיליגרם.
ממצאיהם הובילו אותם למסקנה כי הפיל האפריקני נפרד מדודנו האסיאתי לפני 6 מיליון שנה, בעוד האבולוציה המשותפת של הפיל האסיאתי והממותה נמשכה עד לפני 440 אלף שנים.

המדענים זיהו 5,000 "אותיות" DNA, המרכיבות יחד את הקוד הגנטי של המיטוכונדריה של הממותות – החלק בתא המייצר אנרגיה.

ב-BBC דווח כי המחקר, שהתפרסם בגרסתה המקוונת של כתב העת המדעי היוקרתי Nature, סיפק כמה תובנות חדשות לגבי עץ המשפחה של הפילים והתפתחותם. בראש ובראשונה, הוא מצא כי הממותה היתה קרובה יותר לפיל האסיאתי מאשר לאפריקאי. שלושת הקבוצות התפתחו כולן מאב קדמון אחד לפני כ-6 מליון שנים, כשהפיל האסיאתי והממותות התפצלו לפי כחצי מליון שנים.

"סוף סוף פתרנו את חידת תולדות הגזע של הממותות, שהיה שנוי במחלוקת במשך העשור האחרון", אמר החוקר הראשי, פרופסור מיכאל הופרייטר מהמכון לאנתרופולוגיה של האבולוציה בלייפציג, גרמניה. הממותות חיו באפריקה, אסיה וצפון אמריקה החל מלפני 1.6 מיליון שנים ועד לפני 10,000 שנים, בזמן תקופת הפלייסטוקן. הממותה הצמרית מכוסה שיער מדובלל, שהותאם לתנאים הקיצוניים בעידני הקרח.

מתוך jumpstoryמתוך jumpstoryמתוך jumpstory


שיטה חדשה לבחינת DNA עתיק

חדשות וואלה מוסרים כי מקטעי DNA של כמה יונקים נכחדים אחרים, שהשתמרו באדמה קפואה, כבר נותחו בעבר – אך מעולם לא בפירוט רב כל כך. "זהו הקטע הארוך ביותר של DNA שפוענח עד היום מאיזה שהוא גזע פלייסטוקני", אמר פרופ' הופרייטר.

צוות החוקרים, שהגיעו מגרמניה, בריטניה וארצות הברית, הוציא וניתח את החומר הגנטי בעזרת שיטה חדשה, שעובדת גם בכמויות מזעריות של דגימת DNA מעצמות מאובנות. 46 מקטעי DNA הושוו וסודרו על ידי החוקרים, שהצליחו לשחזר את כל הרצף הגנטי האחראי על הרכבת המיטוכונדריה. הרצף הזה עובר מאם לבת בשינויים קטנים אך קבועים, וכך פתח לחוקרים חלון אל העבר.

דן ברדלי, מומחה ל-DNA עתיק מטריניטי קולג' שבדבלין, אירלנד, אמר כי המחקר הוא "ציון דרך". "רוב הפרויקטים הבוחנים DNA מיטוכונדרי עתיק גילו רק חלקים מהרצף", הוסיף.

לידיעת הסוכנויות בנושא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן